Musical (nie tylko) dla szczurów korporacyjnych

"Jak odnieść sukces w biznesie... - reż. Jacek Bończyk - Teatr Rozrywki w Chorzowie

Od pucybuta do milionera? A może od czyściciela okien do prezesa biznesowej korporacji? W świecie przypominającym codzienność Dona Drapera z serialu Mad Men wszystko jest możliwe.

Młodemu, ambitnemu Finchowi wpada w ręce poradnik biznesowy zatytułowany: „Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając". Postanawia wcielić w życie zapisane w nim porady. A są one... nietypowo szczere. Zamiast ciężkiej pracy i codziennego wysiłku, autor stawia na spryt, brak skrupułów oraz znajomość specyficznych zasad rządzących korporacyjnym światkiem. Już wkrótce Finch rozpoczyna wędrówkę na szczyt. Zanim jednak pokona przeciwników i zostanie prezesem wielkiej firmy, będzie musiał nauczyć się poruszać w świecie rekinów biznesu, korporacyjnych szczurów i... seksownych sekretarek.

Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając to muzyczna komedia korporacyjna, a przy tym jeden z najzabawniejszych musicali, jakie kiedykolwiek powstały. Jego autorem jest Frank Loesser, broadwayowski klasyk, kompozytor m.in. przebojowego Guys and Dolls. Loesser korporacyjną rzeczywistość przybliża widzom przede wszystkim poprzez dynamiczne muzyczno-choreograficzne numery, których same tytuły wprowadzają już w specyfikę świata wielkiego biznesu (m.in.: „Sekretarka nie jest zabawką", „Korporacyjny styl", „Przerwa na kawę"). Również libretto Abe'a Burrowsa należy do najbardziej dowcipnych w historii musicalu.

Premiera Jak odnieść sukces... odbyła się na Broadwayu w 1961 roku. Choreografię do spektaklu stworzył Bob Fosse, a główną rolę Fincha zagrał Robert Morse, nagrodzony za nią statuetką Tony, czyli amerykańskim teatralnym Oscarem. Sam musical w 1962 roku zdobył również Tony, jako najlepsze przedstawienie muzyczne roku oraz pięć innych statuetek. Uhonorowano go też Pulitzerem!

Jak odnieść sukces... wznawiano na Broadwayu jeszcze dwukrotnie, a w ostatniej realizacji, z 2011 roku, Fincha zagrał Daniel Radcliffe, czyli filmowy Harry Potter! Tytuł znany jest również z filmu z 1967 roku, w którym rolę Fincha powtórzył Robert Morse.

(-)
Materiał Teatru
9 listopada 2017
Portrety
Jacek Bończyk

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia