Na marginesie rzeczywistości

"Statek miłości. Odcinek 1" - Instytut Teatralny

22 i 24 stycznia o g. 19 w Instytucie Teatralnym zaplanowano pokazy przedstawienia "Statek miłości. Odcinek 1". Teatr 21 ponownie zajrzy na margines naszej rzeczywistości.

"Po zbudzeniu / ufaj znów swemu zdrowemu spojrzeniu"

("Sen nocy letniej" William Szekspir - tłum. S. Barańczak)

14 bezrobotnych aktorów nie znalazło producenta dla swojego wymarzonego serialu "I my wszyscy". Artyści postanawiają więc założyć biuro podróży pod nazwą "Statek Miłości" i organizować rejsy do źródła, z programem artystycznym, który zapewni widzom jedyne w swoim rodzaju przeżycia.

"Statek miłości. Odcinek 1" to druga odsłona teatralnego cyklu zainaugurowana spektaklem "...i my wszyscy. Odcinek 0", który poruszał problem braku pracy wśród niepełnosprawnych. Premiera przedstawienia w reżyserii Justyny Sobczyk odbyła się w grudniu 2012 roku w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Premierowe pokazy spektaklu "Statek miłości. Odcinek 1" odbyły się 10, 11 i 12 grudnia 2013 roku o godzinie 18.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

Teatr 21 zrodził się z warsztatów teatralnych w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych "Dać Szansę" w Warszawie. Okazało się, że zarówno reżyserkę, jak i grupę aktorów interesuje systematyczna oraz intensywna praca teatralna, dlatego też postanowiliśmy wspólnie powołać do życia Teatr 21 jako potencjalne miejsce twórczych poszukiwań, jako miejsce spotkań towarzyskich, jako bezpieczną przestrzeń na coraz odważniejsze i bliższe spotkania z sobą i widzem - zawsze w kontekście teatru.

Członkami zespołu są uczniowie oraz absolwenci szkoły "Dać Szansę", osoby z zespołem Downa i autyzmem. Początkowo grupa pracowała nad nietypowymi szkolnymi przedstawieniami jasełkowymi pt. "Wiadomość nie z tej ziemi", "Czekamy, czekamy", z czasem zaczęła realizować spektakle autorskie: "Orfeusz + Eurydyka = WNM" (2005), przetworzona historia miłosna mitycznych kochanków ; "Lot nad Panamą" (2006) na podstawie bajki Janoscha "Ach, jaka cudowna jest Panama"; "Alicja" (2008) z inspiracji "Alicją w Krainie Czarów" oraz osobą jednej z aktorek - autystki, Marty Stańczyk, dalej happening "Miasto, Manifest" (2009), który krytycznie odnosił się do "(nie)obecności" osób niepełnosprawnych w przestrzeni miasta. Kolejnym spektaklem był "Portret" (2010), nietypowa podróż do środka głowy. Przedstawienie zostało zainspirowane książką Michele Lemieux pt. "Burzowa noc" (książka wyróżniona w Niemczech specjalną nagrodą w kategorii literatura młodzieżowa).

W 2011 roku w ramach projektu dla Muzeum Historii Żydów Polskich, grupa przygotowała performance pt. "Uwaga, Purim!", prezentowany na scenie Teatru Studio im. Stanisława Witkiewicza w Warszawie. Następnie powstało przedstawienie dla dzieci w wieku 3-7 lat "Ja jestem ja". Premiera odbyła się w 2011 w teatrze Baj w Warszawie. W 2012 r. Teatr 21 po raz pierwszy zaprezentował się zagranicą. Wraz z toruńskim artystą Stefanem Kornackim zawędrował aż do Kijowa, gdzie zainscenizował cztery performance w przestrzeni miejskiej. W listopadzie wystąpił zaś na NormalFestival w Pradze. W grudniu odbyła się premiera spektaklu "I my wszyscy. Odcinek 0".

W 2013 r. Teatr 21 najnowsze przedstawienie zaprezentował na Festiwalu Malta w Poznaniu (czerwiec 2013) oraz Festiwalu Wioska Teatralna w Węgajtach (lipiec, 2013). We wrześniu w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego odbyła się premiera monodramu "Śmiertelnie trudna gra".

Godzina: 19:00

Bilety: 20 zł

Rezerwacja: na stronie www.teatr21.pl - w dziale "Kalendarium" lub przez e-mail: rezerwacje.teatr21@gmail.com)

(-)
Materiał Instytutu
22 stycznia 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia