Młodzi skrzypkowie zmierzą się w Katowicach

1. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Mieczysława Wajnberga - Katowice 2021

27 młodych artystów z całego świata będzie walczyć w Katowicach o główną nagrodę Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Mieczysława Wajnberga, którego pierwszą edycję organizuje Akademia Muzyczna. Początek zmagań 4 grudnia

Konkurs narodził się z inicjatywy Szymona Krzeszowca – znakomitego skrzypka, prymariusza Kwartetu Śląskiego i profesora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

- O konkursie skrzypcowym myślałem już od otwarcia sali koncertowej w 2007 roku. Ma wyłonić osobowości wśród młodych artystów, którzy jeszcze nie zdążyli zaznaczyć swojej obecności w świecie muzyki. Artystów, którzy potrafią wnieść coś nowego w wykonywane utwory. Liczę, że przyniesie też korzyści naszym studentom – obserwacja innych młodych wykonawców ma duży walor pedagogiczny -– mówi Szymon Krzeszowiec.

Wydarzenie ma również przyczynić się do popularyzacji twórczości Mieczysława Wajnberga.– Stawiam Wajnberga obok Bartoka, Strawińskiego, Lutosławskiego, jako jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku -– mówi Szymon Krzeszowiec, który jako prymariusz Kwartetu Śląskiego ma na koncie wykonanie i nagranie większości z 17 kwartetów smyczkowych kompozytora.

Mieczysław Wajnberg, urodzony w Warszawie kompozytor i pianista żydowskiego pochodzenia, przed wybuchem II wojny światowej zdążył skończyć w Polsce konserwatorium. Wraz z rodziną uciekł do Związku Radzieckiego, ale za granicę dotarł sam. Jego rodzice i rodzeństwo stali się ofiarami Zagłady. Komponować zaczął jeszcze w czasie wojny, zdobywając już wtedy duży rozgłos. Dotarł on do Dymitra Szostakowicza, który został jego mentorem i pomógł mu w karierze (nierzadko ratując też życie). Do Polski, którą, jak podkreślał, traktował jak utraconą ojczyznę, Mieczysław Wajnberg przyjechał tylko raz – w 1966 roku na „Warszawską Jesień". Zmarł w 1996 roku, pozostawiając po sobie m.in. 26 symfonii i 7 koncertów.

– Skrzypce odgrywały w jego twórczości znaczącą rolę. Ilość skomponowanych przez niego utworów na skrzypce przewyższa ilość takich kompozycji Wieniawskiego i Szymanowskiego razem wziętych – podkreśla Krzeszowiec.

W konkursie, który rozpocznie się 4 grudnia, mogą wziąć udział skrzypkowie w wieku do 31 lat. Z kilkudziesięciu nadesłanych zgłoszeń, na podstawie nagrań wideo wybrano 27 młodych artystów. Obok Polaków, do Katowic przyjadą młodzi muzycy m.in. z Rosji, Tajwanu, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i kilku krajów europejskich. Do drugiego etapu przejdzie tylko 12, do finału zaś 6.

W dwóch pierwszych etapach będą musieli wykonać utwór patrona konkursu: najpierw sonatę na skrzypce solo, a następnie wybraną sonatę na skrzypce z akompaniamentem fortepianu. W finale wystąpią z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną, ale oprócz koncertu skrzypcowego Wajnberga mogą wybrać utwór Szostakowicza lub Prokofjewa.

Kunszt młodych artystów będą oceniać znakomici wirtuozi i pedagodzy: Bartłomiej Nizioł, Maria Sławek, Andreas Vierziger, Alexander Trostiansky, Jennifer Pike i pomysłodawca konkursu, Szymon Krzeszowiec.

Trójka najlepszych wyjedzie z Katowic z nagrodami: laureat Konkursu otrzyma 5 000 euro, zdobywca II miejsca 3 000 euro, zaś trzeci na podium – 2 000 euro.

Zwycięzców poznamy 11 grudnia.

Wyjątkowo zapowiada się koncert inauguracyjny. Usłyszymy w nim Bartłomieja Nizioła, który wykona, rzecz jasna, Koncert skrzypcowy Wajnberga. Podczas koncertu finałowego 12 listopada w sali koncertowej Akademii Muzycznej wystąpią laureaci Konkursu.

Wstęp na przesłuchania dwóch pierwszych etapów będzie wolny (w miarę dostępności mmiejsc). Na przesłuchania finałowe i koncert laureatów obowiązywać będą wejściówki.

Łukasz Kałębasiak
Materiał organizatora
3 grudnia 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...