Na co w weekend w Warszawie?

25 - 27 czerwca

Ten weekend w Warszawie będzie pochmurny, a nawet burzliwy, ale niech zła pogoda pozostanie na zewnątrz i nie zniechęci do złożenia wizyty w jednym z teatrów. Jak zwykle spieszymy z naszymi poleceniami weekendowymi!

Sonata jesienna – reż. Grzegorz Wiśniewski – Teatr Narodowy w Warszawie
25 czerwca, g. 19:00 - scena Studio
26 czerwca, g. 19:00- scena Studio
27 czerwca, g. 19:00 - scena Studio
Opowieść o potrzebie miłości i akceptacji, o dziedziczonym chłodzie uczuciowym, o psychicznych kosztach twórczości.
Teatralna wersja scenariusza filmowego Ingmara Bergmana, legendarnego reżysera, jednego z najważniejszych twórców kina XX wieku.
Charlotta, światowej sławy pianistka, po latach nieobecności przyjmuje zaproszenie swojej córki Ewy i odwiedza jej skromny dom w Norwegii. Co wyniknie ze zderzenia ich dwóch odrębnych światów?
/Materiał Teatru Narodowego w Warszawie/

Kompleks Portnoya – reż. Aleksandra Popławska, Adam Sajnuk – Teatr WARSawy
26 czerwca, g. 16:00
27 czerwca, g. 19:00
Wielokrotnie nagradzana inscenizacja głośnej powieści Philipa Rotha w reżyserii Adama Sajnuka i Aleksandry Popławskiej. Oto Alexander Portnoy: żyd i antysemita, seksoholik i onanista, maminsynek i buntownik, szowinista i zastępca komisarza Nowego Jorku ds. równouprawnienia. Bohater spektaklu stara się odnaleźć własną tożsamość, jej czystą i niezapisaną formę -wolną od semickiego wychowania, powinowactwa i przywiązania. Jeszcze nie wie, że to niemożliwe. Spektakl jest adaptacją powieści, która w latach 70. stała się manifestem ówczesnego pokolenia amerykańskiego. Sztukę doceniono dwoma Feliksami Warszawskimi: w najważniejszej kategorii, czyli za reżyserię – dla Adama Sajnuka (który również wciela się w postać Alexa) i Aleksandry Popławskiej oraz za debiut aktorski dla Anny Smołowik, grającej i skromną siostrę Portnoya, i liczne wcielenia jego kochanek. Realizację Sajnuka można zachwalać długo i na różne sposoby. Ale najlepszą recenzją niech będą słowa Lecha Śliwonika, byłego rektora Akademii Teatralnej i redaktora naczelnego „Sceny", na której łamach tak pisał o „Kompleksie": Naprawdę dobra robota. No niech będzie – bardzo dobra.
/materiał Teatru WARSawy/

Rodzina Addamsów - reż. Jacek Mikołajczyk - Teatr Syrena
25 czerwca g. 19:00
26 czerwca g. 14:00 oraz 19:00
27 czerwca g. 14:00 oraz 19:00
Rodzina Addamsów w koprodukcji Teatru Muzycznego w Poznaniu i Teatru Syrena w Warszawie to przebojowy musical, którego premiera miała miejsce na Broadwayu w 2010 roku. Od początku spektakl przyciągał tłumy widzów, pokazywany był niemal w całej Europie i Ameryce. Na scenie oglądamy historię upiornej rodzinki mieszkającej na bagnach w starym, wiktoriańskim zamku. Głównymi bohaterami opowieści są Gomez i Morticia, których córka Wednesday, zwana księżniczką ciemności, dorasta i zakochuje się w uroczym chłopaku o imieniu Lucas. Prosi ojca, aby zachował to w tajemnicy przed swoją ukochaną żoną. Wszystko zmieni się pewnego wieczoru, kiedy przy jednym stole spotkają się obie rodziny pochodzące z dwóch różnych światów.
/materiał Teatru Syrena/

Stowarzyszenie Umarłych Poetów – reż. Piotr Ratajczak – Och-Teatr
27 czerwca, g. 19:30 – Duża Scena
Teatralna wersja kultowego filmu Petera Weira. W Akademii Weltona, elitarnej męskiej szkole z internatem, rozpoczyna się kolejny rok szkolny. Do grona pedagogуw dołącza nowy charyzmatyczny wykładowca języka angielskiego – John Keating. Czterem zasadom akademii, którymi są: tradycja, honor, dyscyplina i doskonałość, przeciwstawia inny sposób kształcenia i wychowania. Ciekawość świata, wrażliwość na literaturę piękną, umiejętność samodzielnego myślenia i chęć rozwijania indywidualnych pasji – to wartości, które próbują realizować jego uczniowie w tajnym klubie entuzjastów poezji. Co zwycięży: restrykcyjnie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu?
/materiał Och-Teatru/

Beata Zwierzyńska , Magdalena Kisielińska
Dziennik Teatralny Warszawa
25 czerwca 2021

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia