Nadchodzące wydarzenia

Teatr Powszechny w Łodzi

Minione dni aktorzy Teatru Powszechnego spędzili na wyjazdach do Londynu i Krakowa. W londyńskiej siedzibie Ogniska Polskiego, w Teatrze im. Mariana Hemara, przedstawili w dniu wczorajszym muzyczny spektakl „Tu-wim" w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i Jarosława Stańka.

Dzień wcześniej, w niedzielę podczas Salonu literackiego - którego gościem był reżyser, pisarz i tłumacz Antoni Libera - Aleksandra Listwan, Arkadiusz Wójcik, Damian Kulec i Paweł Jabłoński zaprezentowali premierę programu artystycznego Piosenka na wszystko...

W Krakowie natomiast, podczas festiwalu Boska Komedia, twórcy spektaklu Podróż zimowa prezentowali się wczoraj, a także dzisiaj o godzinie 19:00, w części konkursowej Festiwalu. Liczymy, że koprodukcja Teatru Powszechnego i Teatru Polskiego z Bydgoszczy, która od momentu swojej prapremiery w czasie XIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w marcu tego roku, doczekała się licznych nagród i wyróżnień, także podczas Boskiej Komedii zyska uznanie międzynarodowego składu jurorów.

Na nadchodzące dni zaplanowaliśmy wydarzenia w ramach inicjatyw Spektakle dla bezrobotnych oraz Spektakle dla emerytów. Już dzisiaj o godzinie 19:00 na Dużej Scenie Dobre rzeczy w reżyserii Justyny Celedy – na dzisiejszy spektakl osoby bezrobotne mogą zakupić bilety w cenie 1 złoty. Jutro natomiast Dobre rzeczy zapraszają szczególnie Seniorów – emerytów i rencistów, którzy po okazaniu stosownych dokumentów, bilety mogą nabyć w cenie 10 złotych. Także jutro, o godzinie 13:00, 35. Premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących pt. Wznowienie Macieja Wojtyszko. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

Od czwartku do poniedziałku, na Dużej Scenie, fenomenalne Szalone nożyczki, w piątek Kochanowo i okolice – o marzeniach i koniecznych kompromisach grupy przyjaciół, których pasją jest muzyka, a w niedzielę gratka dla najmłodszych widzów – Niezwykły dom Pana A., czyli skradzione dźwięki – doskonały pomysł na spędzenie niedzielnego popołudnia w towarzystwie Suzy i jej psa Niewiema, którzy wkroczą do tajemniczego domu Pana Akustykusa, aby odzyskać dźwięki i głosy mieszkańców miasteczka.

35. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Maciej Wojtyszko Wznowienie

Maciej Wojtyszko z właściwą sobie celnością i poczuciem humoru portretuje świat doskonale mu znany. Reżyser, scenarzysta, pisarz, dramaturg i wykładowca Akademii Teatralnej w jednej osobie zabiera nas za kulisy teatru. Wznowienie to znakomity komediodramat, opowiadający o próbie do spektaklu teatru lalek. Oto Krystyna – aktorka dramatyczna ma przygotować zastępstwo w spektaklu lalkowym, w którym partnerować będzie Joannie – aktorce lalkarce. Szybko okazuje się, że Panie to dwa żywioły, które w toku prowadzonych dyskusji ujawniają nie tylko swoje ambicje, ale i całe pokłady maskowanych dotąd emocji i skrzętnie skrywaną tajemnicę.

Temat teatru w teatrze od zawsze fascynuje zarówno autorów, jak i widzów, będąc doskonałym materiałem dla zabawnych, a nie raz i gorzkich portretów środowiska teatralnego. Maciej Wojtyszko jako wytrawny obserwator i uczestnik teatralnego świata doskonale uchwycił jego blaski i cienie, jego śmiesznostki, dramaty i rządzące nim odwieczne animozje.

(-)
Materiał Teatru
11 grudnia 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia