Mistrzowski drobiazg

Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch" X

Do wyjątkowych wydarzeń Roku Lutosławskiego należy wykonanie Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego przez laureata I nagrody Konkursu Chopinowskiego w 1970 roku Garricka Ohlssona. Soliście towarzyszyć będzie należąca do najlepszych w Polsce orkiestra symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Jacka Kaspszyka.

Ponadto w programie wieczoru znajdą się Fanfare for Louisville Witolda Lutosławskiego – mistrzowski drobiazg napisany przez kompozytora z okazji uhonorowania go prestiżową Nagrodą im. Grawemeyera – oraz porywająca suita z baletu Ognisty ptak Igora Strawińskiego i barwny poemat choreograficzny La valse Maurycego Ravela.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Koncert poprzedzi o godz. 17.30 promocja ostatniej książki zmarłego w 2012 roku znanego muzykologa i krytyka Andrzeja Chłopeckiego Przewodnik po muzyce Witolda Lutosławskiego. PostSłowie.

PROGRAM KONCERTU:

28 stycznia 2013

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, g. 19:00
Garrick Ohlsson – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej, Jacek Kaspszyk – dyrygent

w programie:

Witold Lutosławski – Fanfare for Louisville
Witold Lutosławski – Koncert na fortepian i orkiestrę
Igor Strawiński – Ognisty ptak, suita z 1919 roku
Maurice Ravel – La Valse

wykonawcy:

Garrick Ohlsson – laureat I nagrody VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1970). Naukę gry na fortepianie rozpoczął jako ośmiolatek w Westchester Conservatory of Music w Nowym Jorku u Thomasa Lishmana. W latach 1961-1971 odbył studia pianistyczne w Juilliard School of Music w Nowym Jorku w klasie Saszy Gorodnickiego, a następnie (od 1968 r.) w klasie Rosiny Lhevinne i Olgi Barabini. Swoje umiejętności szlifował także u Claudia Arraua i Irmy Wolpe. Po raz pierwszy wystąpił publicznie, mając dwanaście lat (1960). Ohlsson jest zwycięzcą (pierwsze nagrody) trzech międzynarodowych konkursów pianistycznych w Bolzano (im. Busoniego, 1966), Montrealu (1968) i Warszawie. Na Konkursie Chopinowskim w Warszawie otrzymał ponadto nagrodę specjalną Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Pierwsze wielkie tournée artystyczne po Europie zorganizowane przez agencję koncertową Sola Huroka odbył w 1969 roku. Wystąpił wówczas z wielkim powodzeniem m.in. w rzymskiej Akademii Santa Cecilia czy teatrze La Fenice. Pianista uprawia kameralistykę, współpracując ze śpiewaczkami Ewą Podleś i Jessie Norman, skrzypaczką Hilary Hahn i kwartetami smyczkowymi (Cleveland Quartet, Emerson Quartet, Guarneri Quartet i Takács Quartet). Wraz ze skrzypkiem Jorją Fleezanisem i wiolonczelistą Michaelem Grebanierem założył w San Francisco FOG Trio.

Jacek Kaspszyk – dyrektor artystyczny Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej. Od swojego sukcesu na prestiżowym konkursie im. Herberta von Karajana dyrygował wieloma z najlepszych orkiestr w Europie i Azji, w tym Bayerische Rundfunk, RSO Berlin, Orchestre Nationale de France, Wiener Symphoniker, Oslo, Stockholm, Rotterdam, Prague Philharmonics. Z Chamber Orchestra of Europe koncertował w Australii. Do niedawna dyrektor muzyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Był również pierwszym dyrygentem w Noord Nederlands Orkest. Przez wiele lat dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Jacek Kaspszyk niedawno otrzymał prestiżowe wyróżnienie Towarzystwa im. Elgara za wybitne wykonania muzyki tego kompozytora.

Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, www.lutoslawki.org.pl, e-mail: society@lutoslawski.org.pl

(-)
Materiał Organizatora
26 stycznia 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...