Muzyka, która broni się sama

15. Letni Ogród Teatralny Katowice

Dwa dni oraz trzy imprezy muzyczne osadzone w trzech rożnych epokach. Centrum Kultury Katowice zaprasza na muzyczną bajkę, koncert i koncert.

Wszystko zaczyna się w niedzielę 21 lipca, o godz. 11 w katowickim Parku Kościuszki. Podczas 4. w tym sezonie koncertu promenadowego Od Bacha do Beatelsów będzie okazja do wsłuchania się w „odgłosy parku" w wykonaniu polsko-niemieckiego tria Bachalaures. W programie koncertu utwory G. P. Telemanna, Saint-Saensa, Rodrigueza czy wspomnianego już Astora Piazzolli. Udział w koncercie jest bezpłatny.

Tego samego dnia o godz. 15.00 w ramach grządki teatralnej 15 Letniego Ogrodu Teatralnego, w podcieniach CKK prapremiera "Bajki w Witku, co wielkim kompozytorem został" nawiązującego do twórczości Witolda Lutosławskiego, niezwykłego bo przygotowanego przez dzieci dla dzieci. Wystawienie bajki poprzedziły dwutygodniowe intensywne warsztaty w czasie których dzieci pod okiem dorosłych twórców, opracowały tekst i scenografię bajki, a także uczestniczyły w jej wystawieniu i promocji. Efektem tej pracy są nie tylko spektakl teatralny i zapoznanie w przystępny sposób małych twórców i odbiorców z tak trudnymi terminami jak aleatoryzm kontrolowany czy łańcuchy muzyczne, ale i późniejsze wydawnictwo edukacyjne, które rozesłane do szkół, domów dziecka i świetlic środowiskowych będzie zaznajamiać z historią Witka / Witolda i te dzieci, które nie miały okazji uczestniczyć w Bajce na żywo...

Muzyczna opowieść o obchodzącym właśnie 100-lecie urodzin kompozytorze wprowadzi nas w klimat wtorkowego wydarzenia. Na świetny pomysł wpadli Marcin Klejdysz i Agnieszka Penderecka ze Stowarzyszenia im. Ludwika van Beethovena, organizując ogólnopolskie tournée prezentujące najbardziej wartościowe, zapomniane utwory polskiej muzyki symfonicznej XVIII i XIX wieku na tle arcydzieł europejskich. Tym razem podczas wtorkowego koncertu JESZCZE POLSKA MUZYKA...poznamy twórczość niesłusznie zapomnianego kompozytora, dyrygenta, muzyka i pedagoga Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. O jego uwerturze do opery „Monbar czyli Flibustierowie" mówi się iż zaznaczają się tu wpływy wielkiej opery francuskiej okresu romantyzmu spod znaku Johannes Brahmsa. Romantyczna narracja i ciekawa kolorystyka tego utworu zadaje kłam twierdzeniu, że tylko Chopina polska kultura muzyczna ma do zaoferowania światu. Bezpłatne wejściówki na koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej w sali koncertowej Centrum Kultury Katowice można odbierać do poniedziałku 20 lipca w Biurze Organizacji Widowni CKK w godz. od 8 do 16.00.

(-)
Materiał Organizatora
17 lipca 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia