Mówiąc o ludziach poprzez taniec
9. Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania28 czerwca, szósty dzień Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania, godzina 21.00. Na Dużej Scenie Teatru Studio zespół LHK&ISUM Dance Company z Korei Południowej, który na zeszłorocznym Dancing Poznań 2012 zadziwił i zachwycił polską publiczność.
Tym razem artyści zaprezentowali spektakl w choreografii HaeKyung Lee, pod tytułem "Small Chat". Choreografia spektaklu łączy nowatorskie estetyczne środki wyrazu z duchowymi atutami koreańskiego pochodzenia, co czyni "Small chat" niezwykle atrakcyjnym i oryginalnym, a przy tym zrozumiałym dla widzów z innych kręgów kulturowych i zyskuje walor uniwersalnej refleksji nad ludzką egzystencją. Przedstawienie o tak wdzięcznym tytule składa się z sześciu "małych pogawędek", czyli krótkich form choreograficznych. Inspiracją dla każdej mini-rozmowy jest coś innego: raz będzie to podanie ludowe czy legenda, innym razem dźwięk instrumentu muzycznego bądź malarstwo, a kolejnym - życie codzienne z jego drobnymi przyjemnościami.
Założycielka LHK mężczyźni, co czyni ową małą etiudę jeszcze zabawniejszą. Trzeci akt, to fizyczny, ruchomy obraz muzyki. HaeKyung Lee wykorzystała w nim "Bupo", charakterystyczny koreański kapelusz, wykonany z piór i używany podczas tańca. Tu Bupo ani przez chwilę nie znajdzie się na głowie tancerza, ale w inny sposób podkreśla jego ruchy i wiruje napędzany energią tańca. Czwarta część, to dowód na niezwykle wyostrzony zmysł obserwacji, niesamowite wyczucie szczegółu i umiejętność wyeksponowania drobiazgów, które nadają sens naszym zachowaniom. Kobiety, pochłonięte bez reszty przez plotkowanie, na całym świecie są do siebie podobne. Czyżby upodobanie do rozmów o niczym było wspólną cechą pań, niezależnie od kultury i kraju pochodzenia? W piątej części możemy poznać dawny koreański taniec kang kang (nie mylić z kankanem!!), tańczony nocą, będący rodzajem modlitwy błagalnej o powodzenie walce. I ostatnia część - uwieńczenie całości, piękny, zwiewny, zakorzeniony w balecie taniec kobiet, uroczych w swych białych strojach.
Spektakl dopracowany jest w każdym, najmniejszym szczególe, najdrobniejszy element przemyślany i pokazany z wyczuciem. Ruchy tancerzy zachwycają zręcznością oraz precyzją; ich przekaz cechuje świeżość i wyrazistość. Indywidualny styl każdego z artystów nie przeszkadza w silnej integracji zespołu w tańcu. Humor i piękno, kulturalne ubarwienie, umiejętne łączenie elementów tradycyjnej muzyki i tańca koreańskiego z tańcem współczesnym, nadają spektaklowi "Small Chat" niepowtarzalny charakter i czynią go niezapomnianym. Wyjątkowa wrażliwość, plastyczność ruchów ludzkiego ciała wykorzystana została, by pokazać falowanie energii i napięcia od minimalizmu do skrajnej ekspresji. Doprawdy, trudno o tym opowiedzieć, trzeba to koniecznie zobaczyć.