Nagrody im. Leona Schillera przyznane

Wiktor Loga-Skarczewski i Kamil Maćkowiak nagrodzeni

Po raz kolejny Stowarzyszenie ZASP przyznało Nagrodę im. Leona Schillera - młodym artystom sceny. Zgodnie z tradycją Stowarzyszenia decyzję Kapituły podaje się do publicznej wiadomości 14 marca, w rocznicę urodzin Leona Schillera.

Laureatami za 2013 rok zostali: aktor Wiktor Loga-Skarczewski - w uznaniu za poziom artystyczny i za znakomite kreacje na scenie Narodowego Starego Teatru w Krakowie oraz Kamil Maćkowiak - tancerz, aktor, autor w jednej osobie, reżyser i wykonawca spektaklu "Diva Show".

Wiktor Loga-Skarczewski - jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie oraz aktorem należącym do zespołu Narodowego Starego Teatru. Na tej scenie po raz pierwszy wystąpił w 2006 roku - jeszcze jako student - w "Tartuffie" Moliera w reż. Mikołaja Grabowskiego. Od tamtej pory zagrał w Starym kilkanaście interesujących ról, m.in. Gregora w "Przemianie" Kafki i Trieplewa w "Mewie" Czechowa wyreżyserowanej przez Pawła Miśkiewicza; a w tym roku miał szansę zmierzyć się z postacią tytułowego bohatera w spektaklu pt. "Woyzek" wg Georga Büchnera, zrealizowanym przez Mariusza Grzegorzka. Kreację, za którą dotychczas został najbardziej doceniony, stworzył w spektaklu "Paw królowej" na podstawie książki pod tym samym tytułem, autorstwa Doroty Masłowskiej; za rolę zagraną w tym przedstawieniu otrzymał wyróżnienia aktorskie podczas 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a także podczas 53. Kaliskich Spotkań Teatralnych oraz na 13. Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" - w Zabrzu. Nie są to jedyne nagrody laureata, ponieważ już w 2008 roku na 26. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi otrzymał I nagrodę aktorską - oraz Nagrodę Dziennikarzy - za role w przedstawieniach: "Sędziowie" w reż. Jerzego Stuhra i "Dobry człowiek z Seczuanu" w reż. Pawła Miśkiewicza w PWST w Krakowie.

Wiktor Loga-Skarczewski należy do grona najbardziej wyrazistych i interesujących młodych artystów sceny swego pokolenia. Jego dotychczasowe role pozwalają zaobserwować, że ten stosunkowo jeszcze młody, dwudziestoośmioletni wykonawca, nie tylko dysponuje znakomitą techniką, sprawnością fizyczną i wrażliwością, ale jest również intelektualnie atrakcyjnym partnerem na scenie, obeznanym z trendami we współczesnej sztuce. Śledzenie interesujących scenicznych wyczynów tego aktora - w różnych jego rolach dotychczas zrealizowanych, a miejmy nadzieję, że i w przyszłych - może dać odbiorcy przyjemność rozłożoną w czasie i nie jednorazową, a polegającą na obserwowaniu, czym być może budowanie przez wykonawcę w sposób zajmujący i przemyślany, bardzo różnorodnymi środkami - zróżnicowanych i często bardzo od siebie odległych postaci.

Kamil Maćkowiak jest absolwentem gdańskiej Szkoły Baletowej oraz Wydziału Aktorskiego PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. Dotychczas najbardziej był znany z tytułowej roli w wyreżyserowanym przez Waldemara Zawodzińskiego monodramie "Niżyński" - o popadającym w obłęd tancerzu. Spektakl był prezentowany na scenie Teatru im. Jaracza w Łodzi oraz na wielu scenach i festiwalach - w kraju i za granicą. Kamil Maćkowiak za ten monodram był nagradzany, m.in. na 41. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie i na 40. Międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora. W minionym roku ten oryginalny twórca zrealizował własny, autorski projekt pt. "Diva Show", który to projekt został dostrzeżony i doceniony przez kapitułę Nagrody ZASP im. Schillera - dla młodych artystów sceny.

Krystyna Piaseczna, przewodnicząca Sekcji Krytyków ZASP, o tej realizacji mówi następująco: "Diva Show" to coś więcej niż monodram Kamila Maćkowiaka, gdzie autor tekstu - Kamil Maćkowiak reżyseruje samego siebie: aktora - Kamila Maćkowiaka, bo "Diva Show", to prawdziwe show teatralne. "Diva Show" rozgrywa się w trzech płaszczyznach, każda z nich wymaga innego podejścia, narracja jest tu zobiektywizowana, stany emocjonalne, psychiczne podporządkowane dyscyplinie reżyserskiej z wyeksponowaniem kostiumu, charakteryzacji, układów choreograficznych, udziału multimediów".

(-)
Materiał organizatora
15 marca 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...