Nefretete i Dymna

"Dymna!Dymna!" - reż. Ewa Ziembla - Radio Kraków

15 lutego Anna Dymna odebrała w Radiu Kraków Nagrodę im. Romany Bobrowskiej. Wystąpiła także w naszym premierowym słuchowisku - "Dymna!Dymna!" w reżyserii Ewy Ziembli.

Radiowy spektakl powstał na kanwie sztuki Zbigniewa Landowskiego pt. „Nefretete". Jego bohaterką są dwie kobiety. Nefretete to królowa Egiptu, żona faraona, symbol piękna. Żyjąca współcześnie Aktorka zdobyła sławę, ale wie, że najlepsze role ma już za sobą. Boi się starości i samotności. Ich losy dzielą trzy tysiące lat, mimo to – jak się okazuje – oddalenie jest pozorne. Bo pragnienie miłości, spełnienia i sukcesu jest ponadczasowe. A Nefretete i Aktorka mimo różnic kulturowych i dystansu czasowego są do siebie łudząco podobne...

Jestem świeżo po odczytaniu monodramu, ale to świetna rola – mówi Anna Dymna - Jest bardzo dużo możliwości, by porozmawiać o tym, co jest dla kobiety w życiu istotne. Dużo jest o mediach, kreowaniu wizerunków, o młodości, która jest niby tak strasznie w naszych czasach ważna. Jest tam też ta bogini, która niby była taka szczęśliwa, a na końcu przyznaje, że jednak brakowało jej takich zwyczajnych ludzkich uczuć. A ta druga postać, aktorka, jest normalną kobietą. Miała ciekawe życie, ale też jest samotna, wszystko oddała scenie.

- Poszukiwałam scenariusza dla Anny Dymnej - mówi reżyserka słuchowiska Ewa Ziembla. - Tekstu raczej kameralnego, odpowiedniego na kanwę słuchowiska radiowego, a przede wszystkim będącego dużym wyzwaniem aktorskim. Tak trafiłam na monodram Zbigniewa Landowskiego. Nie znałam autora. Potem dowiedziałam się, że jest tłumaczem i dziennikarzem, a „Nefretete" to jego pierwsza sztuka teatralna. Najbardziej spodobał mi się pomysł, że jedna aktorka odgrywa dwie role: Aktorki grającej w teatrze postać Nefretete i ... samej Nefretete. To trudne zadanie, i aktorskie i realizacyjne, ale o coś takiego właśnie mi chodziło. Egipski sztafaż nie miał większego znaczenia (choć teraz akurat pojawia się w telewizji kanadyjski serial „Tutanchamon"). Ważniejsze dla mnie było spotkanie tych dwóch niezwykłych kobiet.

Zbigniew Landowski - orientalista (UJ, UW), dziennikarz, adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego, leksykograf, autor kilkunastu książek oraz serii opowiadań, artykułów, wywiadów i reportaży, współautor (między innymi) słowników ukraińsko-polskich i polsko-ukraińskich (wydanych w Kijowie - 2003, 2004) i słowników cytatów łacińskich (WL 2001-3).

W radiowej bibliotece w lutym przedstawiamy Annę Dymną jako ważny radiowy głos. Codziennie przypomnimy fragment nagrań, w których brała udział znakomita aktorka. W archiwach Radia Kraków znaleźliśmy role w słuchowiskach, teatrze radiowym, poetyckie audycje i wieloodcinkowe powieści. Krótki przegląd w dniach od 8 do 19 lutego, zawsze o 11.45, proponujemy przy okazji wręczenia Annie Dymnej nagrody im. Romany Bobrowskiej. Zaczniemy od poezji Haliny Poświatowskiej i opowiadań Alice Munro, a skończymy na prozie Marii Konopnickiej i biografii Astrid Lindgren. Kilkanaście wcieleń Anny Dymnej tylko w Radiu Kraków.

(-)
Materiał organizatora
16 lutego 2016

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia