Na końcu języka
„Na końcu języka. Performans i wojna słów" - Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie„Na końcu języka. Performans i wojna słów" to sześciotygodniowy program zaplanowany w Muzeum Sztuki Nowoczesnej na przełomie września i października, który w całości poświęcony będzie performansowi i „poszerzonej" refleksji na temat komunikacji. Wydaje się, że język – podstawowy jej nośnik – utracił w ostatnim czasie umiejętność ujmowania rzeczywistości.
Nie tylko słowa gubią swoje dotychczasowe znaczenia, ale też – przez liczne nadużycia, retoryczne gry i ośmieszenia – przestały one przystawać do tego, co próbujemy nimi opisać. Zamiast wspólnym terenem możliwego kompromisu, język stał się w ostatnim czasie wyjątkowo agresywny, wsobny i niewyrażający, a tym samym nie tylko pozbawiony swych funkcji komunikacyjnych, ale też niezdolny do uchwycenia dynamiki zachodzących aktualnie zmian.
„Na końcu języka. Performans i wojna słów" to aktywne podjęcie tych kwestii przez odwołanie do najbardziej wrażliwego na aktualność medium, jakim jest performans i próba skomunikowania się z otaczającą nas, nasączoną nieporozumieniami i konfliktami rzeczywistością. Zaproszeni artyści – Cara Benedetto, Jeremiah Day, Wojciech Kosma i Pope.L – sięgając po różne konteksty, praktyki i estetyki, będą używać performansu jako swoistego narzędzia, które działaniem chce ujmować zmianę, jakiej język nie jest aktualnie w stanie wyrazić.
Działaniom artystów towarzyszyć będą spotkania i dyskusje z zaproszonymi gośćmi prowadzone w cyklu Indeks słów zakazanych przez Pawła Dobrosielskiego (IKP UW) przyglądające się dewaluacji debaty publicznej w Polsce oraz takim pojęciom jak „gender", „polityka", „pluralizm", „naród", „lewica/prawica", które stały się obecnie powszechnie powielanymi kliszami, konotującymi pozornie oczywistą konstelację wartości i znaczeń. Celem spotkań jest namysł nad słowami oraz próba przywrócenia im treści, historycznej ciągłości oraz mocy opisu rzeczywistości.
Osobnym elementem programu „Na końcu języka. Performans i wojna słów" będzie otwarcie Archiwum Performansu – internetowego i ciągle poszerzanego zbioru ukazującego bogactwo i niejednoznaczną tradycję tego najbardziej niekonformistycznego medium sztuki współczesnej. Archiwum, uzupełnianie i ciągle poszerzane, będzie pierwszą próbą całościowego opracowania historii performansu w Polsce. Prezentacji archiwum i jego sproblematyzowania w cyklu spotkań dokonają Joanna Krakowska (IS PAN) i Piotr Morawski (IKP UW) oraz zaproszeni artyści.
„Na końcu języka. Performans i wojna słów", 21 września – 30 października 2016, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3, 00-124 Warszawa
Artyści: Cara Benedetto, Jeremiah Day, Wojciech Kosma, Pope.L
Kuratorki: Marta Dziewańska, Magda Lipska, Natalia Sielewicz, Monika Szczukowska
Opracowanie archiwum polskiego performansu:
Robert Jarosz, Łukasz Mojsak, Łukasz Ronduda
Produkcja: Katarzyna Białach
Partnerzy: Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego,
Trans-Fuzja, Szustow. Kultura i Komunikacja