Miasto wyjaśnia potrzebę budowy nowej siedziby Banialuki

Włodarze wyjaśniają swoje plany.

Dotychczasowa siedziba Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej jest w kiepskim stanie technicznym. Stąd decyzja, by wybudować dla tej ważnej instytucji kultury nowe lokum.

Teatr Banialuka dla uchodźców. Bezpłatny udział w spektaklach.

Mieszkańcy Bielska-Białej pytają o plany budowy Teatru Lalek Banialuka. Jak podkreśla Piotr Kucia, zastępca prezydenta Bielska-Białej, dla „Przestrzeni Splotów" dla teatru lalek, biblioteki oraz dotychczasowych funkcji: targowej i ogólnodostępnego parkingu zorganizowany został konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej, w wyniku którego wyłoniona została zwycięska praca spełniająca założenia zamawiającego - Miasta Bielsko-Biała.

- Powodem podjęcia decyzji i działań zmierzających do realizacji przez miasto obiektów, które służyć będą m.in. Teatrowi Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana był m.in. bardzo zły stan techniczny obecnej siedziby budynku teatru, który powstał około 1936 roku. W czasie II Wojny światowej doznał poważnych uszkodzeń podczas wyburzenia synagogi. Po wojnie został prowizorycznie zaadaptowany na potrzeby teatru, który do dzisiaj musi borykać się ze skutkami niektórych z tych rozwiązań, jak chociażby umiejscowienie garderób aktorów w piwnicach czy brak powierzchni na magazyny kostiumów i scenografii, za małe foyer, niewystarczająca ilość toalet - wyjaśnia wiceprezydent.

Jak dodaje, brakuje także sceny kameralnej, gdzie odbywałyby się przedstawienia dla najmłodszych widzów, a także warsztaty i zajęcia edukacji teatralnej. Ponadto bryła budynku nie zapewnia możliwości przystosowania jej do nowoczesnej pracy artystycznej z wykorzystaniem najnowszych technologii i środków scenicznych.

- Brak powierzchni oraz technicznych możliwości aby rozwiązać te problemy oraz przystosować obiekt. Z uwagi na pogarszający się stan techniczny m.in. instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjno-klimatyzacyjnej, centralnego ogrzewania, dźwigu towarowego oraz ze względu na brak dostosowania klatki schodowej do obecnych wymogów przepisów prawa budowlanego i zaleceń przeciwpożarowych, budynek wymaga gruntownego remontu i modernizacji, które wymagają znacznych nakładów finansowych. Problem stanowi również brak możliwości dowozu autokarowego dzieci i młodzieży oraz brak parkingów. Także przy organizacji kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej teatr musi występować o zmianę organizacji ruchu na czas jego trwania, co stanowi dużą uciążliwość także dla mieszkańców sąsiednich budynków. Brak przestrzeni wokół Teatru, w tym sceny plenerowej, uniemożliwia artystom wyjście na zewnątrz, tak aby mieszkańcy Bielska-Białej oraz osoby odwiedzające miasto mogły uczestniczyć w wydarzeniach artystycznych w plenerze, co stanowi coraz silniejszą tendencję w rozwoju sztuki i przestrzeni publicznych - dodaje przedstawiciel Ratusza.

Piotr Kucia zaznaczył, że z uwagi na ograniczoną przestrzeń przy ul. Adama Mickiewicza 20 w Bielsku-Białej, nie jest możliwa rozbudowa budynku teatru, a tym samym przystosowania go do spełniania wymogów dostępności oraz oczekiwań współczesnego widza.

- Informuję ponadto, iż teren wskazany dla lokalizacji "Przestrzeni Splotów" jest wynikiem długich, szczegółowych i wieloaspektowych analiz i najlepiej spełnia przyjęte założenia związane m.in. z własnością, wielkością i parametrami, a także dostępnością komunikacyjną. Z terenów należących do gminy Bielsko-Biała podlegały im m.in. teren parkingów naziemnych przy ul. Grażyńskiego oraz teren w rejonie ulic: Sempołowskiej i Dworkowej - dodał wiceprezydent.

 

(-)
Portal bielsko.info
26 lipca 2024

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia