Niektóre spektakle mogą się nie podobać - o to właśnie chodziło

49. Przegląd Teatrów Małych Form - Kontrapunkt

Spektakl "Caryca Katarzyna" zainaugurował wczoraj po południu 49. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. Najbliższy tydzień wypełnią przedstawienia, spotkania i widowisko plenerowe; część spektakli zaprezentowana zostanie w Berlinie.

Konkursowy program tegorocznej edycji festiwalu obejmuje dziesięć spektakli. Oprócz "Carycy Katarzyny" Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w reżyserii Wiktora Rubina, międzynarodowe jury i widzowie ocenią m.in. produkcję Michała Zadary "Chopin bez fortepianu", zrealizowaną przez Centrala Teatr czy "Skąpca" Teatru Polskiego z Bydgoszczy.

O Grand Prix konkursu przyznawane przez publiczność walczyć będą spektakle teatrów polskich, ale także z Niemiec, Belgii i Holandii.

- Do programu konkursowego zostały zaproszone te tytuły, które nie powinny widzów pozostawić obojętnymi" - powiedziała PAP dyrektor festiwalu Anna Garlicka. "Każdy z tych spektakli jest na swój sposób kontrowersyjny. Są to propozycje, które powinny inspirować do dyskusji. Niektóre mogą się nie podobać - o to właśnie chodziło - dodała Garlicka.

Jak mówiła, - "Kontrapunkt" to spotkanie, które z założenia nie powinno być łatwe lekkie i przyjemne, bo takie też nie są propozycje konkursowe. "Kontrapunkt" to teatr ważny, podejmujący isotne zagadnienia i to teatr często nowej, ciekawej formy" - powiedziała Garlicka.

Garlicka dodała, że cechą charakterystyczną +Kontrapunktu+ jest to, że od 2007 r. na jeden dzień przenosi się on do Berlina i poszerza repertuar o program tamtejszych scen. Podczas Dnia Berlińskiego, który zaplanowany został na 10 kwietnia, będzie można zobaczyć m.in. szekspirowskiego "Koriolana" Deutsches Theater Berlin w reżyserii Rafaela Sancheza.

Poza spektaklami konkursowymi przygotowano także imprezy towarzyszące: dyskusje panelowe, koncerty widowisko plenerowe, wideoinstalacje i Noc Performerów. Jak zawsze odbędzie się spotkanie krytyków, badaczy i praktyków teatralnych, którzy tym razem będą się zastanawiać nad fenomenem, rolą i strukturą publiczności.

Tegoroczna edycja "Kontrapunktu" potrwa do niedzieli.

"Kontrapunkt" to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Eksponuje najnowsze nurty i poszukiwania teatru, konfrontuje przykłady różnorodnych stylistyk i języków teatralnej wypowiedzi, dokonania uznanych twórców z interesującymi eksperymentami początkujących artystów.

Po raz pierwszy festiwal odbył się w 1966 r. jako I Szczeciński Tydzień Teatralny. Przyjęta później nazwa "Kontrapunkt" oddaje charakter szczecińskich spotkań, zestawiających tradycyjne spektakle z przedstawieniami teatrów off-owych.

(-)
(PAP)
8 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia