Narodziny nieba

„Pradawne drzewo" - Honorata Mierzejewska-Mikosza - Teatr Maska w Rzeszowie

„Pradawne drzewo" to teatralne zaproszenie do poszukiwań Początku i przyjrzenia się bliżej życiu nadzwyczajnego drzewa. Spektakl jest inspirowany mitologią słowiańską, która została tu okrojona do podstawowych motywów i znaczeń, tak by dzieci mogły w pełni uczestniczyć w przedstawianej historii.

Widzowie są świadkami narodzin nieba, gwiazd, słońca (Swaróg), zjawisk przyrody, takich jak burze i pioruny (Perun) czy wiatr (Strzybóg), śledzą wyznaczanie kierunków świata (Świętowit).

A wszystko to dzieje się wokół prastarego Dębu...

To potężne drzewo znajduje się w centrum naszej opowieści. Podczas spektaklu rozrasta się, ukazując swoje tajemnice i odsłaniając wydarzenia, których było świadkiem. Aktorki są przewodnikami po świecie Natury. Łagodnie, za pomocą gestu, ruchu i śpiewu budują opowieść o początku świata.

Celem twórców jest zwrócenie uwagi na piękno, ale również i na kruchość przyrody, której naturalne funkcjonowanie jest dziś zagrożone. Dzieci poznają różne gatunki drzew, ich tajemnicze życie i wywodzące się ze słowiańszczyzny zwyczaje z nimi związane. Tradycje i elementy kultury ludowej ukazane są w nowoczesnej odsłonie.

Spektakl korzysta z różnorodnych środków teatru formy.

Honorata Mierzejewska-Mikosza
Reżyserka i aktorka teatru lalek. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku kierunku aktorskiego i reżyserii oraz Uniwersytetu Warszawskiego – Wiedza o książkach dla dzieci i młodzieży.
Jedna z założycielek Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Poddańczy. Interesuje się teatrem inicjacyjnym. Jako jedna z pierwszych tworzyła w Polsce spektakle dla najnajmłodszych („W szufladzie", „Od ucha do ucha", „Pokolorowanki", „Żółtoniebieski").
Reżyserowała m.in. w Babkovym Divadle na Rázcestí w Bańskiej Bystrzycy, Opolskim Teatrze Lalki i Aktora w Opolu, Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej, Teatrze Pinokio w Łodzi, Teatrze Baj w Warszawie i innych teatrach lalek w Polsce. Organizator i opiekun merytoryczny wydarzeń społeczno-kulturalnych w Katowicach „Miasto bez ogródek".
Aktorka Olsztyńskiego Teatru Lalek w Olsztynie.
Od 2019 roku zatrudniona w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – Filia w Białymstoku – wykładowca na kierunku reżyserii.
W roku 2019 dostała nagrodę „Zasłużona dla Kultury Polskiej" przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zajmuje się szeroko rozumianą edukacją teatralną. Autorka kilkunastu sztuk teatralnych.

Anna Kulpa
Materiały Teatru Maska
25 czerwca 2022

Książka tygodnia

Ulisses
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
James Joyce

Trailer tygodnia