Niebawem Festiwal i Warsztaty Tańca Współczesnego

"Dancing Poznań"

58 technik i stylów tańca, 56 pedagogów z całego świata, 3000 miejsc na warsztatach, 19 spektakli na 3 scenach, "Dancing Pasage" w Pasażu Kultury, wystawy fotograficzne, "Rozmowy o tańcu", "Kino non stop". Polski Teatr Tańca zaprasza do Poznania na VII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca i XVII Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego, które od tego roku, zachowując swoją autonomię programową, przebiegać będą pod wspólnym tytułem "Dancing Poznań"

Wydarzenie będzie elementem ogólnopolskiej kampanii wizerunkowej "Inspired by Poznań. Odetchnij Kulturą", która po raz pierwszy pokaże mieszkańcom Polski, że Poznań to nie tylko ośrodek biznesu i miejsce organizacji ważnych imprez sportowych, ale także idealne miasto dla spragnionych artystycznych wrażeń.

W ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca zaprezentują się teatry z Francji, Norwegii, Niemiec i Japonii, a także grupy z Polski, w tym gospodarze Festiwalu - Polski Teatr Tańca. Jednym z bardziej oczekiwanych festiwalowych spektakli jest "Chopin - Fresh Fruits" choreografa Andrzeja Adamczaka. W spektaklu wykorzystano m.in. preludia, Etiudę "Rewolucyjną" i "Życzenie" Fryderyka Chopina. Inspiracją dla Adamczaka był album Shoichi Aoki, japońskiego fotografa specjalizującego się w dokumentowaniu mody ulicznej wielu metropolii świata. Poświęcony młodzieży z tokijskiej dzielnicy Harajuku album "Fresh fruits", stał się podstawą do wykonania kostiumów wykorzystywanych w spektaklu. Nawiązują one zarówno do postaci z mangi, typowej dla Japonii stylistyki gothic lolita, ale również do zawłaszczonych i zreinterpretowanych w stylu Harajuku postaci kultury zachodniej, takich jak Elvis Presley czy Alicja z Krainy Czarów.

Niemniej interesująco zapowiada się spektakl "DreaMe" berlińskiego choreografa Henrika Kaalunda. Jest to opowieść o relacji między rzeczywistością zastaną

a rzeczywistością pożądaną. Tancerka na scenie i publiczność na widowni są postawieni w sytuacji natłoku informacji, jak w realnym, rządzonym przez media świecie. "DreaMe" próbuje pokazać jak radzimy sobie z rosnącym napięciem i jak duży margines nam pozostaje, by móc funkcjonować, będąc autentycznym przynajmniej wobec siebie. Ucieczka w wirtualny świat zdaje się oferować możliwość przyjmowania innych tożsamości, gwarantując przy tym bezkarność i dając poczucie bezpieczeństwa. "DreaMe" oscylując między rzeczywistością a światem wirtualnym pyta, jak te światy odróżniać? Spektakl skonstruowany jest z ruchu, obrazów video, żywego tekstu, muzyki i różnorodnych dźwięków. Te wszystkie elementy rzadko są zsynchronizowane. Zadanie ich uporządkowania i odkrycia wzajemnych relacji Henrik Kaalund pozostawia widzowi. "DreaMe" jest drugim wspólnym projektem Anne Schmidt i Henrika Kaalunda. Ich praca "iDentity dFragments" została nagrodzona w 2008 roku na Solo-Dance_Theatre_Festival w Stuttgarcie.

Warto zwrócić uwagę także na poetycki spektakl Sandrine Robin "Equilibration". To sztuka wykorzystująca elementy szkoły tańca nazywanej "slow", która proponuje równowagę pomiędzy szybkością a powolnością. Połączony z pracą głosem, spektakl pokazuje materialność człowieka, który jest nie tylko prostym zespołem organów służącym wyrażeniu podstawowych rytmów, ale jest także modelem dla ekspresji ciała. Pracując nad pojęciem przepływów i pokrewnych im fundamentów ruchu, którymi są ciężar, przestrzeń i czas, należy odnieść się do "przepływania przez świat", w sensie napotykania i delikatnego dotykania przedmiotów w nim istniejących.

Tych wszystkich, których oglądane spektakle zainspirują do własnych prób tanecznych, organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w VII Międzynarodowych Warsztatach Tańca Współczesnego. Może w nich wziąć udział niemal każdy, nie ma ograniczeń dotyczących wieku, ani stopnia przygotowania ruchowego. Warsztaty cieszą się ogromną popularnością i choć organizatorzy co roku zwiększają liczbę miejsc, zawsze okazuje się, że jest ich za mało. W tym roku na miłośników tańca współczesnego czeka ich aż 3000. Zapisy odbywają się drogą internetową i trwają do momentu wyczerpania limitu miejsc. W tegorocznym programie Warsztatów pojawiają się nowości m.in. dancehall, lyrical hip hop, body balans, flamenco castanets, awaking body conditioning.

To nie jedyne atrakcje sierpniowych spotkań tanecznych - oprócz zajęć warsztatowych i spektakli, na uczestników czekają wystawy fotografii, cykliczne spotkania "Rozmowy o tańcu" i "Kino non stop". Nową propozycją, dla odważnych i kreatywnych tancerzy, będzie "Free Dance". Codziennie, od 15 do 20 sierpnia, między godziną 20:00 a 21:00, można zatańczyć solo lub z partnerem na otwartej scenie ustawionej w Pasażu Kultury na Starym Rynku. Nie przekraczające 10 minut występy będą rejestrowane, a fragmenty najlepszych z nich zostaną zaprezentowane w filmowej "Kronice Warsztatowej" oraz na You Tube. Wyborem i montażem będzie zajmował się Daniel Stryjecki z Polskiego Teatru Tańca, autor wielu projekcji do spektakli poznańskiego teatru.

oprac. m.w.
Materiały Organizatorów
28 lipca 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...