Miłość w systemie wymiany towarów

"Idiota" - reż. Paweł Miśkiewicz - Teatr Narodowy w Warszawie

„Idiota" Kaczmarka i Żelisławskiego jest podróżą w głąb „wiecznej Rosji": świata, w którym nierozwiązane problemy schyłku XIX wieku współistnieją z paradoksami późnego kapitalizmu. Świata, którego okrzepły ład tylko z rzadka wstrząsany jest aktami przemocy i fanatyzmu religijnego. Premiera już 14 stycznia 2018 r.

Idiota to także historia walki o uratowanie Nastazji Filipownej, skrzywdzonej w dzieciństwie kobiety, której społeczeństwo narzuca rolę dziwki. To w końcu próba zrozumienia absurdu, niedorzeczności i dziwności świata, dla którego jedynym „ratunkiem" i lustrem może być błazen, wariat i kretyn.

Reżyser tak mówi o postaci tytułowego idioty – Myszkina: „Możemy patrzeć na postać Myszkina poszukując w niej mistycyzmu, dziwności, rysu chrystusowego, świętości... Ale na pierwszym, najbardziej podstawowym poziomie, w punkcie wyjścia mamy do czynienia po prostu z idiotą, głupkiem. (...) Myszkin jest wytrychem, środkiem do osiągnięcia celu. Prowokatorem, który pokazuje, że nie sposób żyć normalnie w idiotycznym świecie. Zaraża innych idiotyzmem i w ten sposób uruchamia ludzi."

Dziwność tej rzeczywistości generują m.in. nierówności majątkowe i dysproporcje zarobków. Kaczmarek podkreśla: „zrost miłości i handlu jest tak silny, że trudno je rozerwać. Nawet romantyczna miłość jest wpleciona w system wymiany towarów i utrzymywania status quo."

Czy istnieje coś, co może zbawić świat, w którym wszystko jest towarem, gdzie wszystko przelicza się na pieniądze? Piękno? Dobro? Miłość? O tym już od 16 grudnia na Dużej Scenie Teatru im. W. Siemaszkowej.

(-)
Materiał Teatru
12 stycznia 2018
Portrety
Szymon Kaczmarek

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...