Nieustanna walka z cieniem

"Cień" - reż. Wojciech Kobrzyński - Białostocki Teatr Lalek

Premierowy spektakl w BTL-u. Historia oparta o dramat Eugeniusza Szwarca napisany na motywach baśni Hansa Christiana Andersena. Bardzo aktualna historia o kondycji człowieka, o poczuciu własnej godności.

Jaka jest ludzka natura? Mówi Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek:

Hans Christian Andersen napisał baśń o człowieku, który stracił swój cień. Sens tej opowieści jest porażająco prosty. Uświadamia nam, że ludzka natura jest po części jasna, ale też i trochę ciemna, i że jeśli pozwolimy, aby ciemność wzięła górę nad jasną stroną, to grozi nam katastrofa.

Eugeniusz Szwarc, rosyjski pisarz i dramaturg, żyjący w pierwszej połowie XX wieku, korzystając z motywów baśni Andersena napisał baśń sceniczną pt. "Człowiek i Cień". Napisał w przekonaniu, że poprzez formę baśni można powiedzieć najprostsze prawdy o tym, iż życie ludzkie jest nieustającą walką z własnym cieniem, że każdy człowiek jest wolny i że ma prawo do zachowania własnej godności. Zrobił to w sposób lekki, dowcipny, wywołując śmiech, na końcu którego jest refleksja.

Baśń bez publicystyki

- Spektakl "Cień" jest moim postawieniem kropki nad "i", jeżeli chodzi o twórczość Szwarca - tłumaczy sięgnięcie po tekst Wojciecha Kobrzyńskiego. - To trzeci dramat Szwarca, który realizuję. Wcześniej były "Najzwyklejszy cud" zrealizowany w teatrze w Łodzi i "Nagi król" w BTL-u. Teraz sięgnąłem po "Cień". Wszystkie te dramaty mówią o czymś, nie są banalne. "Cień" jest bardzo bogaty, ma wiele baśniowości, metafory. Nie ma tu nachalnej publicystyki.

Ze względu na objętość, tekst musiał ulec adaptacji i pewnym skrótom. Reżyser zaproponował swój pomysł komponowania scen, a także puentę, której nie chce zdradzać.

"Cień" znalazł się w zbiorze zatytułowanym "Baśnie dla dorosłych". Jak wyjaśnia reżyser, są to dramaty w konwencji baśniowej. Przeznaczone są więc dla wszystkich widza, poza dziećmi w wieku przedszkolnym.

Ciekawa scenografia, klasyczna muzyka

Scenografię do spektaklu przygotowała Joanna Braun, która współpracowała z Wojciechem Kobrzyńskim przy wcześniejszych realizacjach.

- Akcja będzie rozgrywała się w trzech miejscach - w pokoju uczonego, ogrodzie i sali tronowej - zapowiada scenograf. I dodaje, że teraz podczas prób ma czas na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik.

Za opracowanie muzyczne odpowiada Wojciech Kobrzyński. Zdecydował, że w spektaklu zostaną wykorzystane fragmenty utworów Sergiusza Prokofiewa: suita orkiestrowa z baletu "Romeo i Julia", symfonia "Klasyczna" D - dur i suita symfoniczna z muzyki do filmu "Porucznik Kiże".

W przedstawieniu występują: Magdalena Bocianowska (gościnnie), Łucja Grzeszczyk, Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Ryszard Doliński, Artur Dwulit, Błażej Piotrowski, Karol Smaczny (gościnnie), Mateusz Smaczny, Paweł S. Szymański i Adam Zieleniecki.

Premiera spektaklu "Cień" odbędzie się 19 marca o godz. 16.00 na dużej scenie Białostockiego Teatru Lalek. Przedstawienie przedpremierowe - w ramach Światowego Dnia Lalkarstwa - zaplanowano 18 marca o godz. 11.00. Kolejne spektakle w dniach 21-26 marca.

Anna Dycha
www.bialystokonline.pl
18 marca 2017

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...