Modlitwa w kościele pod wezwaniem Samej Siebie
„Modlitwa pod cudowną mozaiką w kościele parafialnym pod wezwaniem Samej Siebie" - reż. Aga Błaszczak - Kolektyw PPLVerseW spektaklu uderza szczerość. Aga Błaszczak - scenarzystka, reżyserka i scenografka, Malwina Czekaj - aktorka i Rafał Ryterski - muzyk, intymnie opowiadają o swojej/innych religijności, seksualności i wolności. Adresatem jest Bóg - „prawdopodobnie istniejący". Na scenie coś przypomina ołtarz, ławkę kościelną, jest zatrzęsienie kwiatów i są gesty - nieco komiczne pokłony, sugerujące religijne pozoranctwo.
Młodzi ludzie - ci na scenie i inni w przenośni - zmagają się z konfliktami w nich samych. W dużej mierze dotyczy to tożsamości i rodzaju płci, w kontekście wychowania w konserwatywnym, katolickim, współczesnym świecie. Przebijają się tu poczucie płynności z chęcią i próbą podważania stereotypowego pojmowania tożsamości. Z wyczuwalnym założeniem, że płeć i tożsamość czy orientacja, mogą być manipulowane i zmanipulowane albo poddane nowemu zdefiniowaniu.
„Modlitwa pod cudowną mozaiką..." stawia o to pytania, luźno i bezpośrednio, na szerokim polu improwizacji. Młodzi artyści niemałą wagę zdają się przywiązywać do szczerego kontaktu z publicznością, z siedzącymi na widowni współuczestnikami scenicznej akcji.
Z wyczuciem reagują na najmniejsze szmery, świadczące o aprobacie lub dezaprobacie. Można przypuścić, że przygotowując scenariuszowe ramy „Modlitwy pod cudowną mozaiką...", korzystając z doświadczeń własnych i bliskich sobie osób, jednocześnie pilnie obserwowali osoby obce.
Tym sposobem, kwestionując dogmaty i umowy społeczne, interesująco wykrystalizowali ustawicznie dobudowując wątki zasadniczą myśl spektaklu o poczuciu czy też raczej bezczuciu tożsamości.
Festiwal OFF Rzeszów prezentuje najnowsze nurty w teatrze offowym - zadbała o to selekcjonerka Katarzyna Knychalska, redaktorka portalu Teatralny.pl i czasopisma o teatrach niezależnych „nietak!t".
Ta edycja stwarza okazję obejrzenia sześciu spektakli: oprócz kolektywu PPLVerse z „Modlitwą pod cudowną mozaiką w kościele parafialnym pod wezwaniem Samej Siebie", kolektyw - Henryk Mazurkiewicz, Katya Egorova, Tati Lemesheva pokaże „niesamowitą słowiańszczyznę", Banachowicz-Rybarczyk „ŁOO! MATKO!", Scena Robocza „Naszą rację", Hertz Haus „To bitch or not to bitch", Wojan Trocki muzodram „Trzecia godzina gratis".
Festiwal OFF Rzeszów, w ramach projektu Przestrzenie Sztuki Teatr, realizowany jest środkami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.