Najlepsze spektakle lalkowe na festiwalu

29. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek

39 spektakli, 14 warsztatów z pedagogami teatru, 7 warsztatów plastyczno-scenograficznych, 3 wystawy, projekcje w kinie Meduza, wykład mistrzowski prof. Bogusława Kierca, spotkanie z dramaturgami - złożą się na program wydarzenia, które co dwa lata elektryzuje polskie środowisko lalkarskie, a którego gospodarzem niezmiennie od 29 lat jest Opolski Teatr Lalki i Aktora.

W sobotę w Opolu rozpocznie się wielkie teatralne święto. Do rywalizacji konkursowej stanie 13 spektakli, bardzo różnorodnych w formie i treści, adresowanych do widzów najmłodszych i do młodzieży. Pokażą je teatry z Warszawy, Poznania, Łodzi, Gdańska, Krakowa, Szczecina, Torunia, Wrocławia, Bielska-Białej i Wałbrzycha. O nagrody w konkursie powalczą też dwa opolskie przedstawienia, firmowane przez OTLiA. To wielokrotnie już nagradzany "Zagubiony chłopiec" Artura Pałygi w reżyserii Pawła Passiniego oraz "Książę i Prawda" Jean-Claude'a Carriere'a w interpretacji Bogusława Kierca.

Wszystkie poddadzą się osądowi jury w składzie: Bożena Sawicka, teatrolog, Eva Farkasova, scenograf, Marek Fiedor, reżyser, Łukasz Drewniak, krytyk teatralny, i Marcin Mirowski, kompozytor.

Festiwalem żyć będzie całe miasto. Imprezy towarzyszące zaplanowano m.in. w Młodzieżowym Domu Kultury i w opolskich kawiarniach (warsztaty pod wspólnym hasłem "Pracownia w mieście"). Miejscem dwóch widowisk plenerowych będzie pl. Wolności (oba zaplanowano na sobotę w ramach Festiwalu Uśmiechu Fundacji Dr Clown). Wstęp wolny.

Oficjalne otwarcie 29.OFTL nastąpi w opolskim teatrze lalek w sobotę o 15.45. Stolicą polskiego lalkarstwa Opole pozostanie do piątku, 10 maja. Po ogłoszeniu werdyktu jury i nagrodzeniu laureatów ostatnim akordem festiwalu będzie koncert Mai Kleszcz & incarNations (godz. 19.00). Bilety na festiwalowe wydarzenia do nabycia w kasie OTLiA przy ul. Kośnego.

Małgorzata Kroczyńska
Nowa Trybuna Opolska
4 maja 2019

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia