Metropolitalna Noc Teatrów w Katowicach

w CSP oraz Muzeum Śląskim

W sobotę 24 września rusza druga edycja Metropolitalnej Nocy Teatrów - imprezy, do której przyłącza się Centrum Scenografii Polskiej, oddział Muzeum Śląskiego oraz Muzeum Śląskie w Katowicach. Tegoroczny wieczór, w trakcie którego organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do zwiedzenia instytucji w nietypowych, nocnych godzinach, odbędzie się w ramach rozpoczynającego się festiwalu "Jerzy Skarżyński - Architekt wyobraźni"

Festiwal „Jerzy Skarżyński – Architekt wyobraźni”

Głównym punktem imprezy jest wernisaż wystawy "W kadrze sceny. Scenografie teatralne Jerzego Skarżyńskiego", który odbędzie się o godzinie 18.00. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane dzieła wybitnego scenografa, malarza, ilustratora, rysownika komiksów, autora plakatów filmowych i teatralnych. O godzinie 20.00 i o każdej kolejnej pełnej godzinie można zwiedzać wystawę z kuratorem.

Ekspozycja scenografii teatralnych artysty inauguruje również festiwal "Jerzy Skarżyński – Architekt wyobraźni", który przybliży odwiedzającym poszczególne dziedziny działalności tego kultowego artysty, z najbardziej znanymi projektami teatralnymi i filmowymi, rysunkami z lat 40-tych i 50-tych, grafikami prasowymi, obrazami oraz ilustracjami z książek skierowanych zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłego czytelnika. Szczególne miejsce wśród prezentowanych dzieł zajmują zachowane karty komiksów do nigdy nie wydanego P.E. oraz Janosika, który zainspirował także członków zespołu Muariolanza. Rezultaty połączenia dzieł Jerzego Skarżyńskiego z twórczością grupy nazywanej „pierwszym polskim zespołem ambient-jazzowym” i artystki video Marty Strzody będzie można posłuchać podczas koncertu, który rozpocznie się o godz. 23.00 w Jazz Clubie Hipnoza, znajdującego się na pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Warsztaty dla dzieci

Popularny rozbójnik został również bohaterem warsztatów dla dzieci Janosik Fashion Night, które rozpoczną się o godz. 19.00. Będzie to okazja dla najmłodszych do zaprojektowania i wykonania elementów kostiumu inspirowanego kulturą góralską. Zdjęcia młodych nadziei podhalańskiej mody zostaną opublikowane na stronie i fanpage’u Centrum Scenografii Polskiej.

Wszystkie dzieci mogą uczestniczyć również od 17.00 do 22.00 w warsztatach plastycznych "Od wtorku do soboty– technika kolażu". W ramach zajęć uczestnicy własnoręcznie wykonają „zaproszenie do świata sztuki”, które będą pamiątką z wizyty w Centrum Scenografii Polskiej. Warsztaty techniki kolażu pozwalające na twórcze wykorzystanie przeróżnych materiałów, zostaną zilustrowane prezentacją multimedialną obrazującą zajęcia dla dzieci, które miały miejsce w Muzeum Śląskim w minionym roku szkolnym.

Spotkania, wykłady dla dorosłych

Tylko podczas Nocy Teatrów odwiedzający będą mieli okazję wcielić się w rolę teatralnego speca od efektów specjalnych i samodzielnie wywołać Burzę w szklance wody czyli efekt burzy, fal, wiatru (od godz. 17:00-22:00). Również od 17.00 do 22.00 pracownicy Działu Oświatowego Muzeum Śląskiego zapraszają do Centrum Scenografii Polskiej i wzięcia udziału w projekcie inaugurującym nowe spotkania "Uwaga dorośli! Uwaga sztuka!", które od 6 października wejdą na stałe w repertuar oferty edukacyjnej Muzeum Śląskiego. Będzie to okazja do spotkania ze sztuką współczesną, czasami trochę niezrozumiałą, a czasami śmieszną, która może być elementem świetnej zabawy i dać każdemu możliwość realizacji twórczej. Zajęcia udowodnią, że nawet nie mając zdolności artystycznych można zagrać w zawsze udanym spektaklu, a następnie zobaczyć, jak robią to inni.

Miłośników mowy śląskiej na pewno przyciągnie spotkanie z Leonem Sładkiem, członkiem Towarzystwa Piastowania Śląskiej Mowy DANGA. Wykład, zorganizowany w ramach cyklu "O Śląsku po ślonsku", to nie tylko okazja na spotkanie z mową śląską, ale także okazja do poznania bogactwa, jakie kryje w sobie górnośląski pejzaż, zadając kłam popularnym stereotypom o szarzyźnie tego miejsca. Wirtualna podróż z przewodnikiem, który był także sztygarem w KWK Ziemowit, pozwoli zajrzeć w urokliwe zaułki i tajemnicze miejsca, którym legendy i przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści nadają szczególną wartość.

