Największa od lat realizacja

"W 80 dni dookoła świata" - reż. Jerzy Bielunas - Teatr Lalki i Aktora w Opolu

25 wykonawców, w tym 10 tancerzy zabierze widzów w podróż przez oceany, Afrykę, Chiny, Indie, Alaskę i Stany Zjednoczone - tak zapowiada się widowisko po stu latach" Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Premiera - 28 kwietnia.

Dyrektor teatru lalki w Opolu Krystian Kobyłka na zwołanej w środę konferencji prasowej mówił, że to największa od lat realizacja w kierowanej przez niego placówce. - To widowisko taneczno-muzyczne zakrojone na ogromną skalę i wielkie logistyczne wyzwanie - zapewnił.

Spektakl teatralno-muzyczno-taneczny "W 80 dnia dookoła świata po stu latach" to opowieść o czterech młodych podróżnikach, którzy postanawiają okrążyć Ziemię używając dawnych maszyn z epoki Fileasa Fogga, głównego bohatera powieści Juliusza Verne "W 80 dni dookoła świata". Głównym bohaterem spektaklu jest potomek bohatera powieści Verne'a, zagra go Miłosz Konieczny.

Przedstawienie wystawiane będzie na scenie Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, czyli w opolskim amfiteatrze. Wystąpią w nim wszyscy aktorzy Opolskiego Teatru Lalki i Aktora oraz 10 tancerzy, z których najmłodsi mają po 17 lat. Twórcy widowiska obiecują, że zabiorą widzów w najbardziej odległe i egzotyczne zakątki świata - na wody dwóch oceanów, do Afryki, Chin, Indii, na Alaskę i do Stanów Zjednoczonych. - Nasi bohaterowie popłyną parostatkiem albo będą przemieszczać się psim zaprzęgiem - wyliczał na środowej konferencji reżyser widowiska Jerzy Bielunas.

W przeniesieniu bohaterów spektaklu w odległe zakątki świata ma pomóc wielka, stalowa konstrukcja. Wykonawcy będą mieć do dyspozycji ponad 160 kostiumów. - Nasi tancerze przebierają się osiem razy - mówił Jerzy Bielunas.

Próby do tej pory odbywały się w jednej z sal gimnastycznych Politechniki Opolskiej w Opolu. Do amfiteatru opolskiego twórcy widowiska przeniosą się dopiero w najbliższy poniedziałek. - A od wtorku już zaczynamy grać przedpremierowe pokazy, na które będą wpuszczani widzowie - wyjaśniał w środę na konferencji reżyser.

Pedagog teatru i kierownik literacki Opolskiego Teatru Lalki i Aktora Alicja Morawska-Rubczak podała, że będzie to spektakl łączący tradycję z nowoczesnością - klasykę literatury, z hip-hopem, break dancem i popisami akrobatycznymi oraz multimediami.

Choreografię spektaklu przygotował zwycięzca pierwszej edycji programu You Can Dance Maciej "Gleba" Florek. W środę z uznaniem mówił o zaangażowaniu i wszechstronności skompletowanego na castingach zespołu tanecznego. - Raz grają psa, który ciągnie sanie, raz są krabem w morskich głębinach, a raz majtkami na statku - wyliczał. - Ich taniec to nie tylko kilka wyuczonych ruchów, współtworzą ten spektakl, wykonują ogromną pracę.

Muzykę do widowiska napisał Mateusz Pospieszalski, a piosenki będą śpiewać opolscy wokaliści - Alicja Kalinowska i Piotr Jurkowski. Scenografia jest dziełem Andrzeja Czyczyły, a kostiumy Elżbiety Terlikowskiej.

Premiera widowiska zaplanowana została na niedzielę 28 kwietnia. Spektakl ma twać ok. 70 minut.

(-)
(PAP)
12 kwietnia 2013
Portrety
Jerzy Bielunas

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...