Najnowszy projekt wrocławskiego Teatru ZAR

O kulturze i historii Ormian

To projekt poświęcony historii Armenii. W ciągu dwóch dni spotkań (10 i 11 listopada), poświęconych deportacji i eksterminacji Ormian z początku XX wieku, organizatorzy chcą podjąć kwestię "milczenia Europy" towarzyszącego pamięci o tych wydarzeniach.

Będzie to możliwe i pełne dzięki obecności naukowców z całego świata, zajmujących się historią i kulturą Armenii oraz jej uwarunkowaniami politycznymi. Równie ważna stania się dla nich refleksja na temat bycia świadkiem oraz dziedziczenia świadectwa.

Spotkaniom i rozmowom towarzyszyć będzie niepowtarzalna okazja pracy z Aramem Kerovpyanem - śpiewakiem z Katedry Ormiańskiej w Paryżu, który wraz z Virginią Kerovpyan, prowadzi w ramach najnowszego projektu Teatru ZAR pracę nad śpiewem modalnym. Zespół opowie o swych intuicjach związanych z pracą nad nowym spektaklem Armine, Sister. Wydarzenie to stanowi wstęp do planowanej na wiosnę 2013 edycji VoicEncounters, której tematyka oscylować będzie wokół dziedzictwa kulturowego Armenii oraz diaspory ormiańskiej.

W programie m.in. trzy panele dyskusyjne - Historia ludobójstwa, Historia zakłamania oraz Historia ignorancji. W dyskusji wezmą udział m.in. Ara Sarafian (dyrektor Instytutu Komitasa w Londynie), Ayşe Günaysu (członkini Komitetu Wykonawczego w stambulskim oddziale Stowarzyszenia Praw Człowieka), Krzysztof Czyżewski i Irena Grudzińska-Gross.

Odbędzie się też pokaz i otwarta dyskusja na temat przekazywania ginących tradycji kulturowych Ormian, ormiańskiego śpiewu modalnego z udziałem Nşana Çalgcyana i Murata çlinalçy.

W programie także przedstawienie projektu Teatru ZAR Armine, sister wraz i pokaz filmu Winds of Armine - Expedition ino Anatolia.

(-)
Materiał nadesłany
7 listopada 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia