Muzyka na Boże Narodzenie

posłuchaj najpiękniejszych kolęd

Zwyczaj śpiewania kolęd ma swoje korzenie w rzymskich pieśniach noworocznych (łacińskie calendae oznacza pierwszy dzień miesiąca). Z czasem obchody Nowego Roku i uroczystości Narodzenia Pańskiego stopiły się w jeden, wielki świąteczny okres. W tekstach pieśni przeniesiono akcent na narodziny Zbawiciela. Według tradycji pierwszą kolędę śpiewał Franciszek z Asyżu w zainscenizowanej przez siebie szopce w miasteczku Greccio.

Zwyczaj przyjął się błyskawicznie w całym chrześcijańskim świecie. Tworzono kolędy narodowe, wplatając elementy rodzimego folkloru. Niektóre, jak słynna Cicha noc, zyskały międzynarodową popularność. Powstało wiele rodzajów muzyki bożonarodzeniowej, od prostych, świeckich pastorałek po monumentalne oratoria. Wspólnotową radość najlepiej wyrazić wspólnym śpiewem.

Dlatego i Opera i Filharmonia Podlaska w piątek 21 grudnia o godzinie 18 jak co roku zaprasza na tradycyjny koncert bożonarodzeniowy połączony z finałem Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych Śpiewająca Polska. Usłyszymy tego wieczoru Chór Kierunku Edukacji w Zakresie Sztuki Muzycznej Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Chór Politechniki Białostockiej oraz  Zespół "Sierra Manta" pod dyrekcją Wioletty Miłkowskiej z towarzyszeniem solistów: Piotra Rafałko (tenor) oraz Bartłomieja Łochnickiego (baryton).

- Koncert rozpoczniemy od kantaty Johna W. Petersona, by potem zaprezentować „Mszę Kreolską" A. Ramireza i zakończyć wspólnym z publicznością – mam nadzieję – odśpiewaniem tradycyjnych polskich kolęd, takich jak: Wśród nocnej ciszy, Bóg się rodzi, Przybieżeli do Betlejem, Pójdźmy wszyscy do stajenki – mówi dyrygent Wioletta Miłkowska.

Magdalena Kleban
Materiały OiFP
21 grudnia 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...