Na papieskie rocznice

"Hiob" - reżyseria: Piotr Dąbrowski - Teatr Dramatyczny w Białymstoku

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, włączając się w obchody bliskich już rocznic związanych z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II, przygotowuje widowisko teatralne w oparciu o tekst młodzieńczego dramatu Karola Wojtyły pt. "Hiob". Premiera już 1 kwietnia o godzinie 19.00 na dużej scenie teatru.

Dramat Karola Wojtyły pt. "Hiob" powstał w 1940 roku. Pisany był pod wpływem dramatycznych doświadczeń wojennych. - "Hioba" wybrałem nieprzypadkowo. Jest to dramat napisany wierszem antycznym, łamanym lekką staropolszczyzną. Opowiada o legendzie Hiobowej i o tym nieszczęściu, które na Hioba spadło, ale jest to opowiedziane przez pryzmat Polski, przez pryzmat samego Wojtyły, który w 1940 roku pracował w trudnych warunkach i bardzo przeżywał to, co się w Polsce i w Europie działo - mówi reżyser spektaklu Piotr Dąbrowski. Hiob teatralny, tak jak biblijny, uosabia niezawinione cierpienie, a także sens ludzkiej egzystencji - dążenie do prawdy i sprawiedliwości.

Wystawienie "Hioba" na deskach teatru, tak aby utwór ten był zrozumiały dla współczesnego widza, nie jest łatwym zadaniem. Trzeba pamiętać o tym, że kiedy Karol Wojtyła pisał ten dramat, był wielkim miłośnikiem teatru rapsodycznego, czyli teatru słowa. Dla współczesnego widza jest to teatr bardzo trudny, dlatego reżyser starał się ułatwić odbiór dzieła. - Po wielu czytaniach ośmieliłem się jednak ten dramat skrócić, doprowadzić do pewnej przejrzystości. Staramy się z aktorami zainteresować widza, spróbować udźwignąć ten utwór na tyle, żeby był zrozumiały, a jednocześnie niósł ze sobą całą swoją artystyczną, myślową i religijną wartość - mówi Piotr Dąbrowski.

Aktorzy intensywnie ćwiczą swoje role. Chcą jak najlepszą grą oddać hołd wielkiemu Polakowi i dokładnie przekazać przesłanie jego dramatu. - Spróbujemy udowodnić, że można pokazać piękne uczucie za pomocą tej rozbudowanej formy literackiej, tego kwiecistego języka, ale także gestu, emocji i gry aktorskiej. Mamy nadzieję, że widz się wzruszy - mówi Marek Tyszkiewicz, odtwórca roli Hioba. Oprócz słowa w dramacie ważna jest również scenografia i muzyka (Michał Lorenc). Właśnie dla pełnego "wybrzmienia" dzieła Karola Wojtyły postanowiono przedstawić go na dużej scenie, ponieważ tylko ona daje taką możliwość.

Cały dochód z premiery "Hioba" 1 kwietnia będzie przeznaczony na stypendia i wyjazd wakacyjny zdolnej młodzieży, który organizuje Fundusz "Białystok Ojcu Świętemu". Dlatego też bilety cegiełki (w kwocie 40 zł) na premierę "Hioba" można nabyć jedynie w białostockiej parafii Świętego Ojca Pio (ul. Mickiewicza). Telefon kontaktowy do parafii: (085) 740 33 05. Po pokazie "Hioba" zaprezentowany zostanie również film Ewy Świecińskiej pt. "Wybór". Autorce, znanemu fotografikowi, udało się towarzyszyć Ojcu Świętemu w jego codziennej pracy. Powstałe wtedy zdjęcia nigdy dotąd nie były prezentowane.

Adam Białous
Nasz Dziennik
31 marca 2009

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...