Miesiąc z Danutą Szaflarską

W związku ze śmiercią aktorki, TVP Kultura przypomni w marcu kilka spektakli z jej udziałem

19 lutego w Warszawie, w wieku 102 lat, odeszła legenda polskiego kina i teatru, „pierwsza amantka powojennej kinematografii", laureatka wielu prestiżowych nagród – Danuta Szaflarska. W związku ze śmiercią aktorki, TVP Kultura przypomni w marcu kilka spektakli z jej udziałem.

W pierwsze 3 wtorki marca, o godz. 20:20 w TVP Kultura będzie można zobaczyć:

„10 pięter" (2000 r.), reż. Witold Adamek / 7 marca
Przejmująca opowieść o bezduszności, chciwości i wyrachowaniu w świecie wyzutym z ludzkich wartości. Bohaterami spektaklu są dwaj nastoletni chłopcy, mieszkańcy blokowiska, którzy zostają przyłapani na kradzieży słodyczy w osiedlowym sklepie. Za ten pozornie niewinny wybryk młodości chłopcy zapłacą wysoką cenę. Autorem tego inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami dramatu jest Cezary Harasimowicz – znany i ceniony scenarzysta („Bandyta", „300 mil do nieba"). Realizacji z kolei podjął się Witold Adamek, zmarły niedawno (18 lutego 2017 r.) człowiek orkiestra: autor zdjęć, reżyser, producent, scenarzysta i aktor. Danuta Szaflarska została tu obsadzona w roli samotnej emerytki, szukającej ukojenia w kościele. Obsada: Danuta Szaflarska, Robert Rozmus, Kinga Preis, Cezary Harasimowicz, Andrzej Chyra, Paulina Kinaszewska, Maria Peszek, Paweł Kukiz, Marian Opania, Joanna Sienkiewicz, Stanisław Penksyk, Anna Moskal, Piotr Swend, Grzegorz Borek "Bolec", Sebstian Świąder, Bartosz Obuchowicz.

„Podróż do Wenecji" (1996 r.), reż. Janusz Majewski / 14 marca
Skandynawskim piórem o starości i przemijaniu, ale z charakterystycznym dla norweskiej pisarki i dramturżki - Bjørg Vik, humorem i dystansem. Bohaterami zrealizowanego przez Janusza Majewskiego spektaklu są mocno już leciwi małżonkowie – Edith i Oskar Tellmannowie. On niedowidzi, ona niedosłyszy. Nie przeszkadza im to jednak by tak jak za młodu odwiedzać najciekawsze zakątki świata... oczami wyobraźni. Tym sposobem docierają do Wenecji, gdzie, jak na turystów przystało, rozkoszują się urokami miasta. W tej walce o zachowanie sensu życia Oskar i Edith są tak wzruszający i szczerzy, że zjednują sobie sympatię przypadkowych świadków tych „nierzeczywistych eskapad" – i oczywiście widzów. Obsada: Danuta Szaflarska, Igor Przegrodzki, Elżbieta Zającówna, Wiktor Zborowski.

„Motyl na antenie" (1968 r.), reż. Wanda Laskowska / 21 marca
Jeden z pierwszych dramatów Vaclava Havla. Jednoaktówka natury egzystencjalnej z kontekstem politycznym w tle. To także jeden z najbardziej tajemniczych spektakli w archiwach TVP. Sztuka powstała w 1968 r., ale światło dzienne ujrzy 21 marca br., właśnie w TVP Kultura.
„Motyl na antenie" to typowy dramat absurdu. Jego bohaterem jest pisarz intelektualista oraz przybyli na jego urodziny goście. Do uszu zebranych dochodzi odgłos cieknącej wody, która ostatecznie zalewa mieszkanie. Sytuacja tym bardziej „absurdalna", że przebywa wśród nich hydraulik, którego nikt nie chce obudzić. Przedstawienie zrealizowała zmarła niedawno (30 grudnia 2016 r.), zapomniana i nie do końca doceniana, wybitna reżyserka – Wanda Laskowska. To ona, na fali odwilży w latach 50., przywróciła dzieła Witkacego. W warszawskim Teatrze Dramatycznym wystawiła m.in.: „W małym dworku" oraz „Wariat i zakonnica". Ona też odpowiada za prapremierę w Teatrze Dramatycznym „Kartoteki" Tadeusza Różewicza. Obsada: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Wanda Koczeska, Aleksander Dzwonkowski.

(-)
TVP Kultura
3 marca 2017
Teatry
TVP Kultura

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...