Natalia Budzyńska, laureatką Nagrody Literackiej Zakopanego
8. Zakopiański Festiwal LiterackiNatalia Budzyńska, autorka „Witkiewicza, ojca Witkacego", laureatką Nagrody Literackiej Zakopanego. Zwieńczeniem trwającego od piątku 8. Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego było przyznanie Nagrody Literackiej Zakopanego.
W tym roku do Nagrody Literackiej Zakopanego za najlepszą publikację związaną z tym miastem i Tatrami nominowano cztery książki:
- Macieja Pinkwarta „Mit Zakopanego i mity zakopiańskie" (wydawnictwo Wagant)
- Natalii Budzyńskiej „Witkiewicz, ojciec Witkacego" (wyd. Znak)
- Macieja Kozłowskiego, Szymona Ziobrowskiego „Projekt Tatry. Jak ocalić ludzi, naturę oraz przyszłość" (Znak Horyzont)
- Anny Pigoń „Góralki, taterniczki, turystki. Kobiety w literaturze o Tatrach do 1939 roku" (Universitas).
Ponadto wytypowano trzy książki o wyróżniających się walorach edytorsko-artystycznych:
- Agnieszki Gąsienicy-Giewont, Stanisławy Trebuni-Staszel „Podhalanie. Wokół tożsamości" (wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego),
- Barbary Caillot, Aleksandry Karkowskiej „Foto z misiem" (oficyna wydawnicza Oryginały),
- Katarzyny Chrudzimskiej-Uhery „Rytm natury. O życiu i rzeźbiarstwie Grzegorza Pecucha (1923-2008)" (wydawnictwo naukowe UKSW).
Nagrodzona biografia Witkiewicza
Jury pod przewodnictwem Anny Janko, w składzie: Bożena Gąsienica, Tomasz Jastrun, Agnieszka Jurczyńska-Kłosok, Paweł Skawiński i Iwona Smolka ogłosiło podczas uroczystej gali w Teatrze Witkacego, że tegoroczną laureatką Nagrody Literackiej Zakopanego zostanie Natalia Budzyńska, autorka biografii „Witkiewicz, ojciec Witkacego", a nagroda specjalna za książkę o wyróżniających się walorach edytorsko-artystycznych trafi do Agnieszki Gąsienicy-Giewont i Stanisławy Trebuni-Staszel, autorek albumu „Podhalanie. Wokół tożsamości".
Po raz pierwszy została też przyznana nagroda publiczności. W głosowaniu internetowym najwięcej głosów czytelników (1140) padło na książkę Barbary Caillot i Aleksandry Karkowskiej „Foto z misiem".
„Witkiewicz, ojciec Witkacego" to nie pierwsza biografia autorstwa Budzyńskiej. Autorka ma już w swoim dorobku biografię brata Alberta Chmielowskiego i tak głośne książki jak: „Matka męczennika", „Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebińskiego, lekarza SS", „Ja nie mam duszy. Sprawa Barbary Ubryk, uwięzionej zakonnicy, której historią żyła cała Polska".
„Kim był człowiek, który dał nam Zakopane?"
Kim był Witkiewicz? Zakopiańczykiem, który najbardziej zmienił architekturę Podhala (twórcą stylu zakopiańskiego), gorliwym patriotą, uznanym za życia malarzem i krytykiem sztuki, człowiekiem inteligentnym, uzdolnionym i barwnym.
W życiu liczyły się dla niego tylko trzy rzeczy: ukochany syn, sztuka i Polska
– czytamy na okładce książki Natalii Budzyńskiej. Czytamy tam też zdanie, które niejednego zaskoczy: „Kim był człowiek, który dał nam Zakopane?".
Autorka, odbierając nagrodę, powiedziała: - Bardzo dziękuję, jestem wzruszona. Tym bardziej, że od tego tu teatru, teatru Witkacego zaczęła się moja przygoda z Witkiewiczami.
W laudacji Iwona Smolka komplementowała nagradzaną książkę Budzyńskiej: - To piękna książka o pięknym człowieku, bezinteresownym artyście. Stanisława Witkiewicza nie daje się zaszufladkować. Zaletą książki jest stworzenie wyrazistych, plastycznych portretów ludzi. Dzięki niej postać Witkiewicza staje się coraz bardziej migotliwa, żywa – bo pełna sprzeczności.
Mediateka – nowa zakopiańska miejscówka
Laureaci nagrody otrzymują pamiątkowe statuetki – rzeźby Marcina Rząsy, a laureatka głównej nagrody dodatkowo 10 tys. zł.
W gronie dotychczasowych laureatów nagrody znaleźli się w poprzednich latach m.in.: Jacek Kolbuszewski, dwukrotnie Maciej Pinkwart, Mariusz Urbanek, Anna Kamińska, Dariusz Kortko i Jerzy Porębski, Dorota Folga-Januszewska i Magdalena Ciszewska-Rząsa.
8. Zakopiański Festiwal Literacki odbył się w dniach 7-9 lipca. Większość spotkań autorskich zorganizowano w nowym miejscu – nowoczesnej mediatece mieszczącej się w dawnym budynku stacji kolejowej. Jeden z koncertów towarzyszący festiwalowi – recital Martyny Kasprzyckiej, odbył się w klubie muzycznym, także niedawno otwartym i wraz z mediateką tworzącym Stację Kultura. Wśród gości tej edycji festiwalu znaleźli się m.in.: Iza Klementowska, Joanna Gromek-Illg, Natalia de Barbaro, Katarzyna Kubisiowska, Agata Tuszyńska i Robert Małecki.