Na Festiwalu w Bielsku-Białej

25. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej

Liczne imprezy towarzyszące: występy plenerowe, wystawy, projekcje filmów i koncert wzbogacą program festiwalu prezentując sztukę lalkarską w szerszej, nie zawsze oczywistej, perspektywie.

Widowiska plenerowe 

Głównym pokazem plenerowym będzie Planeta Lem - spektakl Teatru Biuro Podróży z Poznania. Przedstawienie inspirowane prozą Stanisława Lema - jego wyjątkową, pełną humoru i przenikliwości diagnozą współczesnego świata oraz refleksjami na temat relacji między rozwojem technologii, a ograniczeniami ludzkiego gatunku. W widowisku wykorzystano spektakularną, ruchomą scenografię, efekty świetlne i projekcje multimedialne. Specjalnie skomponowana muzyka jest połączeniem brzmień symfonicznych z postindustrialnymi. Na scenie plenerowej będzie można zobaczyć także tradycyjne przedstawienia teatru lalek skierowane do młodszych widzów. Teatr Adama Walnego przyjedzie do Bielska ze spektaklem "Przygody kropli wody", dzięki któremu zabierze najmłodszych widzów w niezwykłą podróż od głębin ziemi, poprzez rzeki, morza, domy, aż do chmur. A wszystko po to, by w formie lekcji z szalonym naukowcem uzmysłowić fenomen wody i zmian jej stanów skupienia. Divadlo Piki z sąsiedniej Słowacji przedstawi natomiast pełen humoru, brawurowo zagrany spektakl pt. "Muubajka". Dobrze znane motywy z tradycyjnych baśni, ułożone w tej opowieści po nowemu, bawią i zaciekawiają. Podobne zainteresowanie budzi "Hamlet" w interpretacji Teatru Adama Walnego, w którym tytułowy bohater żyje na pograniczu świata Materii i Ducha. Słowem - spektakle plenerowe zapowiadają się niezwykle interesująco zarówno dla młodszych jak i starszych odbiorców sztuki teatralnej.

Wystawy

W Galerii Bielskiej BWA prezentowana będzie wystawa lalek i scenografii Alexandra Andrzeja Łabińca "Teatr mój widzę" - artysty związanego od lat 50. z Teatrem Lalek Banialuka i wszystkimi poprzednimi edycjami bielskiego festiwalu, a także aktywnie współpracującego z teatrami dramatycznymi i lalkowymi całej Polski. Eksponowane lalki i dekoracje pochodzić będą z realizacji scenicznych artysty m.in. w teatrach w Bielsku-Białej, Katowicach i Będzinie, a także w Teatrze Kubuś w Kielcach, Teatrze Baj w Warszawie oraz Teatrze Maska w Rzeszowie.

Przy okazji najbliższej edycji festiwalu w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej zostanie zorganizowana wystawa prac plastycznych inspirowanych widowiskami Teatru Lalek Banialuka, będąca plonem przeprowadzonego przez ROK, Banialukę i Pracownie Sztuki Ars Nova konkursu na plakat i rysunek skierowanego do dziecięcej widowni Banialuki.

Oprócz tego będzie można również zobaczyć wystawę fotograficzną zrealizowaną we współpracy z Beskidzkim Towarzystwem Fotograficznym prezentującą Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej widziany oczami artystów fotografików środowiska bielskiego.

Projekcje filmów animowanych techniką lalkową

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną dwa bloki filmów wyprodukowanych przez łódzki SE-MA-FOR. Pierwszy to Młody SE-MA_FOR Klasycznie - propozycja skierowana zarówno do najmłodszych jak i najstarszych widzów. W sentymentalną podróż, pełną uroku i wdzięku zabiorą widzów bohaterowie filmów dla dzieci zrealizowanych w latach 1954-1977. Drugi blok to Dorosły SE-MA_FOR Współcześnie - propozycja skierowana do młodzieży i dorosłych. Widzowie tym razem przekonają się jak wygląda animacja techniką lalkową w XXI wieku na przykładzie pięciu filmów wyreżyserowanych przez Pawła Partyka, Marka Skrobeckiego, Jarosława Konopka a także Braci Quay.

Rozmaitości

Oprócz tego zapraszamy również na warsztaty teatralne i parateatralne, nocny spacer z Klubem Gaja w pełnym uroku Cygańskim Lesie, a także na panel dyskusyjny o związkach sztuki z edukacją oraz na prezentację współczesnej dramaturgii polskiej w ramach Sceny Czytanej.

 Jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej zapowiada się zatem niezwykle atrakcyjnie. Oprócz występów konkursowych będą miały miejsce różne wydarzenia z pogranicza sztuki, filmu, teatru lalkowego czy literatury. Zaangażowane zostaną przestrzenie na co dzień z teatrem mające niewiele wspólnego, takie jak siedziba miejskiej biblioteki, jedno z bielskich liceów, Cygański Las a także miejski plac i park. Na te kilka dni miasto stanie się kulturalną stolicą, w której od rana do późnych godzin wieczornych królować będzie świąteczny, festiwalowy nastrój.

(-)
Materiał Teatru
16 maja 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...