Musical operowy o papieżu

"Karol Wojtyła. Historia prawdziwa" - Torwar w Warszawie, Teatr Słowackiego w Krakowie

Światowa premiera włoskiego musicalu operowego poświęconego życiu Karola Wojtyły od dzieciństwa do wyboru na papieża odbędzie się 2 kwietnia w Krakowie. Spektakl ma łączyć różne formy artystyczne - śpiew, taniec, recytację, z widowiskową scenografią i kostiumami.

Akcja dwugodzinnego musicalu "Karol Wojtyła. Historia Prawdziwa" rozpoczyna się w chwili zamachu na Jana Pawła II na pl. św. Piotra w Rzymie. - Walczący o życie w klinice Gemelli papież wspomina swoje dzieciństwo i młodości w Polsce. Akcja dzieje się głównie w Wadowicach i Krakowie. W projekcie biorą udział tancerze i aktorzy wcielający się w różne postacie. Będzie można posłuchać zróżnicowanych stylów muzycznych od śpiewu operowego po muzykę pop - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej projekt menedżer przedsięwzięcia Michał Jedynak.

W Krakowie zostanie zaprezentowana oryginalna włoska wersja spektaklu z tłumaczeniem libretta. Włosi zobaczą go dopiero dwa tygodnie później, najpierw w Rzymie, a potem w innych miastach.

Jest to pierwszy musical poświęcony papieżowi. - Zaprezentujemy podczas niego nie tylko śpiew i taniec. Zostanie także wykorzystana scenografia z użyciem technologii ekranów holograficznych. Aktorzy wystąpią na żywo, będzie ich można równocześnie zobaczyć na tych ekranach z przodu i z tyłu, także czasem trudno się będzie zorientować kto naprawdę jest na scenie. To będzie niesamowite widowisko. Przygotowywana jest także jego polska wersja - powiedział Jedynak.

Autorami muzyki do spektaklu są izraelsko-jemeńska piosenkarka Noa oraz włoski kwartet skrzypcowy Solis String Quartet. W przedstawieniu zabrzmi ponad 30 utworów muzycznych. Scenariusz powstał pod merytoryczną opieką watykanistki Palomy Gomez Borrero, prace nad nim trwały 2,5 roku. W postać Karola Wojtyły wcielą się trzej aktorzy: Alessandro Bendinelli, Virgilio Brancaccio i Massimiliano Colonna.

- Opowieść o życiu Karola Wojtyły była to dla nas niezwykle trudnym zadaniem. Podeszliśmy do tego z niesłychaną uwagą, starając się opowiedzieć fragment życia tego wielkiego człowieka. Wybraliśmy formę musicalu, ponieważ i muzyka i taniec to uniwersalny język, który dociera do serc wszystkich. Rozpoczynamy od czasu dzieciństwa Karola Wojtyły, przedstawiamy postać jego matki, jego wielką miłość do niej i ogromny ból po jej stracie. Chcieliśmy pokazać osoby, które w życiu papieża były najważniejsze, wywarły na niego największy wpływ. Ten spektakl to sztuka w pełnym przekroju, nowoczesna i nowatorska. Najtrudniejszym elementem były dla nas dialogi, bo zależało nam, by postać papieża przemówiła i dotarła w ten sposób do ludzi, przede wszystkim młodych - opowiadała współautorka scenariusza Patrizia Barsotti.

Choreograf musicalu Tuccio Rigano podkreślił, że po otrzymaniu propozycji udziału w przedsięwzięciu od razu się zgodził. - Z jednej strony było to dla mnie ogromne wyzwanie, ale też czułem wielki zapał, ponieważ osobiście bardzo kochałem papieża. Dzięki musicalowi dowiedziałem się o nim także wielu nowych rzeczy. Choreografia nie została zaplanowana w jednym stylu, wychodzimy od tańca klasycznego, przez neoklasyczny po współczesny i nowoczesny. Jej głównym zadaniem było oddanie emocji łączących się z różnymi etapami życia Karola Wojtyły - zaakcentował Rigano.

Jak zaznaczył producent przedstawienia Vittorio Hemsi pomysł powstania musicalu także z nim wzbudził wielki entuzjazm. - Bohaterem jest bowiem postać niezwykła, Karol Wojtyła, osoba, która zmieniła bieg historii. Człowiek bliski sercu nas wszystkich, zwłaszcza w Polsce. Pragnęliśmy przedstawić opowieść o tym, co działo się w jego życiu zanim został papieżem, o czasie bardzo trudnym dla całej Europy, a zwłaszcza dla jego kraju i o emocjach, jakie ta postać wzbudza. Dlatego nie wyobrażaliśmy sobie innej sytuacji, jak przedstawienie światowej premiery musicalu właśnie w Polsce, w Krakowie - podsumował Hemsi.

Spektakle odbędą się 2, 3 i 4 kwietnia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Na warszawskim Torwarze będzie go można zobaczyć 8 i 9 kwietnia. Potem spektakl pojedzie do Włoch.

(-)
(PAP)
26 marca 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...