Muzyczna droga Krzysztofa Tyńca

Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie

23 marca 2015, nakładem Wytwórni Muzycznej MTJ, ukaże się płyta Krzysztofa Tyńca „Dopokąd”, na którą składa się w większości autorski repertuar artysty. „Dopokąd” to nie tylko album. 20 marca o godz. 20:00 na scenie Teatru Ateneum w Warszawie będzie miała miejsce premiera recitalu Krzysztofa Tyńca, pod tym samym tytułem.

Na płycie „Dopokąd" Krzysztof Tyniec prezentuje w większości autorskie teksty. W jego repertuarze znalazło się również kilka piosenek, które podarował artyście Krzysztof Piasecki. Wątki dominujące w utworach Tyńca są bliskie współczesnym ludziom. Często poruszają prozaiczne, ale ważne i nie pozbawione głębi, tematy. Artysta śpiewa o miłości - tej prawdziwej oraz tej chwilowej i szybko przemijającej, o silnych zauroczeniach i zamroczeniach, o upływie czasu i zwykłych problemach dnia codziennego. Artyście udaje się mówić o ważnych i poważnych tematach w sposób lekki, pełen wdzięku oraz bardzo dowcipny.
Z wielką pogodą ducha i spokojem, który tak ważny jest zwłaszcza dziś, w zwariowanym i zabieganym świecie.

Słuchając płyty Krzysztofa Tyńca dowiemy się, że ma duży dystans do siebie, swojego zawodu i swoich osiągnięć. Aktor z przymrużeniem oka traktuje swoją wygraną w najbardziej widowiskowym tanecznym telewizyjnym show, a także popularny portal społecznościowy, na którym coraz częściej toczy się „życie". Tyniec zabiera słuchaczy na spacer po Saskiej Kępie, pokazując jak bliskie jest mu to miejsce.

Tytuł tego z pozoru lekkiego i dowcipnego recitalu o codziennościach został zaczerpnięty z ostatnich wersów wiersza Cypriana Kamila Norwida pt. „Pielgrzym":

Przecież i ja ziemi tyle mam,
Ile jej stopa ma pokrywa,
Dopokąd idę!...

Krzysztof Tyniec mówi o życiu tu i teraz, skupieniu na drobnych sprawach. Tekstom doświadczonego Aktora energetycznego brzmienia dodają młodzi muzycy z zespołu Piramidy w składzie: Piotr Kajetan Matczuk - kierownictwo muzyczne, instrumenty klawiszowe, Piotr Augustynowicz – gitary, Tomasz Imienowski – bas, Tomasz Paszko - perkusja

Krzysztof Tyniec swoją karierę sceniczną rozpoczął w 1982 w Teatrze Współczesnym, z którym związał się na kolejnych sześć lat, grał między innymi rolę Demetriusza w „Śnie nocy letniej" oraz Rimskiego w „Mistrzu i Małgorzacie". Po 1988 roku przyszedł czas na kolejny etap kariery, którym był i jest do dziś Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. Niezapomniane kreacje aktora podziwiane w Ateneum to m.in. Lancelot Gobbo w „Kupcu Weneckim", Gombrowicz w „Kosmosie", Fadinard w „Słomkowym kapeluszu", François Pignon w „Kolacji dla głupca", organizator w „Niech no tylko zakwitną jabłonie" Można go również zobaczyć na scenie warszawskiego Teatru Capitol w spektaklu „Klub mężusiów". W latach 90tych skutecznie zagościł w świadomości najmłodszego odbiorcy dzięki charakterystycznym rolom Pana Fasoli w programie „Fasolandia", Dżina w serii filmów wytwórni Walta Disneya o Aladynie oraz kultowego Timona z filmu "Król Lew". W 2014 roku zagościł w świadomości młodego widza jako Profesor Rozumny w rozśpiewanej „Wannie Archimedesa" wyreżyserowanej przez Krzysztofa Jaślara. W 2007 roku przyjął zaproszenie do telewizyjnego show „Taniec z gwiazdami", w którym wywalczył pierwsze miejsce i otrzymał Kryształową Kulę. Widzowie telewizji publicznej kojarzą go ze współpracy z Kabaretem Olgi Lipińskiej, w którym Krzysztof Tyniec brał udział ponad 15 lat. W 2014 roku został uhonorowany przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzatę Omilanowską Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W lutym 2014 roku nakładem wytwórni MTJ ukazał się debiutancki album aktora pt. „Ulotne piosenki". Znalazły się na nim utwory śpiewane i zarejestrowane podczas spektakli teatralnych oraz piosenki nagrane specjalnie na debiutancką płytę.

Partnerzy : Ateneum Teatr im. Stefana Jaracza w Warszawie
Patroni medialni płyty: Legalna Kultura, strefapiosenki.pl, Łyk Kultury,

Wytwórnia Muzyczna MTJ istnieje od 1990 roku. Przez blisko 25 lat wydawnictwo miało przyjemność wydawać krążki takich znakomitych artystów jak Michał Bajor, Magda Umer, Jacek Kleyff, Lady Pank, Perfect, Budka Suflera, Czesław Niemen, Krzysztof Krawczyk, Czerwone Gitary, Maanam, Majka Jeżowska, KSU, Bielizna, Farben Lehre, Daab, Lombard, Lech Janerka, Brygada Kryzys, Kapitan Nemo, Tercet Egzotyczny, Jerzy Połomski, Ryszard Rynkowski, Andrzej Zaucha, Violetta Villas, Izabela Trojanowska, Chłopcy z Placu Broni, Obywatel G.C., Formacja Nieżywych Schabuff... i wielu innych.

Od 2012 roku MTJ rozwija swoją działalność i zajmuje się również managmementem artystów, w tym produkcją i przygotowaniem recitali z kręgu piosenki autorskiej. Wytwórnia współpracuje z aktorami znanymi z teatru i telewizji, takimi jak Krzysztof Tyniec, Kacper Kuszewski, Joanna Jeżewska czy Anna Smołowik. W 2014 roku powstał sublabel firmy MTJ – Fonobo Label. Nowa wytwórnia stawia przede wszystkim na młodych, oryginalnych artystów. Obecnie reprezentuje zespoły Mama Selita, Heroes Get Rememered i The Lollipops. Fonobo obok działalności wydawniczej oferuje także opiekę managerską oraz booking.

 

(-)
Materiał Teatru
7 marca 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia