Najlepsze biografie artystów! Te postacie warto poznać bliżej

Nowe obostrzenia w Polsce. Książki, które warto nadrobić

No i mamy lockdown. Święta wielkanocne część z nas znów spędzi z dala od bliskich. Nie ma co się jednak załamywać - przychodzimy z pomocą! Bo cóż może być lepszego niż obcowanie z kulturą, kiedy rzeczywistość nie napawa optymizmem? Tak, kultura jest remedium na wszystko, co złe. Zatem przedstawiamy wam kolejne zestawienie na pandemiczny smutek. Tym razem czas na biografię znanych artystów - bierzcie i czytajcie wszyscy.

Wraca lockdown. "Jesteśmy w najtrudniejszym momencie pandemii. Szczepionki są naszą podstawową bronią. Z każdą podaną dawką jesteśmy bliżej zniesienia obostrzeń. Nie zmarnujmy tej wielkiej szansy. Zostańmy w domach" - napisał w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

"Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, od soboty do 9 kwietnia obowiązywać będą zaostrzone zasady bezpieczeństwa. Nieczynne będą salony fryzjerskie i kosmetyczne, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane, jak również przedszkola i żłobki" - czytamy na rządowej stronie gov.pl.Jeżeli chodzi o kulturę - niewiele się zmieniło. Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Przed nami ciężkie dwa tygodnie. Zachęcamy więc do obcowania z kulturą. Były już filmy, które warto w ciągu tych 14 dni nadrobić, czas na literaturę. Zaczynamy od biografii ludzi sztuki, postaci wyjątkowych, magicznych, ale i nieźle pokręconych. Z tymi książkami z pewnością nie będziecie się nudzić!

Oto 10 biografii, które powinniście przeczytać

1/10 Małgorzata Czyńska - Kobro. Skok w przestrzeń
(Czarne)
Katia von Kobro już jako dziecko "miała diabła za skórą" i bunt we krwi. Dzieciństwo spędziła w dostatnim mieszczańskim domu, przyszło jej jednak dojrzewać i kształtować się zawodowo w okresie rewolucji, która zmiotła ten dom z powierzchni ziemi. Dała się uwieść nowym ideałom, chociaż później nie bardzo wiedziała, jak je realizować w życiu. Jej życiowym celem i powołaniem okazała się sztuka rodząca się w nowym bolszewickim państwie. Wielu zna ją jako żonę Władysława Strzemińskiego i zapomina, że była niezwykłą awangardową rzeźbiarką i propagatorką najnowocześniejszych rozwiązań w sztuce. "Moja rzeźba – mówiła – nie jest tym, czego by chcieli w swych salonach zbankrutowani i spatynowani fabrykanci".

2/10 Walter Isaacson - Leonardo da Vinci (Insignis Media)
Książka autora bestsellerów "Steve Jobs" i "Innowatorzy" to pobudzający wyobraźnię literacki portret Leonarda da Vinci. Odwołując się do liczących tysiące stron notatników geniusza, a także do najnowszych odkryć związanych z jego życiem i dorobkiem, Isaacson snuje porywającą opowieść i po mistrzowsku splata wątki twórczości artystycznej Leonarda z jego dokonaniami naukowymi. I niech was nie zwiedzie liczba 800 stron, tę książkę czyta się jednym tchem!

3/10 Tamia Baudouin i Nathalie Ferlut - Artemizja (Marginesy)
Teraz czas na powieść graficzną! "Artemizja" to fascynująca historia jednej z pierwszych malarek Europy. Na początku XVII w. malarstwo było sztuką zarezerwowaną dla mężczyzn - kobieta nie mogła zostać członkiem Akademii ani podpisywać obrazów, nawet jeśli była ich autorką, nie mogła także na nich zarabiać. A właśnie tym chciała zajmować się Artemizja obserwująca ojca i braci, sprzątająca w ich pracowni, myjąca pędzle, którymi potrafi posługiwać się nie gorzej niż oni. Droga do spełnienia marzeń okaże się długa i niezwykle trudna - będzie poniżana, wyśmiewana, gwałcona. W walce o sprawiedliwość i przełamywanie społecznych barier wykaże się jednak ogromną siłą i determinacją.

4/10 Angelika Kuźniak - Boznańska. Non finito (Wydawnictwo Literackie)
Angelika Kuźniak przygląda się wybitnej artystce z dociekliwością śledczej. Efektem jest portret Olgi Boznańskie: kobiety genialnej, delikatnej, zmysłowej, świadomej swojego talentu. I niezależnej. Portret artystki, która dla sztuki była w stanie poświęcić wszystko: miłość, dobrą opinię i święty spokój. Jej portrety intrygowały, niepokoiły, obnażały duszę malowanej osoby. Nie uznawała banalnego piękna. Charakter, emocje, uczucia były dla niej ważniejsze niż uroda modeli. A w tle kręcił się rollercoaster historii: budowa wieży Eiffla, I wojna światowa, kryzys gospodarczy i II drugiej wojny.

5/10 Agnieszka Dauksza - Jaremianka. Biografia (Znak)
Maria Jarema to jedna z najzdolniejszych i najbardziej charyzmatycznych artystek XX w. Dziewczyna ze Starego Sambora na Kresach, która przyjechała do Krakowa, by "wymyślić sztukę na nowo". Studiowała pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego, współtworzyła Grupę Krakowską i teatr Cricot, właśnie z nią najchętniej współpracował Tadeusz Kantor. Gdy poznała diagnozę choroby, pracowała w zapamiętaniu, by namalować każdy kolejny obraz – chociaż jeszcze jeden. "Nie umarła" – twierdzili zgodnie jej bliscy.

6/10 Małgorzata Czyńska - "Łempicka. Tryumf życia" (Znak)
Tamara Łempicka to artystka w pracy i w życiu. Wiele o niej mówiono: niepokorna, skandalizująca, zafascynowana pięknem ludzkiego ciała; orędowniczka wolnej miłości i przyjemności życia. A ona budowała swoją legendę konsekwentnie i bezkompromisowo. Poświęcając czasem prawdę. Bo ważniejsza była dla niej opowieść – tych kilka dodanych szczegółów, które zmieniały to, co nudne, w to, co niepowtarzalne. W końcu żyć to wyróżniać się na tle innych. A jednak Czyńskiej udało się uchwycić kobietę z krwi i kości, która kochała, pracowała i zmagała się z losem, by trwale zapisać swoje miejsce w historii. Taka była Tamara Łempicka.

7/10 Jarosław Mikołaj Skoczeń, Zdzisław Beksiński i Norman Leto - "Detoks. Zdzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja, rozmowa" (Prószyński Media)
Młody artysta Łukasz Banach zafascynowany twórczością Zdzisława Beksińskiego postanawia zaryzykować i nawiązać kontakt ze znanym i kontrowersyjnym twórcą. Mimo dzielącej ich różnicy 52 lat zaczynają intensywnie do siebie pisać. Coraz bardziej intymnie, szczerze i odważnie - o sztuce, samotności, depresji i śmierci. Nie boją się stawiać sobie najważniejszych pytań. Fascynującą przyjaźń przerywa morderstwo Zdzisława Beksińskiego. Została korespondencja, która pozwala zobaczyć mistrza w prywatnej odsłonie. Tę książkę należy przeczytać, by w pełni poznać Beksińskiego.

8/10 Małgorzata Czyńska - "Berezowska. Nagość dla wszystkich" (Czarne)
Materiały prasowePrzed wojną źle, po wojnie jeszcze gorzej - w XX-leciu Maję Berezowską i jej śmiałe rysunki prześladowały bigotki, po 1945 r. zaś ideolodzy socrealizmu. Ona sama zupełnie się tym jednak nie przejmowała. Rysowała nawet w Ravensbrück. Jej modelkami były współwięźniarki i strażniczki. Tym pierwszym dodawała ducha, drugie traktowała koniunkturalnie. Berezowska współtworzyła artystyczny mit XX-lecia, a poczucia humoru nie traciła nawet w szarej powojennej rzeczywistości.

9/10 Steven Naifeh i Gregory White Smith - "Van Gogh. Życie" (Świat Książki)
Książka Naifeha i White Smitha rzuca nowe światło na głębokie zainteresowanie artysty literaturą i sztuką, jego nieobliczalne i burzliwe życie miłosne, ataki depresji i choroby psychicznej, a także niejasne okoliczności śmiertelnego postrzelenia w wieku 37 lat. Autorzy uzyskali dostęp do dotychczas niewykorzystanych materiałów - m.in. do nieopublikowanych listów członków rodziny malarza. Podczas lektury czujemy się, jakbyśmy tam byli i chcieli malarzowi podać rękę, podnieść na duchu...

10/10 Angelika Kuźniak - "Stryjeńska. Diabli nadali" (Czarne)
Zofia Stryjeńska była malarką na śmierć i życie, budziła podziw i zawiść, zaznała wielkiej sławy i nędzy. A w tle jej życia krótka, chwiejna niepodległość, elity kulturalne międzywojennej Polski – Iwaszkiewicz, Lechoń, Tuwim, Pawlikowska-Jasnorzewska, Boy, Witkacy, a zaraz potem Hitler i Stalin.Kuźniak odpowiada na niezliczone pytania ciekawych tego, jak funkcjonowała cyganeria warszawska, krakowska, zakopiańska i paryska, pozwalając nam w Stryjeńskiej zobaczyć człowieka z krwi i kości, a w jej rozterkach ponadczasowe dylematy.

(-)
Onet.Kultura
30 marca 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia