Miłość do teatru bez teatru

XI Polkowickie Dni Teatru

Wczoraj w Polkowicach została otwarta XI edycja Polkowickich Dni Teatru. W charakterze tej niecodziennej teatralnej imprezy leży coroczny wybór patrona PDT.

W charakterze tej niecodziennej teatralnej imprezy leży coroczny wybór patrona PDT. W latach poprzednich patronami byli tacy artyści teatru jak Leszek Mądzik, Jerzy Stuhr, Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Krystyna Janda. Bohaterem tegorocznej edycji jest znany aktor, reżyser, wieloletni rektor warszawskiej Akademii Teatralnej, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego Jan Englert.

W tym roku po raz pierwszy pojawiła się Nagroda Publiczności  Złote Miedziaki X Polkowickich Dni Teatru przyznane w dziewięciu kategoriach:

Za najlepszą rolę kobiecą - Anna Seniuk w spektaklu „Pierwsza młodość” Teatru na Woli w Warszawie w reżyserii Bogdana Augustyniaka

Za najlepszą rolę męską - Bronisław Wrocławski w spektaklu „Seks, prochy i rock and roll” Teatru Jaracza w Łodzi w reżyserii Jacka Orłowskiego

Najlepsza reżyseria - Witold Mazurkiewicz i Janusz Opryński z Teatru Provisorium i Kompania "Teatr" w Lublinie za spektakl "Ferdydurke"

Za najlepszy spektakl - "Kraina kłamczuchów" Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w reżyserii Macieja Wojtyszki

W kategorii - wnikliwy obraz współczesności - "Zwał" Teatru Polskiego w Poznaniu w reżyserii Emilii Sadowskiej

Za najlepszą adaptację - "Ferdydurke" Teatru Provisorium i Kompania "Teatr" w Lublinie w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego

Za najlepszy monodram - "Seks, prochy i rock and roll" Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi

Za najlepszą inscenizację - Leszek Mądzik za spektakl "Wrota" Sceny Plastycznej KUL w Lublinie

Za najlepsze opracowanie muzyczne – Adam Opatowicz za spektakl "Dynamika, Angelologia i Dal" Teatru Polskiego w Szczecinie

W dniu otwarcia Jan Englert wraz z Beatą Ścibakówną zaprezentowali spektakl poetycki Juliana Tuwima „Kwiaty polskie” - jeden z najpiękniejszych polskich poematów. Jak powiedział Jan Englert – także reżyser tego przedstawienia – „To jest poezja, która lepiej brzmi mówiona, niż czytana po cichu”. Przy fortepianie zasiadła znakomita Bronisława Kawalla, która zagrała - właściwie niezależny  koncert wspaniałej interpretacji fortepianowej klasyki.

W tegorocznych Dniach Teatru, które odbywają się w dniach 11 lutego – 29 marca weźmie udział 12 teatrów z całej Polski, które zaprezentują między innymi takie spektakle, jak: „Czołem wbijając gwoździe w podłogę” Teatru Jaracza w Łodzi, „Słoneczni chłopcy” Teatru Powszechnego w Warszawie, „Arabska noc” z krakowskiego Teatru Ludowego, „Galapagos” Wrocławskiego Teatru Pantomimy i wiele innych, znanych teatrów ze znakomitymi przedstawieniami.

Tak jak w ubiegłym roku - jedna z najwspanialszych w Polsce - polkowicka publiczność wybierze najlepszych twórców i najlepsze przedstawienia przyznając im Złote Miedziaki XI Polowickich Dni Teatru.

Polkowice i Polkowickie Dni Teatru stały się między innymi za sprawą organizatora i dobrego ducha dyrektora Polkowickiego Centrum Animacji Andrzeja Wierdaka w ciągu tych jedenastu edycji miejscem magicznym i niecodziennym. Miejscem, którego mieszkańcy nie mając swojego teatru lubią zapraszać Melpomenę do siebie dobrze się w jej towarzystwie czując. Chyba także dlatego, będąc w Polkowicach odnosi się wrażenie, że jest się w miejscu, gdzie i teatr dobrze czuje się wśród publiczności.

RK
Dziennik Teatralny
21 lutego 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...