Nagrody na Festiwalu Prapremier dla Śląskiego

"Piąta strona świata" - reż. Robert Talarczyk - Teatr Śląski w Katowicach

Jedna z sześciu nagród na XII Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy trafiła do Przemysława Sokoła, autora muzyki do spektaklu "Piąta strona świata”. Natomiast co roku zasiadające na widowni jury młodych krytyków wyróżniło Roberta Talarczyka za reżyserię katowickiego spektaklu (Nagroda Młodych).

Festiwal organizowany przez Teatr Polski w Bydgoszczy to ogólnopolski prestiżowy przegląd najważniejszych przedstawień prapremierowych minionego sezonu. Teatr Śląski na festiwalu pojawił się po siedmiu latach (w 2006 roku pokazano tam „Dom przeznaczony do wyburzenia"), jednak po raz pierwszy wrócił z nagrodami.

Przemysław Sokół – trębacz, aranżer, kompozytor. Miłośnik jazzu, muzyki bałkańskiej, latynoskiej i szeroko pojętej muzyki świata. Współpracował zarówno z orkiestrami symfonicznymi, jak i wieloma wybitnymi artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne - min. Katarzyną Geartner, Agnieszką Chrzanowską, Pauliną Bisztygą, Renatą Przemyk, Markiem Bałatą, Maciejem Maleńczukiem, Januszem Radkiem, Zespołem Bakshish oraz wieloma innymi. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi, min. Teatrem Witkacego w Zakopanem, Teatrem im. Juliusza Słowackiego, Teatrem Ludowym i Teatrem Śląskim.

Wybrane fragmenty recenzji po pokazach w Bydgoszczy:

„Talarczykowi udało się pokazać śląskość w bardzo ciepły sposób. Reżyser wprawdzie wytyka mieszkańcom południa Polski ich przywary, przerysowuje zwyczaje, ale robi to bez złośliwości. Jak rasowy dokumentalista zapisuje na scenie pamiętnik ze zwyczajnego dnia w Szopienicach, jednej z dzielnicy Katowic. I udowadnia, że śląskość jest piękna w swoich tradycjach, ale i trudna ze względu na swoje dzieje. I że dzisiejsza walka o odrębność narodową części Ślązaków to nie chęć przeciwstawienia się polskości, ale silna potrzeba odnalezienia swojej prawdziwej tożsamości (...) Okazuje się, że można opowiadać o miłości, zdradach, wojnach, mordowaniu nie tarzając się po scenie, nie rozbierając do rosołu aktorek i nie wtykając im w usta lateksowych członków; można pokazać tragiczne dzieje ludzi nie każąc wyć nieustannie aktorom ze sceny, lecz szeptać lub zwyczajnie zamilknąć. I okazuje się też, czego spektakl jest oczywistym dowodem, że niuansowanie środków wyrazu przynosi większe efekty niż egzaltacja i histeria na scenie."

Anna Tarnowska, „Gazeta Wyborcza", Bydgoszcz

„Bydgoszczanom chyba szczególnie bliskie mogły się wydać podobieństwa śląskiego i naszego pomorsko–kujawskiego wspólnego losu z Niemcami. I tam i tu wspólnie żyliśmy przecież z Niemcami. I tu i tam hitlerowcy prowadzili morderczą politykę wynaradawiania i terroru. I tu i tam dziadkowie dzisiejszych widzów teatralnych byli wcielani do Wehrmachtu i wracali często do domów jako żołnierze Andersa, za co z kolei byli prześladowani przez władzę ludową. Epicka perspektywa pozwoliła twórcom spektaklu opowiadać o tych zawiłościach polsko–śląsko–niemieckiego losu bez złości i nienawiści, jak o udanych bądź mniej udanych wypiekach czy imieninach u cioci."

Krzysztof Derdowski, portal Bydgoszcz24.pl

„Burzliwymi oklaskami publiczność nie pozwalała kurtynie opaść. Aktorzy nie mogli zejść ze sceny. Tak magicznego, jednocześnie tryskającego prawdą i artyzmem przedstawienia dawno na Festiwalu Prapremier nie było!"

Anita Nowak, portal Teatr dla Was

Pełny werdykt Jury w składzie: Agnieszka Lubomira Piotrowska, Mike Urbaniak, Jacek Wakar

Grand Prix 12. Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy i 10 tys. złotych zdobył spektakl Podróż zimowa na podstawie Elfriede Jelinek wyprodukowany przez Teatr Polski w Bydgoszczy i Teatr Powszechny w Łodzi. Jury doceniło zespołową pracę współtwórców spektaklu: Mai Kleczewskiej (reżyseria, scenariusz), Łukasza Chotkowskiego (dramaturgia, scenariusz), Wojciecha Pusia (scenografia, światło, wideo), Konrada Parola (kostiumy), Joanny Halszki Sokołowskiej (muzyka i śpiew), Beaty Eckert (ruch sceniczny) oraz zespołu aktorskiego.

Nagrodę za najlepszą rolę kobiecą i 5 tys. złotych otrzymała Julia Wyszyńska za role w spektaklu Podróż zimowa w reżyserii Mai Kleczewskiej, produkcji Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru Powszechnego w Łodzi.

Nagrodę za najlepszą rolę męską i 5 tys. złotych otrzymał Sambor Dudziński za rolę Jima Morrisona w spektaklu Morrison/Śmierćisyn w reżyserii Pawła Passiniego, produkcji Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

Nagrodę za rolę Kobiety Dwudziestolecia w spektaklu Firma w reżyserii Moniki Strzępki (produkcji Teatru Nowego w Poznaniu) i 2.5 tys. złotych otrzymała Antonina Choroszy.

Nagrodę za rolę Posła w spektaklu Firma w reżyserii Moniki Strzępki (produkcji Teatru Nowego w Poznaniu) i 2.5 tys. złotych otrzymał Radosław Elis.

Nagrodę w wysokości 5 tys. złotych otrzymał Przemysław Sokół, autor muzyki do spektaklu Piąta strona świata w reżyserii Roberta Talarczyka, produkcji Teatru Śląskiego w Katowicach.

(-)
Materiał Teatru
9 października 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia