Metropolitalna Noc Teatrów w GTM

program wydarzenia w Gliwickim Teatrze Muzycznym

Gliwicki Teatr Muzyczny zaprasza 18 września na Metropolitalną Noc Teatrów.

18 września 2010 /sobota/ godz. 18.30 oraz 21.00 – Ruiny Teatru Miejskiego

Nokturny Chopina
koncerty z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina i 20. rocznicy śmierci Andrzeja Krzanowskiego
wystąpią: Kwartet Śląski i zaproszeni goście

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

KONCERT I: godz. 18.30
* Andrzej Krzanowski – Audycja VI na głos i kwartet smyczkowy
     Wykonawcy: Wioletta Białk – sopran, Kwartet Śląski
* Fryderyk Chopin – Nokturn c-moll op. posth.
     Wykonawca: Wojciech Kocyan – fortepian
* Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy e-moll op.11
     Wykonawcy: Wojciech Kocyan – fortepian, Kwartet Śląski

KONCERT II: godz. 21.00
* Fryderyk Chopin – Nokturn cis-moll op. posth.
     Wykonawca: Tadeusz Domanowski - fortepian
* Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy f-moll op. 21
     Wykonawcy: Tadeusz Domanowski – fortepian, Kwartet Śląski

Prowadzenie koncertów: Krzysztof Korwin Piotrowski

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Na pierwszy rzut oka tak skonstruowany program wydaje się bardzo przypadkowy. Różnic w muzyce, różnic pomiędzy tymi kompozytorami jest wiele i są oczywiste: daty urodzin, inne epoki, inny świat muzyczny, inne instrumentarium.

A co ich łączy?

Obaj  żyli zaledwie 39 lat. To co zrobił Chopin dla fortepianu, Krzanowski zrobił dla akordeonu. Pokazał światu, że może to być instrument sal koncertowych na równi z fortepianem.

Gdy czytamy książki o Chopinie, znajdujemy w nich opisy człowieka bardzo skromnego, niezwykle wrażliwego, patrioty, ceniącego rodzinę i przyjaciół. Te wszystkie cechy można również odnieść do Krzanowskiego. Był niezwykle skromnym, ciepłym, wrażliwym człowiekiem. Ponadto był szczery i prawdomówny, nic nie robił dla tzw. kariery.

Akordeon był jego instrumentem, z którym się zrósł. Instrumenty smyczkowe były mu po tym instrumencie najbliższe, wszak miały ciągły dźwięk.

Chopin był wizjonerem – Krzanowski podobnie. Uwielbiali poezję romantyczną, byli prekursorami w swoich czasach.

Zachęcamy do przekonania się, jak czas i język muzyczny różni, ale wrażliwość i piękno potrafi łączyć.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

KWARTET ŚLĄSKI

silesians1.jpgZespół powstał w 1978 roku i dał już ponad 1000 koncertów oraz dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych. Występował z sukcesami na słynnych festiwalach muzycznych, w renomowanych salach koncertowych w Europie, USA, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Chinach i Korei Południowej. Jego członkowie wywodzą się z Akademii Muzycznej w Katowicach. Muzycy doskonalili swoje umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez członków kwartetów La Salle, Amadeus, Juillard, Smetana i Berg.

Repertuar Kwartetu Śląskiego obejmuje ponad 300 pozycji muzycznej literatury kameralnej, z czego około 200 – to muzyka XX wieku. Zespół dokonał ponad 70 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego część jest dedykowana Kwartetowi Śląskiemu, który został uhonorowany m.in. nagrodą „Złotego Orfeusza” na „Warszawskiej Jesieni”, trzykrotnie nagrodą „Fryderyka”oraz dwukrotnie przez Międzynarodową Trybunę Kompozytorów UNESCO w Paryżu. Od 2005 roku mecenasem Kwartetu Śląskiego jest Samorząd Miasta Gliwice, a partnerem wspólnych projektów jest Gliwicki Teatr Muzyczny.

Zespół tworzą:
- Szymon Krzeszowiec – I skrzypce
- Arkadiusz Kubica – II skrzypce
- Łukasz Syrnicki – altówka
- Piotr Janosik – wiolonczela

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

WIOLETTA BIAŁK

W.Bialk-w-anna-karenina.jpgUkończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach. Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz Miasta Chorzów. Jest solistką Gliwickiego Teatru Muzycznego, współpracuje z Operą Śląską, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Filharmonią Śląską i Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia". Koncertuje w kraju i za granicą, wykonuje muzykę oratoryjną, kantatową, kameralną i estradową. W 2004 roku wykonywała główną partię Enitharmon w prapremierze opery Stanisława Krupowicza „Europa” w ramach „Warszawskiej Jesieni”. W Gliwickim Teatrze Muzycznym występuje w operach, operetkach, musicalach, spektaklach dramatycznych i koncertach. Za m.in. rolę Kitty Aleksandrowny Szczerbackiej w „Annie Kareninie” otrzymała  Nagrodę Artystyczną „Złota Maska".

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

WOJCIECH KOCYAN

wojciech-kocyan.jpgWirtuoz fortepianu. Mieszka w Los Angeles w USA, ale urodził się w Gliwicach, gdzie uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w klasie prof. Krystyny Moszyńskiej. Kontynuował studia u pedagogów światowej sławy: prof. Andrzeja Jasińskiego w katowickiej Akademii Muzycznej, które ukończył z wyróżnieniem, a także u Johna Perry\'ego w University of Southern California, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk muzycznych. Jest laureatem m.in. I nagrody w Konkursie Pianistycznym im. J. I. Paderewskiego w Bydgoszczy, nagród specjalnych w XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, nagrody Ministra Kultury i Sztuki, Fundacji Barbary Piaseckiej-Johnson, a także międzynarodowych konkursów muzycznych w Bolzano, Vercelli, na Sycylii i w USA.

Obecnie jest profesorem fortepianu w Loyola-Marymount University w Los Angeles w Kaliforni. Poznała go już publiczność obu Ameryk, Europy, Azji i Australii. Dokonał nagrań płytowych, radiowych, telewizyjnych i do filmu. Le Monde de la Musique pisał o nim jako o pianiście o  „całkowitej technice, pięknym dźwięku, znakomitym kuszcie muzycznym, inteligentnym artyzmie  i prawdziwej indywidualności".  W prestiżowym brytyjskim czasopiśmie "Gramophon" pisano o geniuszu Wojciecha Kocyana, a w rankingu recenzentów tej gazety jedna z solowych płyt Kocyana znalazła się wśród 50. najznakomitszych nagrań w historii światowej fonografii.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

TADEUSZ DOMANOWSKI

tadeusz domanowski.jpgŚwiatowej sławy pianista i dyrygent Vladimir Ashkenazy powiedział o nim: „Słuchając Tadeusza Domanowskiego byłem pod dużym wrażeniem zarówno jego wielkiego talentu, jak i oddania muzyce”.

Tadeusz Domanowski urodził się w Gliwicach. Swoją edukację artystyczną rozpoczął w wieku dziewięciu lat w gliwickiej Szkole Muzycznej w klasie prof. Danuty Rafik. W 1999 roku ukończył Państwowe Liceum Muzyczne im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Marczelli Eriginy. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Stefańskiego. Edukację kontynuował uczestnicząc aktywnie w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pianistów jak: Menahem Pressler, Lazar Berman, Stephen Kovacevich, Jerome Rose, John Owings, Pavel Gililov, Vladimir Viardo, Aldona Dvarionaite.

Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych: w Niemczech (Konkurs Steinwaya w Hamburgu), na Litwie (Konkurs im. Balysa Dvarionasa w Wilnie), we Włoszech (IBLA Grand Prize) a także ogólnopolskich konkursów pianistycznych (Warszawa, Konin). 

Koncertował w wielu krajach Europy, Ameryki i Azji między innymi w: Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Czechach, Rumunii, Mołdawii, na Litwie, w Rosji, Chinach, Stanach Zjednoczonych. Występował z recitalami i jako solista z orkiestrami symfonicznymi na wielu festiwalach w Polsce i za granicą (Muzyczne Lato w Rybnej, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Tydzień Talentów w Tarnowie, Rencontres Internationales Frederic Chopin w Nohant we Francji, 26th Harbin Summer Music Festival w Harbin w Chinach, Martisor 2003 w Kiszyniowie w Mołdawii, Festiwal Muzyczny w Bad Gandersheim w Niemczech). W 2008 roku został wyróżniony i zaproszony przez Europejski Bank Centralny (jako jedyny instrumentalista z Polski) do wzięcia udziału w festiwalu „Europejskie Dni Kultury” we Frankfurcie nad Menem.

Artysta występował również jako kameralista na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą: Talentinum 2000 (Zlin Czechy), Dni Kultury Polskiej (Sztokholm). W 2000 roku otrzymał zaproszenie od światowej sławy skrzypaczki i profesorki Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie Mariny Jaszwili  do towarzyszenia artystce w cyklu koncertów monograficznych poświęconych twórczości kameralnej Johannesa Brahmsa, na których wspólnie wykonali wszystkie Sonaty na skrzypce i fortepian tego kompozytora. Koncerty odbyły się w Polsce i w Rosji.  

Tadeusz Domanowski uczestniczył w cyklu programów telewizyjnych transmitowanych przez TVP Polonia, w których wykonywał utwory fortepianowe i kameralne polskich kompozytorów. Ponadto dokonał wielu nagrań archiwalnych utworów fortepianowych Beethovena, Chopina oraz utworów współczesnych kompozytorów dla Polskiego Radia. Nagrywał również dla Radio France, France 2 oraz kanału telewizyjnego „Muzzik”.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

BILETY na pojedyńczy koncert: norm. 12 zł / ulg. 10 zł
KARNET na dwa koncerty: norm. 20 zł / ulg. 16 zł

REZERWACJA I SPRZEDAŻ BILETÓW - szczegóły: www.teatr.gliwice.pl

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Cały PROGRAM Metropolitalnej Nocy Teatrów w GTM:

kwiat-hawaii_002.jpgProlog METROPOLITALNEJ NOCY TEATRÓW w GTM
17 września 2010 (piątek)
- godz. 18.30 – scena GTM przy Nowym Świecie
KWIAT HAWAII - operetka w 2 aktach

METROPOLITALNA NOC TEATRÓW w GTM
18 września 2010 (sobota)
- godz. 12.00 – Scena Bajka – Kino Amok
BAJKOWY ZWIERZYNIEC, czyli super-zabawa dla Najmłodszych
- godz. 15.00 – scena GTM przy Nowym Świecie
LII Specjalny KRAKOWSKI SALON POEZJI W GLIWICACH. „Odyseja” Homera (Pieśń IX i X) - czyta m.in.: Jerzy Trela
- godz. 15.30 – Scena Bajka – Kino Amok
Teatralne kino - JA, DON GIOVANI (Io, Don Giovani)
projekcja filmu, reż. Carlos Saura, prod. Hiszpania 2009 (125’)
- godz. 18.00 – Scena Bajka – Kino Amok
Teatralne kino - HALLO SZPICBRÓDKA, CZYLI OSTATNI WYSTĘP KRÓLA KASIARZY
projekcja filmu, reż. Janusz Rzeszewski, Mieczysław Jahoda, prod. Polska, 1978 (94’)
- godz. 18.30 – scena GTM przy Nowym Świecie
KWIAT HAWAII - operetka w 2 aktach
- godz. 18.30 – Ruiny Teatru Miejskiego
NOKTURNY CHOPINA - Kwartet Śląski i goście: Wioletta Białk (sopran) i Wojciech Kocyan (fortepian) - koncert I
- godz. 19.45 – Scena Bajka – Kino Amok
Teatralne kino - JA, DON GIOVANI (Io, Don Giovani)
projekcja filmu, reż. Carlos Saura, prod. Hiszpania 2009 (125’)
- godz. 20.00 – skwer przy Ruinach Teatru Miejskiego <== Uwaga! Zmiana miejsca prezentacji!
NOKTURNY CHOPINA - spektakl Teatru Nikoli w Krakowie - wstęp wolny!
- godz. 21.00 – Ruiny Teatru Miejskiego
NOKTURNY CHOPINA - Kwartet Śląski i gość: Tadeusz Domanowski (fortepian) - koncert II
- godz. 21.30 – sala baletowa GTM przy Nowym Świecie
NOCNA LEKCJA TAŃCA
- godz. 22.00 – Scena Bajka – Kino Amok
Teatralne kino - BRACIA KARAMAZOW
projekcja filmu, scen. i reż. Petr Zelenka, prod. Czechy, Polska, 2008 (100’)
- godz. 22.00 – GTM przy Nowym Świecie
NOCNE ZWIEDZANIE TEATRU

Epilog METROPOLITALNEJ NOCY TEATRÓW w GTM
19 września 2010 (niedziela)
- godz. 18.00 – scena GTM przy Nowym Świecie
KWIAT HAWAII - operetka w 2 aktach
- godz. 18.00 – Scena Bajka – Kino Amok
Recital WOJCIECHA KOCYANA (fortepian) - w programie: muzyka kompozytorów europejskich

(-)
Materiały Teatru
8 września 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia