Nie byłoby teatru bez publiczności

Nagroda Teatralnaą Miasta Gdańska

Aktorzy i dyrektor Teatru Miniatura z nagrodami Prezydenta Miasta. Michał Derlatka, dyrektor Teatru Miniatura, otrzymał Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska, a sześciu aktorów dostało Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. W sobotę uhonorowano zespół artystyczny jednego z najstarszych teatrów lakowych w Polsce.

Jak poinformowała PAP Marta Formella z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, nagrody wręczono w sobotę w siedzibie teatru. Wydarzenie odbyło się przed rozpoczęciem spektaklu "Akademia Pana Kleksa".

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz mówiła podczas wręczenia nagród, że nie byłoby teatru bez publiczności, a widzów by nie było, gdyby nie teatr.

"Jak miła to sztuka najdobitniej widać wtedy, gdy na widowni siedzą dzieci. One nie wstydzą się śmiać w głos, płakać prawdziwymi łzami, krzyczeć w przestrachu czy cieszyć z wygranej bitwy ze smokiem" - powiedziała w teatrze prezydent Dulkiewicz. Podziękowała dramaturgom, reżyserom, scenografom, kompozytorom, aktorom, całej obsłudze technicznej.

Michał Derlatka, dyrektor Teatru Miniatura, otrzymał z rąk Aleksandry Dulkiewicz Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za rok 2020 za wysoką jakość artystyczną podjętych działań i reżyserię "Betonu".

Michał Derlatka jest reżyserem teatralnym, aktorem, lalkarzem, a od września 2019 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Miniatura. Pochodzi z Trójmiasta.

Ukończył wydziały: aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, oraz reżyserii teatralnej PWST Kraków/Wrocław. Studiował też reżyserię i dramaturgię na Institut del Teatre w Hiszpanii. Specjalizuje się w przedstawieniach teatru formy i teatru młodego widza.

Spektakl "Beton", na podstawie powieści Moniki Milewskiej "Latawiec z betonu" jest punktem wyjścia do spojrzenia z szerszej perspektywy na historię lokalną Gdańska i Przymorza oraz refleksji, jak wpływa na nas miejsce zamieszkania.

Derlatka powiedział podczas gali, że "Beton" to fikcja sceniczna o inżynierze, twórcy gdańskiego falowca.

"Ten orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość. Tragizm losu inżyniera polega na tym, że niezależnie od wysiłków, które podejmuje, by wpłynąć na kształt przyszłości swojej i świata - nie jest on nigdy w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań, które często, mimo jego dobrych intencji, odnoszą skutek przeciwny do zamierzonego" - tłumaczył Derlatka.

Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury otrzymało także sześć aktorek i aktorów teatru: za całokształt pracy artystycznej - Magdalena Żulińska oraz Jakub Ehrlich; Agnieszka Grzegorzewska z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej; z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej - Jolanta Darewicz oraz Hanna Miśkiewicz i Jacek Gierczak z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej.

Miejski Teatr Miniatura to jedyny publiczny teatr dla dzieci i młodzieży w Trójmieście. Co roku wystawia około 300 spektakli, które ogląda ponad 60 tysięcy widzów. W repertuarze teatru znajdują się m.in. "Bajki robotów", "Tajemnica kina", "Brzydkie kaczątko", "Akademia pana Kleksa, "Fahrenheit", "Siedmiu krasnoludków", "Kosmici", "Magiczne święta Malwiny".

Krzysztof Wójcik
Kurier PAP
22 listopada 2021
Wątki
Nagrody

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia