Mistrz i Małgorzata w plenerze

Urodziny Instytutu Teatralnego - Warszawa

Jak co roku, w ostatnią sobotę wakacji (29 sierpnia) odbędą się następujące wydarzenia: wspólne żegnanie lata, zapowiedź nowego sezonu i symboliczne urodziny Instytutu Teatralnego.

Tegoroczne świętowanie wyprowadzamy z murów budynku do ogrodów zielonego Jazdowa. To tam, na plenerowej scenie IT, odbędzie się czytanie performatywne „Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa z muzyką na żywo (reż. Wawrzyniec Kostrzewski), koncert Mateusza Wachowiaka i Konrada Wantrycha oraz zaproszonych przez nich gości, czy prezentacja serialu mockumentalnego przed wrześniową premierą „Święta wiosny na aturi i mimozy wstydliwe" Klaudii Hartung-Wójciak. Będzie ciekawie, swobodnie i bezpiecznie.

W te wakacje Instytut Teatralny świętuje 17. urodziny (formalnie IT został powołany 1 lipca 2003) i z tej okazji po raz kolejny zapraszamy na „Koniec lata na Jazdowie" - imprezę, którą tradycyjnie kończymy stary i zaczynamy nowy sezon teatralny. To dla nas także okazja do przypomnienia o Pawle Konicu (który urodził się właśnie 29 sierpnia) - wieloletnim dyrektorze Teatru Małego w Warszawie i osobie bardzo ważnej dla Instytutu (teatr zakończył działalność w roku powstania IT). To za czasów Konica Teatr Mały stał się symbolem instytucji czerpiącej z różnorodności, prezentującej spektakle z całego kraju i mówiącej różnymi językami teatralnymi. Takie postrzeganie instytucji kultury bliskie jest także Zespołowi Instytutu Teatralnego. Bardzo nam zależy, by był on przez cały czas miejscem poważnej debaty o teatrze i instytucją otwartą.

INNE ŚWIĘTO

W ostatni weekend wakacji spotkamy się już po raz szósty. Czekamy na wszystkich ciekawych codziennej pracy instytucji oraz jej planów na kolejne miesiące. Plany są gotowe i ambitne - mamy nadzieję, że jesień przyniesie widzom Instytutu i wszystkim, którym bliski jest teatr, wiele dobrego. Ale wszyscy zdajemy sobie sprawę, że kluczowe są tutaj słowa „mamy nadzieję", bo bez wątpienia będzie to inne świętowanie i inny sezon teatralny. Od miesięcy pracujemy nad tym, by minimalizować negatywne skutki pandemii dla całej społeczności teatralnej. Cieszymy się, gdy możemy odnotować, że te wysiłki przynoszą efekty. Na pewno będziemy zabiegać o kolejne, bo tak postrzegamy naszą rolę.

I być może dlatego, jeszcze śmielej zapraszamy na wspólne żegnanie lata na trawie Instytutu Teatralnego. Dla naszych gości zbudujemy plenerową scenę, przygotujemy leżaki i z największą starannością zadbamy o ich bezpieczeństwo. To przede wszystkim z tego powodu wszystkie wydarzenia - poza wernisażem wystawy fotografii Marty Ankiersztejn - odbędą się w ogrodzie. #WRACAMY, ale wracamy bezpiecznie, w czym pomagają nam nowe zasady bezpieczeństwa sanitarnego, które stworzyliśmy [WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ]. A z czym dokładnie czekać będziemy 29 sierpnia na Jazdowie?

O godz. 15.00 na scenie przed Instytutem odbędzie się wykład Magdaleny Figzał-Janikowskiej, laureatki tegorocznego Konkursu Wydawniczego Instytutu Teatralnego - „Władysław Hasior i jego performanse". Będzie to wstęp i zapowiedź cyklu wykładów, który rozpocznie się jesienią. Godzinę później, tym razem w Galerii Instytutu, otworzymy wystawę fotografii naszej stałej współpracowniczki i finalistki ostatniej edycji Konkursu Fotografii Teatralnej - Marty Ankiersztejn. W projekcie „No place for..." autorka opowiada o artystkach i artystach zajmujących się sztuką tańca w Warszawie i w Berlinie. Co to znaczy być polskim tancerzem na emigracji? Co to znaczy być tancerzem niezależnym? Jak odnaleźć się w systemie i walczyć o swój status? „No place for..." to portrety 16 tancerzy, choreografów, twórczyń i performerek w ich bezpiecznych strefach. Tu wracają z dalekich podróży, mają ulubione kawiarnie i parki, tu mają przyjaciół oraz półki i ściany na zbierane przez lata książki, plakaty, wspomnienia. Tu jest dom. Który pokój wybierzecie - berliński czy warszawski?

O godz. 17.00 wrócimy na scenę plenerową, gdzie odbędzie się PREQUEL „Święta wiosny na aturi i mimozy wstydliwe" - projektu Klaudii Hartung-Wójciak, który zwyciężył w V edycji programu „Placówka" Instytutu Teatralnego. Zaprosimy na pokaz serialu mockumentalnego z procesu przygotowań do wrześniowej premiery i rozmowę z twórcami. A po spotkaniu, w tym samym miejscu, zaczniemy czytać. „Mistrza i Małgorzatę" (obowiązują bezpłatne zaproszenia). Plenerowemu czytaniu w reżyserii i adaptacji Wawrzyńca Kostrzewskiego towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Wspólne świętowanie zakończymy koncertem Mateusza Wachowiaka, Konrada Wantrycha i zaproszonych przez nich gości.

Szczegółowe opisy wszystkich wydarzeń w ramach tegorocznego „Końca lata na Jazdowie"

(-)
Materiał własny
14 sierpnia 2020

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia