Na 85-lecie

"Warszawianka" - reż. Janusz Kukuła - Teatr Polskiego Radia

"Warszawianka" to jeden z najbardziej znanych dramatów Stanisława Wyspiańskiego, w którym autor porusza temat Powstania Listopadowego. Oto na przedpolach bitwy pod Olszynką Grochowską generałowie Jan Skrzynecki i Józef Chłopicki wraz z innymi oficerami i dwiema młodymi dziewczynami, Anna i Marią, oczekują na wieści z frontu bitwy. Wieść o klęsce przynosi Stary Wiarus, prosty żołnierz

Dla Polskiego Radia dramat Warszawianka ma szczególne znaczenie, ponieważ rozpoczyna historię teatru radiowego w Polsce. Słuchowisko w adaptacji Alojzego Kaszyna, ówczesnego kierownika programowego, miało swoją premierę 29 listopada 1925 roku i stanowiło, obok części muzycznej, uświetnienie obchodów rocznicy powstania listopadowego.

W dramacie Wyspiańskiego tytułowa pieśń odgrywa bardzo ważną rolę, jest bohaterem. Podobnie było w realizacji Kaszyna - melodia Warszawianki tworzyła tło muzyczne, prawie nigdy nie milkła, odgrywana na fortepianie bądź wykonywana przez chór mieszany. Oprawę do pieśni przygotował zespół smyczkowy Antoniego Adamusa, który na wstępie zagrał fantazje z Halki, zaś zwieńczyła pierwsze w polskiej historii słuchowisko, wiązanka najbardziej znanych motywów polskich. Słuchowisko nadane było na żywo i, ze względu na niemożność utrwalenia go, możemy je odtworzyć jedynie na podstawie notatek prasowych i recenzji. Twórcy Warszawianki A.D. 2010 stoją przed trudnym zadaniem zmierzenia się z legendarną realizacją sprzed 85 lat.
Nadane na żywo przedstawienie Warszawianki jest zwieńczeniem obchodów 85-lecia Teatru Polskiego Radia.

(-)
Gazeta Świetojanska1
29 listopada 2010

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...