Modernizacje w Teatrze Dzieci Zagłębia

Ruszyły prace nad projektem przebudowy teatru

Wyremontowane zaplecze, zmodernizowany sprzęt oświetleniowo - nagłaśniający i monitoring. To efekt wakacyjnego liftingu, jaki przeszedł Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie. A przebudowa trwa.

Bardzo wiele udało nam się zrobić w wakacje. Mamy wreszcie porządek z magazynami - mówi Dariusz Wiktorowicz, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. - Z jednego garażu, zrobiliśmy magazyn, w związku z tym wyjście ewakuacyjne wreszcie zostało odciążone i możemy śmiało mówić o tym, że nasze dekoracje są w bezpiecznym i ciepłym miejscu - dodaje.

Teatr ma w końcu monitoring, który ma poprawić bezpieczeństwo.

Zainstalowano także wideointercom.

- Inspicjent ma teraz podgląd na to co się dzieje z przodu sceny i to co się dzieje z widownią. Ten sam podgląd ma akustyk i elektryk - tłumaczy Wiktorowicz.

Teatr ma także nowy liniowy system nagłośniający. Rozpoczęły się także prace nad projektem architektoniczno - budowlanym przebudowy teatru.

Jednak by remont budynku doszedł do skutku trzeba poszukać na niego pieniędzy. A koszty mogą sięgać nawet 20 milionów złotych. Niewykluczone, że część pokryje ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Pozostałą część pieniędzy będzie musiało wyłożyć miasto.

- Na pewno z wielu źródeł postaramy się pozyskać środki, by remont doszedł do skutku - zapewnia dyrektor. - Wyposażenie teatru jest bardzo drogie, a my będziemy mieć aż dwie sale. Kameralną i główną - dodaje.

A zmienić ma się wszystko począwszy od instalacji elektrycznej, oświetleniu akustyce po elewację teatru. Najważniejsze zmiany będzie widać od al. H. Kołłątaja i ulicy Teatralnej. Obecnie wejście frontowe mieści się od ulicy Teatralnej. Po remoncie główne wejście będzie od strony Kołłataja, wokół którego będzie rozpościerać się uporządkowana zieleń. Zmieni się cała elewacja budynku. Wejście będzie sprawiać wrażenie trójwymiarowego, tak by przechodząc przez frontowe drzwi widz przenosił się do innego świata. Projekt przygotował Pavel Hubicka, czeski scenograf, który projektował m.in. Teatr Baj Pomorski w Toruniu, wyglądem przypominający szafę. Wizualizacje powstały już rok temu. Oprócz elewacji z cegły będzie także szklana, która ma być tłem do wyświetlania multimedialnych pokazów. Hol ma przypominać uliczkę z ławkami i latarniami. Szklany dach będą podtrzymywać metalowe kielichy.

Jeszcze w tym tygodniu do będzińskiego teatru przyjadą konstruktorzy. W lipcu miasto ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej.

- Spośród 17 oferentów wybrano ofertę złożoną przez Biuro Projektowo - Badawcze Budownictwa Ogólnego "Miastoprojekt - Bydgoszcz - mówi Rafał Adamczyk, rzecznik Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Dokumentacja ma powstać do końca listopada.

Katarzyna Kapusta
Polska Dziennik Zachodni online
25 września 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...