Nie wszyscy do R@portu

6. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port

Gdyński Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port przez 6 lat swojego istnienia stał się jednym z najważniejszych wydarzeń teatralnych na Pomorzu. Dzięki niemu publiczność z Trójmiasta może obejrzeć najciekawsze spektakle z całej Polski - a że od dłuższego już czasu gdańskie i gdyńskie teatry (z wyłączeniem Muzycznego) nie mogą się pochwalić wybitnymi osiągnięciami artystycznymi, R@port nieodmiennie przyciąga tłumy widzów zgłodniałych sztuki. W tym roku festiwal odbywać się będzie między 17 a 26 listopada, jak zwykle w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza

Przez 10 festiwalowych dni będziemy mogli obejrzeć osiem konkursowych spektakli, począwszy od głośnych (dosłownie i w przenośni) "Szwoleżerów" Artura Pałygi w reżyserii Jana Klaty (przeczytaj naszą zapowiedź tutaj), później "Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej" najgorętszego od kilku sezonów teatralnego duetu Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. Kolejne R@portowe spektakle to "Czekając na Turka" Andrzeja Stasiuka w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, autorski "EU" Tomasza Mana, "Książę Niezłom" Mateusza Pakuły w reż. Julii Pawłowskiej, a także "Żywoty świętych osiedlowych" na podstawie prozy Lidii Amejko (reż. Agata Kuchcińska), "Generał" Jarosława Jakubowskiego (reż. Aleksandra Popławska i Marek Kalita) oraz "III Furie" według tekstów Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, wyreżyserowane przez Marcina Libera.

Sporą niespodzianką jest jednak lista nieobecnych tegorocznego R@portu. Znalazły się na niej trzy głośne i nagradzane spektakle, które nie mogą zostać pokazane na gdyńskiej scenie, ponieważ jest... za mała. Organizatorom nie udało się znaleźć większej lokalizacji do spektakli – w ubiegłych latach bardziej rozbuchane realizacyjnie produkcje można było obejrzeć na scenie Teatru Muzycznego. Czego więc w Gdyni nie zobaczymy? Do R@portu nie stawi się Krystian Lupa ze swoim najnowszym eksperymentem "Poczekalnia.0", będziemy się też musieli obejść bez "Utworu o Matce i Ojczyźnie" Jana Klaty i "Tęczowej Trybuny 2012" Strzępki i Demirskiego. Na otarcie łez warto dodać, że przynajmniej ostatnia trójka twórców pojawi się nad Zatoką z innymi spektaklami, które, miejmy nadzieję, zmieszczą się na deskach Teatru Miejskiego... Ale dość już złośliwości - R@port to i tak rzadka okazja, by zetknąć się ze współczesnym polskim teatrem bez przejeżdżania setek kilometrów.

Jar
Kulturaonline
18 października 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...