Nie lada gratka szykuje się wielbicielom twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza - tym razem Muzeum Śląskie przy al. Korfantego zaprasza na ostatnie w tym roku spotkanie w ramach cyklu „Teatralium. Malarstwo, literatura, teatr”. Od godziny 16.00 entuzjaści Teatru Formistycznego otrzymają porządną dawkę informacji o działalności Witkacego w Zakopanym, firmie portretowej oraz fotografiach Witkacego. Spotkanie zakończy pokaz trzech filmów: "Gębowzory", "Duszotwarzowzory", "Twarzowzorcaduszowy" w reż. Stefana Okołowicza.

Tradycyjnie, dzięki uprzejmości KZK GOP, do wszystkich miejsc imprezy będzie można dotrzeć specjalnymi, bezpłatnymi liniami autobusowym (rozkład jazdy na stronie www.scenografia-polska.pl).

Szczegółowy program Nocy Teatrów:

Centrum Scenografii Polskiej, oddział Muzeum Śląskiego, plac Sejmu Śląskiego 2 (18.00 – 1.00):

godz. 17.00 – 22.00
„Burza w szklance wody” czyli teatralne maszyny dźwiękowe. Wywołaj samodzielnie efekt burzy, fal, wiatru. Przekonaj się, że możesz zrobić to sam.

godz. 17.00 – 22.00
Warsztaty plastyczne dla dzieci „Od wtorku do soboty” – technika kolażu - „Wtorki z niespodzianką” i sobotnie spotkania „Mali i wielcy artyści w Muzeum Śląskim” to propozycje edukacyjnej zabawy dla młodych miłośników sztuki. Warsztaty ilustrowane prezentacją multimedialną obrazującą zajęcia dla dzieci, które miały miejsce w Muzeum Śląskim w minionym roku szkolnym. Zajęcia poprowadzi Dział Oświatowy Muzeum Śląskiego.

godz. 17.00 – 20.00
Uwaga dorośli! Uwaga sztuka! - Zajęcia poprowadzi Dział Oświatowy Muzeum Śląskiego.

godz. 18.00
Wernisaż wystawy: „W kadrze sceny. Scenografie teatralne Jerzego Skarżyńskiego"

godz. 19.00 – 22.00
„Janosik Fashion Night" - warsztaty dla dzieci - projektowanie i wykonanie elementów kostiumu inspirowanego kulturą góralską; zaprojektuj chustę góralską, nakrycie głowy, kostium dla nowoczesnego górala/góralki, zostań młodą nadzieją podhalańskiej mody.

godz. 20:00 - 21:00 - 22:00
Zwiedzanie ekspozycji „W kadrze sceny. Scenografie teatralne Jerzego Skarżyńskiego" z kuratorem wystawy.

godz. 20.30 – 21.15
Tajemnice śląskich miast - Spotkanie z Leonem Sładkiem, emerytowanym sztygarem z KWK Ziemowit, członkiem Towarzystwa Piastowania Śląskiej Mowy DANGA. Pogadanka z cyklu: O Śląsku po ślonsku - spotkanie z gwarą śląską.

godz. 23:00
Muariolanza/Skarżyński - koncert/projekt multimedialny zespołu Muariolanza inspirowany twórczością komiksową Jerzego Skarżyńskiego i kultowym komiksem „Janosik". Videoart - Marta Strzoda. Miejsce: Jazz Club Hipnoza, Katowice, Pl. Sejmu ŚLąskiego 2

Wstęp na wszystkie wydarzenia w CSP - wolny.

Muzeum Śląskie, al. W.Korfantego 3 (17.00–24.00):

godz. 16.00 – 19.00
Teatralium. Malarstwo, literatura, teatr. Stanisław Ignacy Witkiewicz, Gębozbiory i Teatr Formistyczny - Ostatnie spotkanie w ramach cyklu teatralnego poświęconego przenikaniu się malarstwa, literatury i teatru w twórczości wybitnych artystów polskich.

godz. 16.00
W poszukiwaniu metafizyki, czyli Witkacy w Zakopanem - Wykład Julity Opalach z Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

godz. 17.00
Firma portretowa +appendix - Wykład Beaty Zgodzińskiej z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

godz. 18.00

„Gębowzory”, „Duszotwarzowzory”, „Twarzowzorcaduszowy” - Prezentacja trzech filmów – montaży fotografii Witkacego, reż. Stefan Sokołowicz

DUSZOTWARZOWZORY - portrety "metafizyczne" osób bliskich i przyjaciół z lat 1910 – 1914 oraz portrety żony Jadwigi Unrug z 1923 roku wykonane przez Stanisława Ignacego Witkiewicza (ok. 6 min.)

TWARZOWZORCADUSZOWY - autoportrety S. I. Witkiewicza z lat 1899-1939 i fotografie przedstawiające artystę z lat 1890-1939, wykonane przez kilkunastu fotografów - przyjaciół. (ok.33 min.)

GĘBOWZORY - animacja na podstawie trzech serii „min" Witkacego, które wykonał Józef Głogowski w latach trzydziestych. (ok. 5 min.)

Wstęp na wykłady: 4 zł

(-)
Materiały Organizatorów
16 września 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia