Na jesiennym afiszu

"Zbrodnia" i "Miłość w Königshütte" wracają na scenę Teatru w Bielsku-Białej

W przypadku "Zbrodni" zdarzało się, że wątpliwości zgłaszały osoby nastawione tradycjonalistycznie, które miały trudność z estetyką tego przedstawienia. Były to jednak dyskusje kuluarowe, nie przekraczające ram zwykłych rozważań wokół prapremiery najnowszej dramaturgii. W przypadku "Miłości w Königshütte" (na zdjęciu) rozpętała się burza, zdaniem niektórych krytyków, nieporównywalna z niczym, co dotąd zdarzyło się w polskich teatrach po 1989 roku.

Główny nurt tych burzliwych sporów dotyczył tematu spektaklu, ale też jego formy artystycznej, poddawano nawet w wątpliwość sens wystawienia tego przedstawienia w naszym teatrze. Jednocześnie obydwie sztuki budziły zainteresowanie ogólnopolskie - zaczęły odnosić pierwsze sukcesy w obiegu festiwalowym. W czerwcu "Miłość w Königshütte" została zaprezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Bez Granic, w ramach projektu Inspiracje Havlowskie.

W zorganizowanej po przedstawieniu debacie z autorem zagraniczni goście festiwalu, dramatopisarze Pieter de Buysser z Belgii i Tino Caspanello z Włoch, zwracali uwagę na uniwersalność tego spektaklu, odwołując się do doświadczeń swoich krajów (Sycylia a kontynentalna Italia czy spór flamandzko-waloński w Belgii). Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego z obu stron granicy państwowej, dzielili się własnymi doświadczeniami. Szczególny charakter miała wizyta "Miłości w Königshütte" w Katowicach na przeglądzie Letni Ogród Teatralny. W katowickim kinie Kosmos odbyła się kolejna publiczna debata o przedstawieniu, w której wziął udział m.in. senator Kazimierz Kutz. 

"Zbrodnia" według scenariusza Michała Buszewicza w reż. Eweliny Marciniak zdobyła główną nagrodę zespołową w 18. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Nagrody w tym konkursie otrzymały indywidualnie Ewelina Marciniak za reżyserię i Jaśmina Polak za rolę Cecylii. Wraz z "Procesem" w reż. Jacka Bały (również nowość ubiegłego sezonu) przedstawienie gościło na koszalińskim festiwalu młodego teatru m-teatr. Ewelina Marciniak zwyciężyła również w kategorii teatralnej konkursu Talenty Trójki, organizowanego przez Program III Polskiego Radia.

We wrześniu te przedstawienia wracają na bielską scenę, chociaż będzie je także można obejrzeć w Warszawie czy na prestiżowych festiwalach: Prapremier w Bydgoszczy i "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu.

 Na jesiennym afiszu również m.in. "Bitwa o Nangar Khel" oraz "Żyd" Artura Pałygi - zobaczymy nie tylko spektakl w reżyserii Roberta Talarczyka, prezentowany bielskiej publiczności już ponad sto razy, ale i gościnnie, warszawską wersję, zrealizowaną w maju br. w Teatrze Rampa przez Witolda Mazurkiewicza.

(-)
Materiały Teatru
8 września 2012

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia