Nie tylko „Aida"
Egiptomania na polskiej scenieMuzeum Teatralne w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy Nie tylko „Aida". Egiptomania na polskiej scenie, dnia 8 września o godzinie 17.00.
Wystawa prezentować będzie teatralne fascynacje kulturą starożytnego Egiptu, a przede wszystkim historią jego ostatniej królowej, Kleopatry, w której rolę wcielały się największe gwiazdy polskiej sceny: Helena Modrzejewska, Helena Sulima, Maria Majdrowiczówna, Irena Eichlerówna, Nina Andrycz, Kalina Jędrusik oraz Aleksandra Śląska czy Danuta Stenka w Teatrze Polskiego Radia.
Motywy egipskie pojawiły się w teatrze polskim na przełomie XVIII i XIX wieku m.in. dzięki operze Flet czarnoksięski Mozarta z przepiękną dekoracją Antoniego Smuglewicza. Na przestrzeni ponad dwustu lat można obserwować różne wątki tematyczne związane z Egiptem, które przychodziły wraz z modą zagraniczną i popularnymi przedstawieniami, takimi jak Aida Verdiego czy Czarodziej z nad Nilu Herberta. W Aidzie jako Faraon debiutował Edward Reszke w Théâtre des Italiens, a jego siostra Józefina odnosiła sukcesy w roli tytułowej na scenie La Scali. Poza wieloma adaptacjami i nawiązaniami do sztuki Williama Szekspira Antoniusz i Kleopatra, na scenę trafiły także adaptacje powieści Bolesława Prusa Faraon.
O tym, że temat wciąż jest żywy, świadczą wciąż nowe spektakle jak Faraon z Teatru Wybrzeże z 2015 roku czy Aida z muzyką Eltona Johna w Teatrze Roma z 2019 roku. Na wystawie prezentować będziemy dokumenty, fotografie, projekty scenograficzne, kostiumy, rekwizyty i pamiątki z kolekcji muzealnych i teatralnych rekwizytorni.
Wystawa czynna od 08/09/22- 4/12/22.
A już w październiku powraca na deski TW-ON wybitne dzieło Giuseppe Verdiego - Aida. Spektakl powstał dla Opery Włoskiej w Kairze, a autorem libretta był znany egiptolog francuski Auguste Mariette-Bey, jednak utworzenia jego ostatecznego wierszowanego kształtu podjął się Antonio Ghislanzoni. Przedstawienie powstało zaledwie w ciągu czterech miesięcy, a jego prapremiera odbyła się w Kairze 24 grudnia 1871 roku, a w niespełna siedem tygodni później w mediolańskiej La Scali, rozpoczął triumfalny pochód po scenach operowych świata.
Jest to historia nieszczęśliwej miłości między niewolnicą na dworze Faraona – Aidą i egipskim wodzem Radamèsem, który kierowany uczuciem zdradza swój naród i Bogów, i staje się tym samym tragicznym bohaterem.
Spektakl cieszy się ogromną popularnością wśród widzów dzięki niezwykłej muzyce, bajkowej scenografii i licznymi scenami zbiorowymi z towarzyszeniem chóru i statystów.
Zapraszamy na spektakle: 14/10, 15/10, 16/10 oraz 04/11, 05/11, 06/11.
Bilety dostępne w kasach biletowych oraz na stronie www.teatrwielki.pl