Nagroda Związku Krytyków Francuskich

dla polskiej opery

Opera "Polieukt" Zygmunta Krauzego otrzymała nagrodę Związku Krytyków Francuskich za najlepszą kreację sezonu 2011/2012. Sztuka na motywach tragedii Pierre\'a Corneille\'a powstała na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej.

Nagrodę przyznało stowarzyszenie krytyków francuskich - Syndicat de la Critique de Theatre, de Musique et de Danse - które istnieje od 1877 roku.

"Polieukt" w reżyserii Jorge Lavellego wystawiono w Teatrze Capitol w Tuluzie w listopadzie 2011 roku. Wykonawcami nagrodzonego spektaklu byli soliści, orkiestra i chór Warszawskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją Rubena Silvy. Polską prapremierę dzieło miało przeszło rok wcześniej - 20 października 2010 roku w Warszawie. Na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej wystąpili wtedy m.in. kontratenor Jan Jakub Monowid (jako Polieukt) i tenor Aleksander Kunach (jako Neark).

Początki współpracy Jorge Lavelliego i Zygmunta Krauzego sięgają lat 80. Jak pisze Dorota Szwarcman na swoim blogu, Krauze "stworzył ilustrację muzyczną do ośmiu jego spektakli, w tym "Operetki" Gombrowicza, którego argentyński reżyser znał w młodości i był propagatorem jego dzieł".

Zresztą, jak pisze Dorota Szwarcman, pierwszą sztuką, przy której Krauze współpracował z Lavellim, był właśnie materiał związany z Polieuktem: "Polyeucte martyr" Corneille’a w Comédie-Française:

"Od razu trzeba podkreślić, że Polieukt Krauzego muzycznie nie ma nic wspólnego z tym spektaklem – tam użyte były proste instrumenty dęte z muszlami włącznie, harfa i arabska lutnia ud. Tu jest współczesna orkiestra, a muzyka nie nawiązuje do starożytności." (http://szwarcman.blog.polityka.pl/2011/11/06/klopoty-z-polieuktem/)

Autorami libretta do nowego "Polieukta" są Alicja Choińska i Jorge Lavelli. Akcja rozgrywa się w III wieku w Armenii, czyli w czasie, kiedy ten kraj przyjmował chrześcijaństwo, lecz był jeszcze pod władaniem Cesarstwa Rzymskiego. Tytułowa postać to szlachcic żonaty z córką gubernatora Armenii. Pod wpływem swojego przyjaciela, a zarazem kochanka, Nearka, Polieukt przyjmuje chrześcijaństwo i staje się żarliwym adeptem nowej wiary. Wspólnie z przyjacielem niszczy obiekty kultu w rzymskiej świątyni. Obu bohaterom grozi surowa kara, jednak Polieukt gotów jest poświęcić życie za wiarę.

Opera to gatunek, któremy Zygmunt Krauze poświęca szczególnie dużo uwagi. Oprócz wspomnianej "Operetki" do tekstu Gombrowicza, kompozytor opracował muzycznie także "Iwonę, księżniczkę Burgunda" (2004) tegoż. Z 2001 roku pochodzi opera "Balthasar" na motywach "Daniela" Wyspiańskiego. Jeszcze wcześniejsza jest opera "Gwiazda" wystawiana przez Helmuta Kajzara.

(-)
Culture.pl
22 czerwca 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...