Najlepszy projekt - „Moby Dick" Jakuba Zalasy

Konkursu na debiut reżyserski w Pantomimie

W dniach 12 i 13 października w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu Grotowskiego odbył się finał Konkursu na debiut reżyserski w Pantomimie. Na najlepszy projekt głosowali Widzowie, którzy wybrali koncepcję przedstawienia pt. „MOBY DICK" Jakuba Zalasy, oddając na nią 50% wszystkich głosów.

Tym samym, projekt przechodzi do ostatniego etapu konkursowego, czyli realizacji premiery przedstawienia, która realizowana między 2 grudnia 2024 a 1 marca 2025! W finale udział brały również dwa inne projekty: „CZEMU SERCE TWE MÓWI TAK DZIWNIE" wg koncepcji Wiktora Stypy oraz „WEGETARIANKA" wg koncepcji Patrycji Wysokińskiej.

Celem konkursu było wyłonienie oryginalnego, wcześniej nierealizowanego autorskiego projektu przedstawienia teatralnego, w którym głównym środkiem wyrazu jest konwencja pantomimy zespołowej.

„Konkurs na debiut w Pantomimie to dla nas okazja na trwanie tradycji polskiej szkoły mimu. Wychodzimy z założenia, że tradycja, aby była żywa, musi spotykać się w dialogu z młodymi twórcami." - Agnieszka Charkot, Dyrektorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego.

„Moby Dick" to legendarna powieść Hermana Melville'a. Opowiada o losach kapitana statku Pequod, który dręczonyobsesją wyrusza w podróż w celu zemsty na tytułowym białym wielorybie. Reżyser czyta ten tekst nie tylko przez pryzmat uniwersalnej prawdy wpisanej w dzieło, ale przede wszystkim proponuje „Moby'ego Dicka" opartego o wiarę w piękno natury i porozumienie międzygatunkowe.

Jakub Zalasa Rocznik 2001, V rok Wydziału Reżyserii Dramatu AST w Krakowie. Laureat nagrody Debiut TR na Forum Młodej Reżyserii, gdzie dodatkowo zdobył nagrodę ZASP i ZAiKS za najlepszą reżyserię. Reżysersko debiutował spektaklem "Smoleńsk Late Night Show" w teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Reżyserował w duecie spektakl "sweet&romantic" w TR Warszawa.

„Cieszę się ogromnie, że nasza zbiorowa kreacja i wizja odnalazła rezon wśród widowni WTP. Myślę, że Moby Dick byłby dumny. Praca w tym teatrze to czysta przyjemność, o czym świadczy głos każdej osoby, która tutaj przyjeżdża. Nadchodzący czas poświęcę na rozszerzenie i szlifowanie scenariusza/koncepcji. Chcę wprowadzić w nim więcej z tematu wyjściowego (komunikacji międzygatunkowej). Projekt zyska także nowych współrealizatorów, którzy wniosą świeżą energię.

Na koniec mogę zdradzić także swoje wielkie marzenie o wprowadzeniu zwierząt na scenę. Czas i warunki pokażą, czy to marzenie stanie się ciałem". – Jakub Zalasa.

 

Mariusz Turchan
Wrocławski Teatr Pantomimy
15 października 2024
Portrety
Jakub Zalasa

Książka tygodnia

Ulisses
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
James Joyce

Trailer tygodnia