Najpiękniejsze muzeum świata jest w Polsce

Prix Versailles (Nagroda Wersalska) to jedna z najbardziej prestiżowych nagród międzynarodowych w branży architektonicznej.

Okazuje się, że wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę, by na własne oczy zobaczyć najpiękniejsze muzeum świata. Na listę The World's Most Beautiful Museums 2024 trafił właśnie jeden z polskich obiektów.

Prix Versailles (Nagroda Wersalska) to jedna z najbardziej prestiżowych nagród międzynarodowych w branży architektonicznej. Za nami jubileuszowa, 10. edycja konkursu, podczas której nie zabrakło polskiego akcentu. Werdykt jury, jak co roku, został ogłoszony w siedzibie UNESCO w Paryżu.

Najpiękniejsze muzea świata
Po raz pierwszy w historii konkursu Prix Versailles jury przyznało nagrody w kategorii Muzea, wyłaniając tym samym najpiękniejsze obiekty muzealne na świecie. Na listę The World's Most Beautiful Museums 2024 trafiło łącznie siedem budynków, w tym jeden z Polski. W gronie zwycięzców – ku naszej radości – znalazł się gmach Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej.

– W jubileuszowej, dziesiątej edycji konkursu, w kategorii Muzea, nasza instytucja została doceniona za szczególne walory architektoniczne, gdyż gmach Muzeum Historii Polski to nie tylko miejsce, w którym opowiadamy o dziejach państwa i narodu. To dzieło samo w sobie, budynek pełen przemyślanych znaczeń. Jego fasada nawiązuje do kolejnych warstw naszej historii: od czasów najdawniejszych, do współczesności – czytamy na oficjalnej stronie muzeum.

Jurorzy, oprócz Muzeum Historii Polski, nagrodzili także:

Muzeum Sztuki A4 (Chengdu, Chiny,
Wielkie Muzeum Egipskie (Giza, Egipit),
Muzeum Trzęsienia Ziemi w Smritivan (Bhuj, India),
Muzeum Sztuki Simose (Hiroszima, Japonia),
Paleis Het Loo (Apeldoorn, Holandia),
Muzeum Oman Poprzez Wieki (Manah, Oman).

– Muzea zapewniają szczególne warunki, które stymulują międzykulturowy dialog. Wspierane nowoczesnymi technologiami, współczesne muzea w jeszcze większym stopniu mogą tworzyć immersyjne doświadczenia, uczestniczyć w rozpowszechnianiu wiedzy oraz kształtowaniu gustów publiczności. Tworząc listę „Najpiękniejszych Muzeów Świata", chcieliśmy podkreślić doniosłość tego uczucia zachwytu, które sprawia, że podnosimy wzrok, czując zdumienie – oznajmił Sekretarz Generalny Prix Versailles.

Przypomnijmy, że dotychczas Nagroda Wersalska przyznawała była w kategoriach: Hotele, Restauracje, Centra handlowe i sklepy, Stacje przesiadkowe, Lotniska, Kampusy uniwersyteckie oraz Obiekty sportowe.

Polskie muzeum wśród najpiękniejszych na świecie

Znajdujące się na warszawskiej Cytadeli Muzeum Historii Polski to największa placówka muzealna w kraju. Otwarty w 2023 r. obiekt zajmuje powierzchnię aż 45 tys. m kw.

Poza częścią ekspozycyjną oraz pomieszczeniami do przechowywania i konserwacji artefaktów, na terenie muzeum znajdują się także liczne przestrzenie o funkcji kulturalnej, jak np. 600-osobowa sala koncertowa, sala kinowo-teatralna czy biblioteka. Do dyspozycji zwiedzających jest również taras z pięknym widokiem na stolicę.

Budynek MHP powstał według koncepcji architektów z pracowni WXCA jako „filozoficzna opowieść o procesie historii, w której językiem narracji o odkrywaniu śladów przeszłości został kamień". Autorzy projektu postawili na minimalistyczną, monolityczną bryłę, która swoją formą może przypominać ociosany kamienny blok.

Natomiast fasada muzeum została wyłożona kamiennymi płytami o różnorodnym rysunku. Są one ułożone w poziome pasma, podkreślające warstwową, stratygraficzną strukturę kamienia. To struktura właściwa materii geologicznej, ale też archeologii – zachodzącym po sobie procesom naturalnym, społecznym i kulturowym. Architekci zdecydowali się na marmur ze względu na jego wyrazisty rysunek. Jak tłumaczą, każda z marmurowych płyt jest inna, niepowtarzalna, tak jak cała historia składa się z niepowtarzalnych, jednostkowych zdarzeń.

– Misja muzeum została subtelnie wyryta na ścianach kamiennego monolitu Muzeum Historii Polski. Koncepcja pracowni WXCA zakładała pokrycie fasady płytami marmuru ułożonymi w poziome pasma, które podkreślają warstwową strukturę kamienia i zróżnicowanie poszczególnych kompozycji poprzez zmiany tonalności i faktury – zaznaczają jurorzy konkursu Prix Versailles.

I dodają: – Dzięki lokalizacji Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Katyńskiego, instytucja jeszcze mocniej splata się z historią kraju, stanowiąc jeden z największych i najnowocześniejszych kompleksów muzealnych w Europie.

(-)
Muzeum Historii Polski
27 czerwca 2024

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia