Nagrody rozdane

27. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej, Bielsko-Biała

22 maja, po obejrzeniu dwóch ostatnich konkursowych spektakli (jednym był „Czerwony Kapturek. Baśń braci Grimm jako gra świateł" teatru United Puppets z Berlina, drugim „A niech to Gęś kopnie" Teatru Animacji z Poznania) jury 27. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w składzie: Bożena Sawicka, Konrad Dworakowski, Pavel Hubička, Tadeusz Kornaś i François Lazaro udało się na naradę. Werdykt został podany do publicznej wiadomości podczas uroczystego zakończenia festiwalu.

Do rozdysponowania było sześć nagród: cztery regulaminowe (Grand Prix, Nagroda za najlepszy spektakl dla dzieci i dwie Nagrody Specjalne) i dwie pozaregulaminowe: Dyplom Honorowy POLUNIMA oraz Nagroda Sekcji Lakarskiej ZASP im. Jerzego Zitzmana.

Grand Prix, ufundowane przez Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta, otrzymał teatr Gioco Vita z włoskiej Piacenzy za „Rycerza nieistniejącego" – olśniewający teatr cieni osadzony w średniowieczno-fantastycznym świecie.

Nagroda za najlepszy spektakl dla dzieci, której fundatorem są Bielskie Zakłady Obuwia Befado, powędrowała do Charkowskiego Akademickiego Teatru Lalek, który przywiózł na festiwal pełne pogody przedstawienie pt. „Jeż z mgły".

Teatr Cie Mossoux-Bonté z Brukseli został laureatem nagrody specjalnej ufundowanej przez firmę Anga Uszczelnienia Mechaniczne za mistrzowskie operowanie dźwiękiem i ruchem w spektaklu „Szepty".

Dyplom honorowy jury przyznało japońskiemu teatrowi Hitomi-za Otome Bunraku z Kawasaki, który zaprezentował na festiwalu widowiska „Sanbaso" i „Yoshitsune i tysiąc kwitnących wiśni" – za wyjątkową lekcję żywego mistrzostwa tradycji.

Trzy pozostałe nagrody: jedną regulaminową – specjalną, ufundowaną przez firmę Tauron Dystrybucja, oraz dwie pozaregulaminowe – nagrodę sekcji lalkarskiej ZASP, od tego roku noszącą imię Jerzego Zitzmana, i Dyplom Honorowy POLUNIMA – otrzymał Michaił Szełomiencew z Teatru Karlsson Haus z Petersburga. Jego „Wania. Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy" chwycił za serce nie tylko jurorów umiejętnością opowiadania świata językiem zarówno wrażliwym, jak i okrutnym.

Autorem statuetki, którą otrzymują laureaci nagród MFSL, jest wybitny rzeźbiarz Bronisław Krzysztof, znany i doceniany na świecie. Jego rzeźby znajdują się w wielu ważnych światowych kolekcjach, m.in. w British Museum, Getty, Muzeum Watykańskim. Tworzy też sztukę użytkową – biżuterię, korki do perfum, artystyczne meble z nietypowych materiałów. Mieszka i pracuje w Bielsku-Białej.

(-)
Materiał organizatora
23 maja 2016

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...