Największa taka sala
Teatr Łaźnia Nowa w KrakowieSala koncertowo-widowiskowa na ponad tysiąc osób, teatralna sala kameralna, a do tego "kulturalny ogród" przeznaczony na wydarzenia plenerowe - Łaźnia Nowa rozpoczęła największy etap remontu.
Swój teatr, stacjonujący wcześniej na krakowskim Kazimierzu, Bartosz Szydłowski przeniósł do Nowej Huty w 2005 roku. Na nową siedzibę otrzymał od władz miasta dawne warsztaty mechaniczne na osiedlu Szkolnym.
Na początek trzeba było tam przeprowadzić podstawowe remonty, bo w budynku nie tylko nie dało się grać, ale nawet planować działalności kulturalnej, kiedy z dziurawego dachu kapało na głowę. W 2008 r. przyszedł czas na remont elewacji i dziś siedziba Łaźni Nowej w niczym nie przypomina już starych, śmierdzących smarem warsztatów. Okazały budynek wyróżnia się z otoczenia i przyciąga wzrok ciekawskich. To sukces Szydłowskiego, który co roku musiał wręcz wydzierać z gardła urzędników i niechętnych teatrowi radnych pieniądze na niezbędne remonty.
W tej chwili trwa generalna przebudowa głównej sali widowiskowej. W długiej na 70 m i szerokiej na 18 m hali powstaną dwie sale. Większa, która pomieści ponad 1000 osób, przeznaczona będzie na duże widowiska i koncerty. Kameralna sala wykorzystywana będzie głównie do prezentacji teatralnych. Tam zmieści się od 150 do 300 osób.
- To będzie największa taka sala w Krakowie. Standard bardzo wysoki, wyposażenie też ma być w pełni profesjonalnie. Wreszcie więc obok własnych imprez będziemy mogli wynajmować ją na rozmaite wydarzenia komercyjne - chwali się Szydłowski. A po chwili dodaje: - Kiedy tu przyszedłem, ten budynek był ruiną, którą po kilku latach ciężkiej harówki udało nam się zamienić nie tyle w instytucję, co w prawdziwą republikę kulturalną na terenie Nowej Huty.
To prawda, bo przecież Łaźnia Nowa nie tylko prezentuje spektakle teatralne, ale też angażuje do swych przedsięwzięć mieszkańców Nowej Huty. Zarówno tych uzdolnionych artystycznie, jak też tych, którzy po prostu nie wiedzą, co zrobić ze swym wolnym czasem. Za działalność społeczną i kulturalną otrzymała już wiele nagród: od wyróżnień na przeglądach teatralnych (m.in. Grand Prix na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni), po "Gwarancje kultury" przyznawane przez TVP Kultura, Nagrodę im. Józefa Dietla, Allianz 2007 oraz nagrody ministra kultury.
Dla dzieci i młodzieży, których rodziny znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, skierowany jest program stowarzyszenia Ocalić Szansę, które znalazło w teatrze miejsce dla swej świetlicy. Działa tam ponadto studio nagrań "Zgniatacz dźwięków", salę do prób ma także słynny nowohucki zespół Wu-Hae. Obok teatru jest jeszcze kawiarnia "Kombinator", która stała się już w Nowej Hucie miejscem niemalże kultowym. Wieczorami podobno trudno znaleźć tam wolne miejsce. Wkrótce obok budynku ma jeszcze powstać "kulturalny ogród", gdzie w sezonie letnim odbywać się będą festyny, plenerowe spektakle, a także zajęcia dla najmłodszych.
Wielki remont w Łaźni Nowej potrwa do końca września. Pierwszy spektakl na nowej scenie zaplanowano na październik.