Na otwarcie sezonu w Teatrze Arka

"Król Maciuś Pierwszy i wrocławskie krasnale" - reż. Renata Jasińska - Teatr Arka we Wrocławiu

"Król Maciuś i wrocławskie krasnale" jest jedną z pięciu premier przygotowywanych przez wrocławski Teatr Arka. W teatrze tym, obok profesjonalnych aktorów, występują osoby niepełnosprawne.

Spektakl Teatru Arka jest luźną adaptacją powieści dla dzieci napisanej przez Janusza Korczaka. - Przedstawienie skierowane do młodych widzów nawiązuje też to symbolu Wrocławia, jakim są krasnale - powiedziała we wtorek podczas konferencji prasowej dyrektor Teatru Arka, reżyser spektaklu Renata Jasińska.

Przy realizacji spektaklu wykorzystano rożne formy wypowiedzi teatralnej - od piosenek, przez złożone układy choreograficzne, po elementy performance i technik audiowizualnych. Premiera spektaklu - 12 października.

Kolejną premierą przygotowywaną na nowy sezon artystyczny będzie "Inana", spektakl oparty na micie sumeryjskim, mówiącym o bogini wojny i miłości, która zeszła do podziemi i tam umarła, by po trzech dniach zmartwychwstać - opowiadała Jasińska. Przedstawienie będzie można obejrzeć w grudniu.

W kwietniu 2015 r. Teatr Arka wystawi "Balladę o Wrocławiu", spektakl na motywach powieści Marka Krajewskiego "W otchłani mroku".

Szekspirowskiego "Otella" teatr zrealizuje pod koniec sezonu; premiera planowana jest na wrzesień 2015 r.

Teatr Arka zamierza również zaangażować się w projekt "Mosty", który jest częścią programu kulturalnego przygotowywanego przez Wrocław z okazji objęcia przez to miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Ideą projektu jest inicjowanie wydarzeń artystycznych na mostach w stolicy Dolnego Śląska.

Zespół wrocławskiego Teatru Arka składa się z profesjonalnych artystów oraz osób niepełnosprawnych intelektualnie - adeptów sztuki teatralnej. W polskich realiach jest to inicjatywa wyjątkowa. O ile bowiem w przypadku podobnych teatralnych inicjatyw praca nad spektaklem jest jedynie narzędziem terapii i integracji poprzez sztukę, tutaj jest inaczej - nadrzędnym celem jest artystyczna jakość.

Arka jest teatrem repertuarowym. Co roku przygotowuje kilka premier, a w miesiącu granych jest piętnaście przedstawień. Tematem spektakli często jest niepełnosprawność w jej różnych aspektach. Na przykład scenariusz do szekspirowskiego "Snu nocy letniej" napisał jeden z pacjentów szpitala psychiatrycznego, czyniąc scenerią spektaklu tego typu placówkę. Natomiast spektakl "Cisza" to rzecz o dziecięcej schizofrenii opowiedziana z perspektywy młodej pacjentki.

(-)
(PAP)
0

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia