Musical 25 metrów nad ziemią!

"Skrzypek na dachu" - reż: Emil Wesołowski - Teatr Wielki w Poznaniu

25 metrów nad ziemią zostanie wystawiony musical "Skrzypek na dachu" Jerry\'ego Bocka i Josepha Steina. Na dachu Starego Browaru spektakl zaprezentuje 11 czerwca Teatr Wielki w Poznaniu

Pod gołym niebem, na tle zabytkowego centrum Poznania wystąpi ok. 200 artystów. Na dachu Atrium Starego Browaru umieszczone będą również miejsca dla publiczności. - Letnia premiera to powrót do tradycji wielkich widowisk operowych wystawianych w plenerze jeszcze przed otwarciem Starego Browaru takich, jak "Carmen" Georgesa Bizeta w 2000 r., "Makbet" Giuseppe Verdiego w 2001 r. czy "Rigoletto" Verdiego w 2002 r. - powiedział Grzegorz Bibro, rzecznik Starego Browaru. Na dachu Starego Browaru spektakl będzie mogło podziwiać kilkaset osób. 

Reżyserii i choreografii podjął się Emil Wesołowski. Scenografię stworzył Ryszard Kaja. Premiera odbyła się w Teatrze Wielkim w czerwcu 2009 roku. Kierownikiem muzycznym jest Aleksander Gref. 

- Prezentacja na dachu Starego Browaru to jednorazowe przedsięwzięcie, spektakl plenerowy siłą rzeczy będzie się różnił w pewnych rozwiązaniach realizacyjnych od wersji pokazywanej na scenie teatru. Z pewnością jednak nietypowa sceneria sprawi, że będzie to przedstawienie zapierająca dech w piersiach - powiedziała Anna Kochnowicz, rzecznik Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Musical oparty jest na książce "Dzieje Tewjego Mleczarza" Szolema Alejchema. Wystawione w Poznaniu dzieło jest w polskiej wersji językowej z tekstami w tłumaczeniu Antoniego Marianowicza.

Po raz pierwszy "Skrzypka na dachu" zaprezentowano w 1964 roku na Broadwayu. Od tej pory spektakl cieszy się nieprzerwanym powodzeniem, spektakle w Polsce pokazywały teatry m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Chorzowie i Warszawie, reżyserii podejmowali się m.in. Jan Szurmiej i Jerzy Gruza. Filmowa wersja "Skrzypka na dachu" Normana Jewisona z 1971 z Chaimem Topolem w głównej roli nagrodzona została Oscarem.

Akcja rozgrywa się w 1905 r. w Anatewce, na terenie Rosji carskiej. Główny bohater, mleczarz Tewje próbuje wydać za mąż swoje córki. Te jednak nie zgadzają się z propozycjami swatki i wybierają mężów same, z miłości. Tewje musi stanąć przed wyborem między szczęściem córek a życiem w zgodzie z tradycją. Tymczasem do Anatewki dociera wiadomość o konieczności opuszczenia przez wszystkich Żydów miasteczka.

Wcześniejsza realizacja musicalu na deskach Teatru Wielkiego, która miała swoją premierę w 1984 roku doczekała się blisko 250 wykonań.

(-)
PAP
20 maja 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia