Miesiąc teatralnych przyjemności

15. urodziny Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Teatr Powszechny na 15. urodziny Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych przygotował program marzeń. Perełki pokaże polska czołówka reżyserów, przyjadą też gwiazdy z Europy. 3 lutego od godz. 9 scena przy ul. Legionów zacznie sprzedawać bilety.

Przegląd rozpocznie się 26 lutego, ale patrząc na jego harmonogram, chciałoby się, żeby wystartował jak najszybciej. Imponuje już zestaw reżyserski: Piotr Cieplak, Jerzy Jarocki, Jan Klata, Krystian Lupa, Andrei ?erban, Piotr Tomaszuk, Krzysztof Warlikowski. Abstrahując od oczywistej rangi nazwisk, imponuje wartość wybranych z ich dorobku spektakli. Zobaczymy m.in. "Anioły w Ameryce", "Sprawę Dantona", "Wymazywanie" - przedstawienia, na które "się jeździ", bo głośno o nich w całej Polsce. Także za sprawą obsady. Zaproszone do Łodzi spektakle współtworzy aktorska śmietanka, m.in. Stanisława Celińska, Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Adam Ferency, Jolanta Fraszyńska, Oskar Hamerski, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Maja Komorowska, Małgorzata Kożuchowska, Maja Ostaszewska, Jacek Poniedziałek, Anna Seniuk, Piotr Skiba, Danuta Stenka, Maciej Stuhr, Zbigniew Zapasiewicz.

Wielość teatralnych światów

Ten program oznacza rzeczywisty, nie tylko deklarowany rozwój festiwalu. Nieśmiała "przyjemna" propozycja ze sztukami do śmiechu po ośmiu latach zmieniła nazwę, by powoli dołączać do grona najciekawszych imprez teatralnych w Polsce. Wygląda na to, że nowa edycja podtrzyma pęd ku górze.

Łodzianie już mogą zacierać ręce. Przed nimi 12 świetnych propozycji - granych zawsze dwukrotnie - czyli prawie miesiąc z festiwalem.

Pierwszy spektakl, "Sprawę Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej z Teatru Polskiego we Wrocławiu, pokaże 26 lutego Jan Klata. Ostatni to "Wizyta starszej pani" Friedricha Dürrenmatta z Teatru Współczesnego w Szczecinie w reżyserii Michała Zadary, grany 22 marca (patrz: ramka z programem). Tradycyjnie niektóre przedstawienia pokaże gościnnie Teatr Wielki i hala Toya Studios. Większość spektali zaprezentuje gospodarz, Teatr Powszechny, który 2 i 3 marca zagra "Plotkę" Francisa Vebera w reżyserii Norberta Rakowskiego.

Obok zespołów teatru repertuarowego pojawi się też jedna ze sław kontrkultury - Wierszalin z Supraśla. Dla niewtajemniczonych: to ten sam zespół, który radni Ligi Polskich Rodzin chcieli przegonić z miasta za rzekomo obrazoburczą "Ofiarę Wilgefortis", nie wiedząc, że spektakl z kobietą na krzyżu przywołuje starochrześcijańską legendę o Dzielnej Dziewicy. Za wartością zespołu przemawiają jednak nie polityczne skandale, ale np. trzykrotnie przyznana nagroda Fringe First w Edynburgu. O spektaklu "Marat-Sade", który przyjedzie do Łodzi, krytycy pisali zgodnie z najwyższym uznaniem. Kolejny powiew alternatywy to spektakl Teatru Montownia, niezależnego zespołu założonego przez kilku absolwentów warszawskiej Akademii Teatralnej.

Nie zabraknie ważnych nazwisk z zagranicy. 18 i 19 marca "Spowiedź w Tanacu" pokaże Andrei Serban, najbardziej rozpoznawalny na świecie inscenizator rumuński. Po tym, gdy jako student wywołał skandal interpretacją "Juliusza Cezara", czym odciął sobie drogę do scen w ojczyźnie, rozkwitła jego kariera w Stanach Zjednoczonych. Do głośnego "Wiśniowego sadu" Antoniego Czechowa zaangażował m.in. Irene Worth i Meryl Streep. Od tego czasu współpracuje z najważniejszymi scenami świata, m.in. Comédie Française w Paryżu, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Convent Garden w Londynie, Operą Paryską. Drugi zagraniczny gość to Silvan Omerzu z Mladinsko Theatre z Lubljany, którego zespół wystąpi 18 marca.

Nie tylko spektakle

Zapowiadana i potwierdzona programem różnorodność jubileuszowego festiwalu ma świadczyć o wielobarwności sztuki scenicznej, czemu posłużą nie tylko prezentacje, ale i refleksja teoretyczna. 2 marca o godz. 12 teatrolodzy, krytycy i artyści będą dyskutować w foyer Powszechnego o estetyce współczesnego teatru, czyli temacie przewodnim 15. edycji festiwalu.

Urodzinom mają też towarzyszyć inne wydarzenia. Od 26 lutego, przechadzając się ul. Piotrkowską obok plansz urzędu miasta, można będzie wspominać kolejne edycje festiwalu. Oprócz wystawy fotografii dokumentującej historię sztuk przyjemnych i nieprzyjemnych zostanie otwarta ekspozycja na temat twórczości Edwarda Kłosińskiego, wybitnego operatora, ale też reżysera świateł wielu spektakli. Filmowe osiągnięcia Kłosińskiego zaprezentuje prof. Maria Kornatowska podczas przeglądu w Muzeum Kinematografii (14-15 marca) i zaplanowanego w tym samym miejscu spotkania z udziałem reżyserów światła, operatorów i reżyserów (16 marca, godz. 17). Godzinę wcześniej w Alei Gwiazd zostanie odsłonięta gwiazda Edwarda Kłosińskiego. Z łódzkimi teatromanami 19 marca spotka się Andrei Serban, reżyser "Spowiedzi w Tanacu" Teatru Odeon z Bukaresztu.

Bilety na spektakle kosztują od 20 zł do 80 zł. Warto się spieszyć z wyborem - w ubiegłym roku wykupiono wszystkie w jeden dzień. Informacji o cenach poszczególnych przedstawień udziela kasa - tel. 042 633 50 36, ale biletów nie można rezerwować telefonicznie. Dla tych, którzy nie zdążą, teatr przygotuje ograniczoną liczbę tańszych wejściówek na wolne miejsca. Będą sprzedawane przed spektaklami.

Szczegółowych informacji szukaj też na www.powszechny.pl.

Program festiwalu

26 i 27 lutego, godz. 19 - Stanisława Przybyszewska "Sprawa Dantona", reż. Jan Klata, Teatr Polski z Wrocławia (TOYA Studios, ul. Łąkowa 29) 28 lutego i 1 marca, godz. 19 - Tony Kushner "Anioły w Ameryce", reż. Krzysztof Warlikowski, TR z Warszawy (TOYA Studios, ul. Łąkowa 29)

2 i 3 marca, godz. 19 - Francis Veber "Plotka", reż. Norbert Rakowski, Teatr Powszechny z Łodzi (ul. Legionów 21) 4 marca, godz. 19 - Thomas Bernhard "Wymazywanie" (cz. I), reż. Krystian Lupa, Teatr Dramatyczny z Warszawy (Teatr Wielki, pl. Dąbrowskiego)

5 marca, godz. 19 - Thomas Bernhard "Wymazywanie" (cz. II), reż. Krystian Lupa, Teatr Dramatyczny z Warszawy (Teatr Wielki, pl. Dąbrowskiego) 5 i 6 marca, godz. 19 - Peter Asmussen "Plaża", reż. Rudolf Zioło, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego z Kalisza (Teatr Powszechny, ul. Legionów 21)

7 marca i 8 marca, godz. 19 - "Marat-Sade", reż. Piotr Tomaszuk, Teatr Wierszalin z Supraśla (Teatr Powszechny, ul. Legionów 21)

10 i 11 marca, godz. 19 - "Utwór sentymentalny na czterech aktorów", reż. Piotr Cieplak, Teatr Montownia z Warszawy (Teatr Powszechny, ul. Legionów 21)

12 i 13 marca, godz. 19 - Ingmar Bergman "Rozmowy poufne", reż. Iwona Kempa, Teatr im. Juliusza Słowackiego z Krakowa (Teatr Powszechny, ul. Legionów 21)

14 i 15 marca, godz. 19 - "Kosmos" wg Witolda Gombrowicza, reż. Jerzy Jarocki, Teatr Narodowy z Warszawy (TOYA Studios, ul. Łąkowa 29)

18 marca, godz. 19 - Ivan Cankar, Silvan Omerzu, "U Pani Miłosierdzia", reż. Silvan Omerzu, Mladinsko Theatre z Ljubljany (TOYA Studios, ul. Łąkowa 29)

18 i 19 marca, godz. 19 - Tatiana Niculescu Bran, "Spowiedź w Tanacu", reż. Andrei Serban, Teatr Odeon z Bukaresztu (Teatr Powszechny, ul. Legionów 21)

21 i 22 marca, godz. 18 - Friedrich Dürrenmatt "Wizyta starszej pani", reż. Michał Zadara, Teatr Współczesny ze Szczecina (Teatr Powszechny, ul. Legionów 21).

Monika Wasliewska
Gazeta Wyborcza Łódź
2 lutego 2009

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia