Mocno wpisuje się w przestrzeń społeczną
Malta festival w PoznaniuIdiom tegorocznego festiwalu. Kuratorem cyklu wydarzeń artystycznych, poświęconych społeczno- ekonomicznym relacjom między Azją a Europą, jest Stefan Kaegi, współtwórca słynnej berlińskiej grupy Rimini Protokoll. 3 lipca rusza tegoroczna edycja poznańskiego Malta Festivalu.
A jak Akcje Azjatyckie/ Asian Investments
Program idiomu zawiera liczne produkcje, które powstały specjalnie dla Malta Festivalu; znajdziemy wśród nich akcje performatywne, spektakle, wystawy, a nawet specjalny program filmowy. Wydarzeniom cyklu będzie towarzyszyć Forum – przestrzeń przeznaczona do spotkań z dziennikarzami i znawcami tematyki azjatyckiej (m.in.: Grzegorzem Sternen, Radosławem Pyffelem, Justyną Nakonieczną) i artystami, których obszarem twórczych zainteresowań są powiązania i relacje azjatycko- europejskie. Jak zapowiada kurator idiomu: „Proponujemy nowy wymiar międzykontynentalnych relacji: historie zamiast rakiet, badania zamiast inwestycji, spotkania zamiast rurociągów. A przede wszystkim: Festiwal, który nie izoluje się we własnej przestrzeni sztuki, lecz zaprasza w podróż do Azji, być może wcale nie takiej obcej”.
B jak „Bodensprobe Kasachstan“
Spektakl nagradzanej grupy Rimini Protokoll z Berlina, znanej ze społeczno- politycznego zaangażowania. Tym razem artyści opowiadają o problemie współczesnej migracji, wykorzystując mało znaną historię deportacji ludności niemieckiej w okresie reżimu Stalina do Kazachstanu i późniejszego przesiedlenia ich potomków do Niemiec, z inicjatywy Helmuta Kohla. Kameralne historie bohaterów są pretekstem do zbadania napięć między historią, polityką a ekonomią.
C jak Coetzee
Południowoafrykański noblista to jeden z najważniejszych gości tegorocznej Malty. Na 5 lipca zaplanowano światową prapremierę opery „Slow Man” (Powolny Człowiek), której libretto oparte jest właśnie na jego powieści Autorem muzyki jest belgijski kompozytor Nicholas Lens, zaś reżyseruje Maja Kleczewska – zaliczana obecnie do grona najciekawszych reżyserek w polskim teatrze. „Slow man” to przede wszystkim opowieść o starości, samotności i potrzebie miłości, a także refleksja nad odwiecznymi ludzkimi lękami.
D jak Disco
A właściwie to Silent Disco. Codziennie po północy w Pasażu Kultury na Starym Rynku będzie można zakosztować alternatywnego sposobu słuchania muzyki. Ta modna i ekologiczna idea zabawy w bezprzewodowych słuchawkach zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Organizatorzy zapraszają również do Parku Mickiewicza, gdzie w ramach projektu Silent_Malta każdego dnia od godziny 12 prezentowane będą słuchowiska, sety muzyczne i interpretacje wierszy Krystyny Miłobędzkiej.
E jak "Elsewhere Offshore. Part I: Cue China"
Metateatralny projekt Anta Hamptona, w którym jednorazowo uczestniczą tylko dwie osoby. Spektakl wykorzystuje obecność pary widzów i najnowsze technologie multimedialne do zbudowania narracji dokumentalnej, przedstawiającej losy robotników w chińskiej fabryce gadżetów marki Apple. Wydarzenie jest jedną z festiwalowych koprodukcji i odbywa się w Oijsan Milk Barze codziennie po kilka razy.
F jak Faith no More
Kultowa kalifornijska grupa zagra swój jedyny koncert w Polsce 4 lipca nad poznańskim jeziorem Malta w ramach cyklu „Poznań dla Ziemi”. Czy trzeba coś dodawać?
H jak "Hańba”
Jedną z najbardziej znanych powieści J.M. Coetzee’ego będzie można zobaczyć na festiwalu w aż dwóch odsłonach. Pierwsza to ekranizacja Steve’a Jacobsa z Johnem Malkovichem w roli głównej. Druga to spektakl węgierskiego reżysera Kornéla Mundruczó, który zostanie pokazany w Auli Artis i jest przeznaczony dla widzów powyżej 18. roku życia. Obie interpretacje będzie można zobaczyć dwukrotnie. Wstęp wolny za okazaniem wejściówek.
I jak Isabele Schad
Niemiecka choreografka zaprezentuje swój spektakl „Musik (Practicable)” w ramach projektu „Stary Browar Nowy Taniec na Malcie. Artystka od wielu lat jest jednym z najbardziej popularnych niemieckich pedagogów tańca, a projekty edukacyjne są dla niej częścią twórczego procesu i okazją do ciągłych poszukiwań oraz dzielenia się taneczną praktyką z młodymi artystami. „Musik” jest próbą odpowiedzi na pytanie nie tylko o motywację tańca, lecz również o początek ruchu w ogóle.
J jak Jezioro Maltańskie
Nazywane też Zbiornikiem Maltańskim, to sztuczny zbiornik wodny położony w Poznaniu na prawym brzegu Warty. To doskonałe miejsce wypoczynku i rekreacji, drugiego dnia festiwalu zatonie w rockowych brzmieniach podczas koncertu Faith no More.
K jak Koncerty
Tegoroczny festiwal obfituje w wydarzenia muzyczne, z których nie tylko koncert Faith no More zasługuje na szczególną uwagę. Każdego wieczoru w Klubie Festiwalowym wystąpi inny polski lub zagraniczny artysta, a w Galerii u Jezuitów zagra Shenzen String Quartet – grupa stworzona z muzyków Orkiestry Symfonicznej Shenzen, uważanej za jedną z najlepszych w Azji.
L jak Living Dance Studio
Pierwsza niezależna grupa taneczna w Chinach, powstała w 1994 roku, założona przez choreografkę Wen Hui i dokumentalistę Wu Wenguang. Ich spektakl „Memory”, który będziemy mieli okazję obejrzeć w tym roku na Malcie, dotyka sfery pamięci i wpływu, jaki wspomnienia wywierają na tożsamość człowieka. Kieruje uwagę ku dawnym wydarzeniom, rozumianym jako źródło doświadczenia i mądrości.
M jak Miłobędzka
Z okazji przypadających na ten rok 80. urodzin wybitnej poetki Malta Festival przygotował cykl wydarzeń dotyczących jej twórczości. W trakcie Silent Malta będzie można wysłuchać jej poezji, zaś dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat przygotowano warsztaty poetycko- teatralne w CK Zamek. Zwieńczeniem projektu będzie wieczór autorski Krystyny Miłobędzkiej, który odbędzie się ostatniego dnia festiwalu o godzinie 21:00 w Galerii u Jezuitów. Poetka przeczyta tam swoje wiersze, przy akompaniamencie muzycznym. Niebawem do księgarń i sklepów muzycznych trafi pudełko MIŁOBĘDZKA / ZIMPEL „Tyle tego Ty”. Znajdzie się w nim płyta z wierszami czytanymi przez autorkę, do których tłem muzycznym będą kompozycje Wacława Zimpla oraz książeczka z opisem projektu i kilkunastoma wierszami poetki w dwóch językach: polskim i angielskim.
N jak „Nal Boa”
Jedno z przedstawień prezentowanych w ramach idiomu Akcje Azjatyckie. Uliczny spektakl grupy Ex Nihilo powstał we współpracy twórców koreańskich i francuskich z udziałem artystów japońskich, flamandzkich oraz peruwiańskich. Multikulturowe widowisko podejmuje temat wyobcowania, bycia wrzuconym w nieznany, nieoswojony kontekst. Przedstawienie rozgrywa się na ulicy, wzdłuż ściany – symbolizuje ona uchodźstwo, wymuszony dystans, konfrontację albo bezskuteczną walkę.
O jak Organizacja
Wszystkie niezbędne informacje i szczegółowe opisy wydarzeń oraz artystów można znaleźć na oficjalnej stronie Malta Festivalu – www.malta-festival.pl. Można tam również znaleźć wydarzenia polecane na każdy dzień imprezy i obszerny wykaz imprez towarzyszących. My tymczasem polecamy stronę festiwalową!
P jak Performance
Trzon festiwalowych wydarzeń tworzą działania teatralne i performatywne, pośród których każdy może znaleźć coś dla siebie: program Malty zadowoli zarówno miłośników sztuki zaangażowanej społecznie i ciążącej ku publicystyce, jak i znawców teatru tańca.
R jak Raczak
Lech Raczak, czyli dyrektor artystyczny Malta Festiwalu. Twórca i aktor legendarnego Teatru Ósmego Dnia, którego przedstawienia „Czas Terroru”, „Dziady”, „Gry z czasem”, „Marat/ Sade” będzie można obejrzeć w czasie imprezy.
S jak Spotkania
Festiwal to także prezentacje książek (m.in. dotyczące publikacji: Doroty Sajewskiej „Pod okupacją mediów” i „Rytuał Superformuły. Karlheinz Stockhausen” Moniki Pasiecznik) i spotkania z twórcami spektakli. Wydarzenia będą odbywać się w Pasażu Kultury, na wszystkie wstęp wolny.
T jak Teatry Wielkopolski
W ramach festiwalu prezentowane będą również najciekawsze spektakle z teatrów instytucjonalnych w Wielkopolsce, czyli między innymi „Dwunastu gniewnych ludzi” Radoława Rycika na scenie Teatru Nowego w Poznaniu czy „Nie- boska komedia. Rzecz o krzyżu” Piotra Kruszczyńskiego z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Pokazana zostanie też „Orkierstra Titanic” w reżyserii Rudolfa Zioło. Organizatorzy festiwalu zapewniają bezpłatny dojazd do Kalisza na to przedstawienie.
U jak ulica
Czyli przestrzeń większości wydarzeń Malty, która od lat cieszy się sławą najlepszego w Polsce festiwalu uliczno- teatralnego.
W jak Wojtek Ziemilski
Twórca performansu „Pokrewni”, w którym każdego dnia będzie można uczestniczyć w Ośrodku Teatralnym Maski na poznańskiej Malcie. „Czy masz na nazwisko Huang? Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaką siłę musi mieć cała rodzina Huang zebrana razem? A może odczułeś to już kiedyś przy zjeździe niektórych jej członków? To nazwisko nie jest tylko popularne – jest jednym z najbardziej popularnych nazwisk na świecie. To może być wielką przewagą - w końcu ilość to siła! Nie chcemy wam nic sprzedać. Nie musicie nic kupować. Chcemy tylko, żebyście się do nas przyłączyli. Reszta zależy od was” – zapowiadają twórcy. Jesteśmy ciekawi, co się tam wydarzy!
Z jak Zaangażowanie
Festiwal, który tak mocno wpisuje się w przestrzeń społeczną, nie ucieka od takiej właśnie tematyki. Idiom – Akcje Azjatyckie – nie tylko ma na celu ukazanie różnorodnych zjawisk kulturalnych obcego kręgu kulturowego, lecz również jest odpowiedzią na pędzący konsumpcjonizm i ekonomiczny aspekt swoistego uzależnienia, którym połączone są Europa i Azja.