Nawet brzydkie słówko ma swoje prawa

"Chodź na słówko 2" - reż. Jerzy Moszkowicz - Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

«Malina Prześluga napisała drugą część "Chodź na słówko" i odniosła sukces. Sztuka jest tak samo zabawna i mądra, jak pierwsza

Ta sama prosta scenka, ci sami bohaterowie, chociaż nie do końca, ponieważ Kula twierdzi że jest Piłką (Anna Mierzwa), a Toperz-Futrzakiem (Radosław Elis). Biedne jest tylko Brzydkie Słowo (Michał Kocurek), bo kiedy chce się przedstawić w towarzystwie, rozlega się pipipipi..., jak w telewizji, kiedy ktoś używa wulgarnych wyrazów.

Kula-Piłka, Toperz-Futrzak rozwiązali swoje problemy już w pierwszej części, Brzydkie Słowo jeszcze nie. Ale od czego są przyjaciele? Zwłaszcza Kula, która cierpliwie wysłuchuje pogubionego przyjaciela. Nie zdradzę fabuły, by nie odebrać przyjemności oglądania dzieciom i dorosłym, bo jest to przedstawienie, które sprawi radość i jednym, i drugim.

Malina Prześługa doskonale wie, że dzieci znają i posługują się na co dzień brzydkimi słowami. Ba, wie również, że czasami przydają się w życiu. Skoro istnieją, to znaczy, że mają swoje prawa. Problem tylko w tym, by znać te prawa. Autorka a także reżyser i aktorzy traktują te "słówkowe" problemy bardzo poważnie, przyglądają się im w różnych kontekstach, sytuacjach a także miejscach niekoniecznie polecanych dzieciom. Urok "Chodź na słówko" na tym polega, że każdy odkryje w nim coś innego.

Spektakl "Chodź na słówko 2" to koncert aktorskiego tria, w którym tym razem pierwsze skrzypce gra Michał Kocurek z lekka zagubiony, czasami zażenowany, rozmarzony, oczekujący od świata (publiczności), że zostanie zaakceptowany. Michał Kocurek zachwyca umiejętnościami mimicznymi. Każdy jego gest i ruch znaczy, jakoś musi - jako to Brzydkie Słowo - sobie radzić.»

Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski
16 czerwca 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia